Buspas na Głębockiej chcą wytyczyć latem. Gdzie uruchomią kolejny?

Źródło:
tvnwarszawa.pl
W ciągu ulicy Głębockiej zostanie wytyczony buspas
W ciągu ulicy Głębockiej zostanie wytyczony buspasMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
W ciągu ulicy Głębockiej zostanie wytyczony buspasMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Drogowcy przymierzają się do zapowiadanych w ubiegłym roku zmian w ciągu Głębockiej i św. Wincentego. Jedną z najważniejszych jest wytyczenie buspasa, który ułatwi mieszkańcom Białołęki dotarcie do stacji metra na Bródnie. Nie będzie to jedyny buspas, jaki ma powstać w tym roku. Badania wskazują, że w miejscach, gdzie pojawiają się tego typu udogodnienia, liczba pasażerów w autobusach wyraźnie wzrasta.

W październiku ubiegłego roku Zarząd Dróg Miejskich zapowiadał, że buspas w ciągu ulic Głębockiej i św. Wincentego powstanie na odcinku od trasy S8 do skrzyżowania z Kondratowicza. Pasy dla autobusów powstaną w obu kierunkach - by, jak zapewniało miasto - ułatwić pasażerom komunikacji podróż także z metra w kierunku Białołęki. Po zachodniej stronie ciągu ulic Głębockiej i św. Wincentego buspas powstanie od przystanku autobusowego "CH Targówek 03" do ulicy Kondratowicza. Natomiast po stronie wschodniej buspas zacznie się za skrzyżowaniem z ulicami Przy Grodzisku i Malborskiej, a zakończy na wysokości przystanku "CH Targówek 03". Na tych odcinkach, tam, gdzie dziś jest jeden pas, zostanie poszerzona jezdnia. Kiedy należy spodziewać się pierwszych prac?

Buspas chcą wytyczyć latem

- Buspas powstaje w ramach umowy z zarządcą centrum handlowego i po ich stronie jest przygotowanie dokumentacji projektowej, więc czekamy, aż ją od nich dostaniemy. Myślę, że to kwestia kilku tygodni. Gdybyśmy ją otrzymali w maju, chcielibyśmy znaleźć wykonawcę tak, żeby zasadnicze prace przebiegły latem. To by było optymalne rozwiązanie – powiedział Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM.

Inwestycja w ciągu Głębockiej ma też ułatwić życie pieszym i rowerzystom, którzy jeżdżą w tym miejscu chodnikiem, co skutkuje wieloma konfliktowymi sytuacjami. Droga rowerowa w tym miejscu urywa się na wysokości centrum handlowego Atrium Targówek. - Założenie jest takie, żeby w ramach tego projektu przedłużyć ją do ronda przed Trasą Toruńską, przeprowadzić przez Głębocką i dołączyć do istniejącej w tym miejscu – wskazał Dybalski.

Tu powstaną nowe buspasy Google Maps

Skromne plany ratusza

Przy okazji przygotowań do wyznaczenia buspasa na Głębockiej zapytaliśmy w stołecznym ratuszu o plany miasta na ten rok w kwestii kolejnych tego typu ułatwień dla pasażerów komunikacji miejskiej. Te okazały się dość skromne. Oprócz buspasa w ciągu ulicy Głębockiej i św. Wincentego powstanie jeszcze jeden: w ciągu Modlińskiej – na odcinku od Aluzyjnej do Światowida (przy Urzędzie Dzielnicy Białołęka).

- Wdrożenie planowane jest wraz z uruchomieniem nowego skrzyżowania Modlińska-Światowida, czyli w drugiej połowie 2023 roku. Łączna długość buspasów w Warszawie po realizacji obu inwestycji wyniesie około 73 kilometry – przekazał Jakub Leduchowski, zastępca rzecznika prasowego stołecznego ratusza.

Wzrost o 68 procent

W ubiegłym roku sporo emocji wśród mieszkańców wywołało wytyczenie buspasów w ciągu Doliny Służewieckiej (w styczniu) oraz Puławskiej (w październiku). Uruchomienie pierwszego z nich było możliwe dzięki oddaniu do użytku tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy, co znacznie odciążyło permanentnie zatłoczoną Dolinę Służewiecką. Decyzja o dwukilometrowym buspasie zapadła w ratuszu błyskawicznie. Pierwsze autobusy przejechały po nim ledwie dwa tygodnie po otwarciu tunelu. Z danych zaprezentowanych przez ZTM w połowie stycznia wynikało, że liczba pasażerów w autobusach przejeżdżających przez Dolinę Służewiecką wzrosła o 68 procent. Średnio w dni robocze z przystanków Nowoursynowska i Dolina Służewiecka w obu kierunkach korzystało w październiku 2021 roku 15 648 pasażerów, natomiast w styczniu 2022 - 26 790.

W mediach społecznościowych nie zabrakło wtedy głosów krytyki ze strony niektórych kierowców, te równoważyły jednak komentarze zadowolonych ze zmian pasażerów komunikacji miejskiej.

Dolina Służewiecka po wytyczeniu buspasa ZDM

Więcej pasażerów w autobusach kursujących Puławską

Kierowcy protestowali też przeciwko buspasowi na Puławskiej. W sprawę zaangażowała się dzielnicowa radna Olga Górna, która przygotowała petycję. Zaapelowała w niej o to, aby buspas działał jedynie w dni powszednie w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Minęło kilka miesięcy, korki są mniejsze i - jak pokazały wyniki przeprowadzonych przez Zarząd Transportu Miejskiego badań - z autobusów kursujących Puławską zaczęło korzystać więcej osób.

Tomasz Kunert, rzecznik prasowy ZTM przekazał nam dane z badań potoków pasażerskich w autobusach linii 709, 727 i 739. Do pogłębionej analizy wybrano zespół przystanków Sójki w okolicy skrzyżowania Puławskiej z Płaskowickiej. Pomiary przeprowadzono m.in. we wrześniu i październiku 2022 roku (tuż po uruchomieniu buspasa) oraz w styczniu 2023 roku. - Zestawienie liczby pasażerów wszystkich autobusów wskazuje na wzrost ich liczby w październiku w porównaniu do września o około 18 procent. Łącznie w tym zespole przystankowym w październiku odnotowaliśmy blisko 21 tysięcy osób dziennie, przy przeciętnej liczbie 17,5 tysięcy we wrześniu. Również w weekendy przyrost liczby pasażerów jest znaczący, ponieważ sięgał 25 procent - wyliczył Kunert. Dla porównania: w całej sieci Warszawskiego Transportu Publicznego między wrześniem a październikiem liczba pasażerów wzrosła o 9,8 procent.

Kunert wskazał, że zanotowany jesienią trend wzrostowy umocnił się w styczniu. W całej sieci liczba pasażerów w październiku była o 6 procent wyższa niż w styczniu. Jest to - jak twierdzi Kunert - zjawisko cykliczne. - Zestawienie pasażerów wszystkich autobusów na analizowanych przystankach wskazuje na wzrost ich liczby w styczniu, w porównaniu do października o około 4 procent, a w odniesieniu do września o około 23 procent. Łącznie w tym zespole przystankowym w styczniu odnotowaliśmy ponad 21,5 tysięcy osób dziennie przy przeciętnej liczbie około 20,9 tysięcy w październiku - podsumował Kunert.

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie dwa promile alkoholu miał kierowca samochodu, który dachował na trasie S17 w miejscowości Żabianka koło Garwolina (Mazowieckie). W wyniku wypadku ranny został pasażer auta. Kierującemu grożą trzy lata więzienia.

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowała stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy kierowca wybrał się w niedzielę nad ranem na zakupy. Jazdę po Ciechanowie szybko zakończył na hydrancie, z którego po uderzeniu auta "woda lała się strumieniami". 21-latek zdarzenie zgłosił jednak uczciwie policji. Badanie wykazało, że miał 1,5 promila.

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Na trasie S2, za węzłem Lotnisko, w porannym szczycie zderzyły się trzy samochody osobowe. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz ustalił, że w kolizji nikt nie ucierpiał. Były jednak spore utrudnienia.

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali 23-latka, który uszkodził przypadkowe auto. Podczas przesłuchania mężczyzna tłumaczył, że "ze złości". Grozi mu pięć lat więzienia.

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pewien 42-latek prowadził legalny sklep, jednak zawartość zaplecza już taka nie była. Policjanci odkryli składowane tam narkotyki. Mężczyzna usłyszał zarzuty i trzy najbliższe miesiące spędzi w areszcie.

Sklep był przykrywką nielegalnego biznesu. "Tłumaczył, że narkotyki są jego lekarstwem"

Sklep był przykrywką nielegalnego biznesu. "Tłumaczył, że narkotyki są jego lekarstwem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tunelem w Sulejówku znowu mogą jeździć kierowcy. - To, co powinno nam zająć pół roku, udało się zrobić w sześć dni - chwali się ekspresowym tempem prac wiceburmistrz miasta. Ale na razie to prowizoryczne zabezpieczenie. Przejazd był zamknięty po tym, jak tydzień temu kierowca ciężarówki uderzył w belkę.

Tunel w Sulejówku znów przejezdny. Kilka dni temu uszkodził go kierowca ciężarówki

Tunel w Sulejówku znów przejezdny. Kilka dni temu uszkodził go kierowca ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek po południu na trasie S8 doszczętnie spłonął samochód dostawczy. Na miejscu pojawiły się cztery zastępy straży pożarnej. Były utrudnienia w ruchu.

Z busa został spalony wrak

Z busa został spalony wrak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód osobowy zapalił się na ulicy Wolskiej. Spłonął doszczętnie. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Buchające płomienie i gęsty dym. Spłonął samochód

Buchające płomienie i gęsty dym. Spłonął samochód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Mławą uwagę policjantów zwrócił podejrzanie zachowujący się kierowca opla. Zatrzymali mężczyznę, który - jak się okazało - prowadził po alkoholu i miał orzeczonych siedem zakazów. Na dodatek nie jechał sam.

Jechał po alkoholu. Na koncie ma siedem zakazów prowadzenia

Jechał po alkoholu. Na koncie ma siedem zakazów prowadzenia

Źródło:
PAP

Małżeństwo z dzieckiem przechodziło obok zabytkowego budynku "szkoły tramwajarzy" przy Kawęczyńskiej. Nagle na ulicę poleciały odłamki szkła. W oknach zabytku rodzina zauważyła młodocianych chuliganów. Chłopcy w wieku 10, 12 i 13 lat trafili w ręce policji.

Szli z niemowlakiem, z budynku poleciało szkło. Zatrzymano chłopców w wieku 10, 12 i 13 lat

Szli z niemowlakiem, z budynku poleciało szkło. Zatrzymano chłopców w wieku 10, 12 i 13 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na plażę na wysokości warszawskigo zoo wjechał kierowca alfy romeo. Auto utknęło w piachu i spędziło tam kilka godzin.

Wjechał samochodem na plażę, utknął

Wjechał samochodem na plażę, utknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Głosowanie na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaplanowane na wtorek nie odbędzie się - napisał rektor uczelni. Prof. Zbigniew Gaciong poinformował, że powodem jest brak kandydatów. Stan prawny dotyczący wyborów postanowiło zweryfikować Ministerstwo Zdrowia.

Wybory rektora WUM nie odbędą się. Ministerstwo interweniuje

Wybory rektora WUM nie odbędą się. Ministerstwo interweniuje

Źródło:
PAP

Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że nową burmistrzynią Nowego Miasta nad Pilicą została Barbara Gąsiorowska (PSL). O jej sukcesie zadecydowało jedynie sześć głosów przewagi nad dotychczasowym włodarzem Mariuszem Dziubą (PiS), który pełnił tę funkcję od 2014 roku. "Obiecuję wam, że wróci normalność" - zapewniła Gąsiorowska tuż po ogłoszeniu wyników.

Nowym Miastem nad Pilicą będzie rządzić burmistrzyni. Zdecydowało sześć głosów

Nowym Miastem nad Pilicą będzie rządzić burmistrzyni. Zdecydowało sześć głosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska wezwała policję do handlarza truskawkami, który wystawił nielegalnie swoje stoisko na placu Defilad. Mężczyzna zagroził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle". Został zatrzymany.

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce prowadzi śledztwo przeciwko 40-letniemu Przemysławowi D. Mężczyzna jest podejrzany o zabójstwo.

Cios w oko nożem kuchennym. 40-latek podejrzany o zabójstwo

Cios w oko nożem kuchennym. 40-latek podejrzany o zabójstwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Kraski Górne niedaleko Garwolina. 54-latek jest podejrzany o to, że będąc pod wpływem alkoholu, kierował ciągnikiem rolniczym i spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Śmierć na miejscu poniósł 59-latek - przekazała tamtejsza policja.

Policja: Pijany przejechał pieszego ciągnikiem rolniczym. 59-latek zmarł na miejscu

Policja: Pijany przejechał pieszego ciągnikiem rolniczym. 59-latek zmarł na miejscu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie próbowali w poniedziałek rano blokować skrzyżowanie ulicy Świętokrzyskiej z Marszałkowską. Kilka osób przykleiło się do asfaltu. Na miejscu pojawiła się policja.

Aktywiści przykleili się do asfaltu w centrum Warszawy

Aktywiści przykleili się do asfaltu w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki głosowania w tak zwanym warszawskim obwarzanku. Wiadomo, kto będzie burmistrzem w Markach, Łomiankach, Ząbkach czy Konstancinie-Jeziornie.

Konstancin, Łomianki, Pruszków, Wołomin, Ząbki. Kto będzie rządził w podwarszawskich miastach?

Konstancin, Łomianki, Pruszków, Wołomin, Ząbki. Kto będzie rządził w podwarszawskich miastach?

Źródło:
PAP

Są wyniki wyborów w Legionowie. Bogdan Kiełbasiński z Trzeciej Drogi ( 51,92 proc. głosów) pokonał w drugiej turze dotychczasowego prezydenta Romana Smogorzewskiego (48,08 proc.), który pełnił tę funkcję od 22 lat.

Wyborcza sensacja w Legionowie. Roman Smogorzewski traci władzę po 22 latach

Wyborcza sensacja w Legionowie. Roman Smogorzewski traci władzę po 22 latach

Źródło:
PAP

Zakończyły się utrudnienia w związku z pożarem pociągu metra na stacji Księcia Janusza. Linia metra M2 kursuje na całej trasie.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl