Ratusz po raz drugi ogłosił konkurs na wykonanie koncepcji architektonicznej posadowienia pomnika Gabriela Narutowicza i zagospodarowania jego otoczenia. Pierwsze postępowanie unieważniono, ponieważ oferty przekraczały budżet. Inicjatywa ma związek z setną rocznicą śmierci pierwszego prezydenta Rzeczpospolitej.
Pierwszy konkurs na koncepcję architektoniczną wraz z zagospodarowaniem otoczenia na placu Narutowicza ogłoszony został w lutym. Za najlepszą uznano wówczas pracę dotyczącą budowy półkolistych pylonów wokół granitowego popiersia Gabriela Narutowicza. W marcu został unieważniony. Ratusz wyjaśnia, że powodem było znaczne przekroczenie wartości zamówienia określonej w regulaminie, przedstawionej przez zwycięzcę konkursu na etapie negocjacji.
Urzędnicy przekazali, że pozostawiają uczestnikom konkursu swobodę w doborze artystycznych środków wyrazu. Jednak autorzy w swoich koncepcjach muszą wykorzystać istniejące popiersie Narutowicza, autorstwa Edwarda Wittiga, stojące na obrzeżach placu jego imienia.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
Warunki konkursu na pomnik prezydenta Narutowicza
Całkowita wysokość upamiętnienia nie może przekroczyć pięciu metrów, przy czym wysokość umieszczenia popiersia powinna zapewniać dobrą widoczność rzeźby z perspektywy przechodnia. Pomnik powinien stanąć w miejscu dobrze eksponowanym, być dostępny z głównej płyty placu, zwrócony w stronę południowo-wschodnią.
Zgodnie z wytycznymi konkursowymi nowy pomnik powinien zawierać inskrypcję upamiętniającą w postaci imienia i nazwiska oraz dat życia, z możliwością rozbudowania napisu. "Posadowienie/cokół musi zapewniać właściwą ekspozycję oraz podkreślać walory artystyczne popiersia" - zaznaczono.
Ratusz zaznaczył też, że zgłoszona na konkurs koncepcja architektoniczna musi uwzględniać fakt planowanej przebudowy placu Narutowicza. Praca konkursowa powinna przewidywać zachowanie istniejących drzew.
Maksymalny koszt wykonania zwycięskiego projektu, którego autor otrzyma nagrodę w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, nie może przekroczyć 820 tysięcy złotych (wraz z kosztem dokumentacji projektowej i nadzorów autorskich).
Czekają na prace konkursowe
Osoby chcące wziąć udział w konkursie powinny nadesłać swoje prace do 25 listopada 2022 roku do godziny 16. Prace konkursowe należy składać w systemie informatycznym - Platforma eZamawiający.
W konkursie przewidziane są nagrody pieniężne oraz zaproszenie autora lub autorów wybranej pracy konkursowej do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Przyzna je 13-osobowy Sąd Konkursowy, którego przewodniczącą jest Sylwia Brzezińska, wicedyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Zamawiający przewiduje przyznanie następujących nagród i ewentualnych wyróżnień: I nagroda pieniężna w wysokości 25 tysięcy złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, w celu wykonania usługi na podstawie wybranej pracy konkursowej. II nagroda pieniężna - 15 tysięcy złotych, III nagroda pieniężna - 10 tysięcy złotych oraz wyróżnienie lub wyróżnienia pieniężne w łącznej puli 5 tysięcy złotych.
Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się w terminie wskazanym przez zamawiającego. Szczegóły oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie internetowej miasta.
Granitowe popiersie Gabriela Narutowicza
5 grudnia 1992 położono na miejscu przyszłego pomnika płytę z piaskowca z napisem: "Na tym skwerze zostanie wzniesiony pomnik prezydenta Gabriela Narutowicza". Z powodu braku środków zrezygnowano z budowy pomnika, zastępując go popiersiem Narutowicza według dwukrotnie powiększonej rzeźby Edwarda Wittiga znajdującej się w auli Politechniki Warszawskiej. Ustawiono je na cokole z polerowanego granitu.
Pomnik odsłonięto 9 grudnia 2002. Obok monumentu ustawiono tablicę z informacjami o postaci Gabriela Narutowicza.
Setna rocznica śmierci Gabriela Narutowicza
Miasto rozpisało konkurs w związku z setną rocznicą śmierci prezydenta Gabriela Narutowicza. Został on zastrzelony przez zamachowca 16 grudnia 1922 roku w Zachęcie.
"Aby przypomnieć tę symboliczną postać - tragicznego bohatera, w sto lat od tego wydarzenia, Dom Spotkań z Historią organizuje obchody rocznicowe. W programie przewidziano liczne wydarzenia edukacyjne o charakterze warsztatowym i dyskusyjnym m.in. masterclassy - fotograficzne, artystyczne i filmowe, dwie wystawy oraz dwa wydawnictwa" - zapowiadają urzędnicy.
Obchody setnej rocznicy śmierci Narutowicza rozpoczną się już w październiku, a ich kumulacja i finał nastąpią w dniach 15-18 grudnia w Domu Spotkań z Historią.
Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o odnalezieniu oryginalnych form gipsowych używanych w fabryce Braci Łopieńskich do wyrobu rzeźb z brązu. Wśród nich znalazła się między innymi pośmiertna maska prezydenta Gabriela Narutowicza:
Autorka/Autor: kk
Źródło: PAP