Kolejne dwie ulice stały się "szkolne". W dni nauki będą czasowo zamknięte dla aut

Kierowcy nie podjadą pod wejścia kolejnych dwóch stołecznych podstawówek. Drogowcy objęli programem "Szkolna ulica" placówki na Pradze Południe i w Ursusie. O poranku będzie przed nimi obowiązywał czasowy zakaz ruchu kołowego. Uczniowie będą dzięki temu mogli bezpiecznie dotrzeć pieszo na lekcje. 

Program "Szkolna ulica" polega na tworzeniu enklaw bezpieczeństwa dla uczniów zmierzających na zajęcia. Na ulicy sąsiadującej z wejściem do placówki wprowadzany jest czasowy zakaz ruchu, by ograniczyć liczbę aut podjeżdżających pod szkolne bramy. Dzięki temu ostatni odcinek w drodze do szkoły pokonywany jest w bezpieczniejszych warunkach, bez huku i spalin samochodowych. Takie rozwiązanie wprowadzono już pilotażowo przy Szkole Podstawowej numer 323 na Ursynowie.

Drogowcy pozytywnie oceniają rezultaty pilotażu i informują, że do programu dołączyły od 16 września dwie kolejne placówki. Czasowe ograniczenia ruchu zostały wprowadzone przed Szkołą Podstawową numer 375 wraz z Oddziałami Zamiejscowymi Przedszkola numer 198, które znajdują się pod adresem Abrahama 10, a także Szkołą Podstawową numer 381 przy ulicy Drzymały 1.

"W każdej z nich zmiany rozpoczęliśmy od rozmów ze społecznością szkolną - dyrekcją i radą rodziców. Aby jak najlepiej zidentyfikować problemy, z jakimi zmagają się uczniowie w drodze na zajęcia, wykonaliśmy szczegółowe obserwacje, pomiary ruchu i jakości powietrza" - podkreśla Zarząd Dróg Miejskich w komunikacie.

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>

"Szkolna ulica" na Gocławiu

Pomiary ruchu przy ulicy Abrahama pokazały, że między 7.30 a 8.30 pod wejścia do szkoły i przedszkola próbowało podjechać aż 90 samochodów. W tym samym czasie z tej przestrzeni korzystało ponad 250 osób - dzieci, rodziców i pracowników placówki.

Wprowadzony tam czasowy zakaz ruchu ma ukrócić zastawianie chodników, zawracanie pod szkolną furtką i ryzyko potrącenia. Nowa organizacja ruchu obowiązuje od 16 września w godzinach 7.30-8.30 w dni nauki szkolnej. Przy szkolnej uliczce ustawiony został znak B-1 oznaczający zakaz ruchu. Kierowcy nie mogą w tym czasie podjechać pod samą szkołę czy przedszkole.

"Dzięki temu dzieci, które ten odcinek pokonują pieszo, nie są już narażone na niebezpieczeństwo ze strony manewrujących samochodów. Natomiast rodzice, którzy mimo wszystko muszą rano skorzystać z auta, mogą nadal zaparkować po drugiej stronie ulicy Abrahama bądź na parkingu po drugiej stronie budynku szkoły przy pływalni 'Wodnik'" - podpowiada ZDM.

Poza czasowym ograniczeniem ruchu na Abrahama zaszła jeszcze jedna zmiana. Przy wyjeździe z drogi wewnętrznej w tę ulicę ustawione zostało lustro. Mieszkańcy zgłaszali wcześniej drogowcom problemy z widocznością podczas włączania się do ruchu. Trudności dotyczyły dostrzegania pojazdów nadjeżdżających z lewej strony.

Kolejne placówki dołączyły do programu "Szkolna ulica"
Kolejne placówki dołączyły do programu "Szkolna ulica"
Źródło: ZDM

Czasowy zakaz ruchu przed podstawówką w Ursusie

Drugą szkolną ulicą jest ulica Drzymały w Ursusie. Pod tamtejszą podstawówką często zawracali rodzice odwożący dzieci na zajęcia. Ulica jest dość wąska i taki manewr był jedynym sposobem na wyjechanie. Drogowcy zauważyli, że najczęściej do zawracania dochodziło tuż pod szkolną furtką, co narażało dzieci idące chodnikiem.  

Na odcinku Drzymały zakaz ruchu obowiązuje od skrzyżowania z ulicą Kompanii AK "Kordian" w dni nauki szkolnej w godzinach 7.30-8.30. "Rodzice, którzy muszą rano dojechać z dziećmi samochodem, mogą - podobnie jak dotychczas - skorzystać z parkingu zlokalizowanego przy alei Bzów. 'Szkolna ulica' będzie tu funkcjonować na próbę do końca października, a jeśli się sprawdzi, zostanie wprowadzona na stałe" - zapowiada ZDM.

W ramach zmian na Drzymały drogowcy poprawili widoczność na skrzyżowaniu z ulicą Kompanii AK "Kordian". Wcześniejsze pomiary wykazały, że widoczność wynosiła zaledwie 10 metrów, podczas gdy powinna wynosić 65 metrów. Widok pieszego i kierowcy zasłaniały auta parkujące wzdłuż ulic. "W audycie przejść dla pieszych przejście po zachodniej stronie skrzyżowania otrzymało ocenę 0 w skali 0-5. Oznacza to, że w trybie priorytetowym należało podjąć działania poprawiające bezpieczeństwo" - wyjaśnia ZDM.

Poprawę bezpieczeństwa ZDM zamierza osiągnąć poprzez likwidację kilku miejsc parkingowych zlokalizowanych tuż przy przejściu dla pieszych. Na dwóch zatokach do parkowania oraz w południowo-wschodnim narożniku skrzyżowania ustawiono słupki zabezpieczające przed wjazdem samochodów.

Zmieniają ulice przed podstawówkami

Drogowcy ogłosili zmiany w Ursusie i na Pradze Południe w dniu, gdy rozpoczyna się Europejski Tydzień Mobilności. Jego celem jest promowanie transportu publicznego, proekologicznych idei przemieszczania się oraz zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza.

"Szkolna ulica" jest elementem programu "Droga na Szóstkę", dotyczącego poprawy bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły. "Program opiera się o współpracę pomiędzy jednostkami miejskimi a społecznością szkolną. Podstawą do wdrażania zmian są rozmowy, obserwacje, pomiary i audyty. Takie działania w 2020 roku przeprowadziliśmy dla sześciu placówek wybranych do wprowadzenia zmian" - podaje ZDM.

Radni przyznali na ostatniej sesji środki na zwiększenie bezpieczeństwa przed wspomnianymi sześcioma podstawówkami. Drogowcy zapowiadają, że już wkrótce rozpocznie się projektowanie zmian, a następnie ich wdrażanie.

Dotyczą one: Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 41, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 157 im. Adama Mickiewicza, Szkoły Podstawowej nr 175 im. Heleny Marusarzówny, Szkoły Podstawowej nr 195 im. Króla Maciusia I, Szkoły Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków (filii przy ul. Warchałowskiego 4), Szkoły Podstawowa nr 373 im. I. J. Paderewskiego.

Kolejne placówki dołączyły do programu "Szkolna ulica"
Kolejne placówki dołączyły do programu "Szkolna ulica"
Źródło: ZDM

Informowaliśmy też o otwarciu przebudowanego fragmentu ulicy Kondratowicza:

20220912_112325
Fragment ulicy Kondratowicza już otwarty
Źródło: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Czytaj także: