Jest pomysł na częściowe sfinansowanie kosztownego remontu "Szpiegowa"

Źródło:
TVN24
Inwentaryzacja w przejętych od rosyjskiej ambasady budynkach
Inwentaryzacja w przejętych od rosyjskiej ambasady budynkachTVN24
wideo 2/3
Inwentaryzacja w przejętych od rosyjskiej ambasady budynkachTVN24

"Szpiegowo" zostało przejęte w marcu, teraz czas na jego remont. Wszystko wskazuje na to, że kaskadowych bloków w Warszawie, przejętych od rosyjskiej ambasady burzyć nie trzeba będzie. Inwentaryzacja wykazała jednak w budynkach duże braki. Jest pomysł na pokrycie chociaż części kosztownego remontu. Materiał programu "Polska i Świat".

10 miesięcy temu ratusz odzyskał od rosyjskiej ambasady bloki, które przez lata warszawiacy nazywali "Szpiegowem" - Było oczywiste, że Rosjanie muszą coś kombinować. Jeżeli się zamykają, a tam nie można było wejść inaczej jak z paszportem lub specjalną przepustką. Stąd najprościej można to było określić: że są to szpiedzy, którzy knują - tłumaczy Janusz Owsiany, varsavianista.

Rosjanie kombinowali, jak mogli, by nie oddać nieruchomości. Choć budynki opuścili w 1989 roku ubiegłego wieku, to do ubiegłego roku były przed Polakami zamknięte na cztery spusty. - Na pewno stopień zniszczenia jest ostateczny - ocenia stan budynków Tomasz Bratek, wiceprezydent Warszawy.

OBEJRZYJ: „Szpiegowo”, czyli jedno z najbardziej tajemniczych osiedli w stolicy, zostało odebrane Federacji Rosyjskiej. 

"Był szabrowany na żywca"

Po przejęciu rozpoczęła się żmudna inwentaryzacja, sprawdzanie metr po metrze tego, co zostało z dawnej świetności. - Wszystkie elementy żelazne, które można było zbyć lub sprzedać, zostały wycięte. Tam nie ma żadnych elementów żelaznych. Nie ma rur, barierek, nie ma nawet ram okiennych. które były żelazne - opisuje Bratek. W piwnicy przed złodziejami zachował się jeden kaloryfer.

- Obiekt był szabrowany na żywca. Wycinano kable pod napięciem po to, żeby sprzedać to na miedź. Wywożono rozmaite elementy, łącznie z resztą butelek z restauracji, która tam funkcjonowała. Wszystko to trwało do ostatnich dni - dodaje Owsiany.

Prace przy inwentaryzacji "Szpiegowa" to była droga przez mękę. Nigdzie nie było śladu oryginalnej dokumentacji projektowej. Ratusz skontaktował się z Januszem Nowakiem, jednym ze współautorów budynku, który obiecał podzielić się swoimi prywatnym zapiskami z czasów budowy. To może rzucić nowe światło na konstrukcję "Szpiegowa".

PRZECZYTAJ: Wiceprezydent stolicy: na 90 procent możemy powiedzieć, że nie trzeba będzie wyburzać "Szpiegowa" 

Marek Słodkowski z URBEX POLSKA jako jeden z nielicznych wszedł do bloków przy Sobieskiego 100, gdy teren był jeszcze zajmowany przez Rosjan. - Opuszczenie tego budynku spowodowało po prostu, że niektóre pomieszczenia są naprawdę w opłakanym stanie, a inne, gdzie na przykład szyba w oknie nie była wybita, można powiedzieć, że są w dobrym stanie. Tutaj natura wyrządziła największe szkody, ale też na pewno ludzie - ocenia Słodkowski.

Partnerstwo publiczno-prywatne

Bloki są wpisane do gminnej ewidencji zabytków, dlatego wszystkie ewentualne prace trzeba uzgadniać z konserwatorem. Stołeczny ratusz szacuje, że remont pochłonie majątek. Tomasz Bratek mówi o sumie ponad 100 milionów. To kwota zaporowa, dlatego pojawił się pomysł na partnerstwo publiczno-prywatne. Część ze 100 mieszkań zostałaby w rękach ratusza, część otrzymałby deweloper, który podjąłby się remontu. - Myślę, że jest to dobry pomysł. Dlatego że nieruchomość przy Sobieskiego 100 ma duży potencjał. Ten potencjał, w którym de facto jest nie tylko kompleks budynków, ale i potężny teren - wskazuje Bratek.

To właśnie teren podobno przyciąga deweloperów jak magnes. - Do zainwestowania w mieszkania w Warszawie w ostatnich latach było dużo chętnych. Pytanie jest, jak szybko można to zrobić, szczególnie w partnerstwie publiczno-prywatnym, które w Polsce nie jest zbyt często stosowaną procedurą - komentuje Radosław Gajda, architekt i krytyk architektury.

Autorka/Autor:Łukasz Lubian

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl