Zatrzymania w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. W ręce służb wpadło 20 osób podejrzanych o wystawianie fikcyjnych faktur. Straty dla Skarbu Państwa szacowane są na ponad 86 milionów złotych.
Działania w tej sprawie prowadzili na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie, Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Warszawie i Zarządu Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Krakowie. W ramach ostatniej akcji zatrzymanych zostało 20 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Zdaniem śledczych, podejrzani dopuścili się tak zwanej zbrodni fakturowej. - Grupa w ramach powiązań podmiotów gospodarczych wystawiała nierzetelne faktury VAT. Poświadczały one fikcyjne transakcje zakupu oraz sprzedaży towarów i usług. Były wykorzystywane do obniżenia podatku, który powinien trafić do budżetu państwa - wyjaśnia Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.
Jak dodaje, według szacunków wysokość wyłudzonego przez grupę podatku wynosi ponad 86 milionów złotych.
Ponad stu podejrzanych w sprawie "zbrodni fakturowej"
Ostatnie zatrzymania są kolejną już akcją w ramach wspólnego śledztwa służb. Łącznie status podejrzanego ma już 114 osób, a spośród nich śledczy zatrzymali już 105. Zabezpieczony majątek przekracza kwotę 16 milionów złotych. - Tym razem funkcjonariusze przeszukali ponad 70 miejsc związanych z działalnością grupy i zatrzymali 20 podejrzanych. Zabezpieczono ich majątek o wartości blisko czterech milionów złotych oraz zastosowano poręczenia majątkowe w wysokości 800 tysięcy złotych - opisuje Pasieczyńska.
Sąd zdecydował o tymczasowym areszcie dla 10 podejrzanych. W areszcie przebywa od października 2021 roku mężczyzna, który według służb jest głównym organizatorem procederu. - Osoby kierujące grupą usłyszały zarzuty zbrodni fakturowej, udziału w grupie przestępczej oraz "prania brudnych pieniędzy" - informuje Pasieczyńska. - Wszyscy zatrzymani są podejrzani o oszustwa podatkowe i posługiwanie się nierzetelnymi fakturami - dodaje.
Rzeczniczka IAS podkreśla, że równolegle do prowadzonego śledztwa trwają także kontrole nierzetelnych podatników. Skarb Państwa odzyskał dzięki nim już przeszło 25 milionów złotych.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie