Tęcza nie wróci na plac Zbawiciela, mieszkańcy postawili na zieleń

Autor:
aa
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogłoszono wyniki głosowania w dziewiątej edycji budżetu obywatelskiego. Tym razem mieszkańcy Warszawy mogli wybierać spośród 1327 projektów: 1189 dzielnicowych oraz 138 ogólnomiejskich. Już wiadomo, że nie będzie wielkiego powrotu tęczy na plac Zbawiciela. Za to w stolicy szykuje się wiele "zielonych" inicjatyw. Realizacja 326 zwycięskich projektów będzie kosztowała miasto ponad 100 milionów złotych.

W Pałacu Kultury i Nauki odbyła się gala, podczas której oficjalnie ogłoszono wyniki głosownia w budżecie obywatelskim na 2023 rok. Pomysły zgłoszone w ramach 9. edycji można było poprzeć, oddając swój głos od 15 do 30 czerwca. Mieszkańcy stolicy mogli wybierać spośród spośród 1327 propozycji: 1189 dzielnicowych i 138 ogólnomiejskich. Łącznie do realizacji wybrano 326 projektów. 

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

- Po dziewięciu latach działania budżetu obywatelskiego mogę śmiało powiedzieć, że realizacje wykonywane w jego ramach stały się bardzo ważną częścią tkanki miejskiej. Pomysły, które zgłaszali i wciąż zgłaszają warszawianki i warszawiacy, stanowią nieoceniony wkład w działalność miasta i bardzo często zaskakują nas kreatywnością i innowacyjnością. Nikt tak dobrze jak mieszkańcy nie wie, co jest potrzebne w najbliższej okolicy czy społeczności. Dziękuję za tą chęć działania, pomysłowość i zaangażowanie w zmienianie Warszawy - powiedziała podczas gali Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

Wygrała zieleń

Patrząc na wyniki głosowania, można stwierdzić, że dla warszawiaków priorytetami są działania związane z miejską zielenią, infrastrukturą oraz wprowadzeniem w życie ekologicznych trendów.

Wśród ogólnomiejskich pomysłów najwięcej głosów zdobył projekt "2050 drzew dla Warszawy". Na to zadanie zagłosowało ponad 27 tys. mieszkańców. - Wszystkim, którzy oddali swój cenny głos na ten pomysł, bardzo dziękuję. Werdykt mieszkańców to wygrana troski o środowisko oraz wizji zielonego miasta. Tym projektem zazielenimy Warszawę dużą ilością drzew i krzewów. Zgłaszając propozycję wraz z Iwoną Żywko i Magdą Dorożałą chcieliśmy, aby pozostawić dla przyszłych pokoleń Warszawę pełną zieleni i czystego powietrza - powiedział Paweł Lenarczyk, autor projektu oraz radny Dzielnicy Ursynów z Polski 2050.

Zaledwie 124 głosy mniej uzyskały "Asfaltowe drogi dla rowerów". Pomysłodawcy chcą, by w Warszawie powstały nowe ścieżki, a część już istniejących została zmodernizowana. Dużym poparciem cieszył się też projekt "Wymiana sprzętu na Warszawskich SOR-ach i izbach przyjęć". Na ten miasto ma przeznaczyć 4 mln zł.

Które projekty zostaną zrealizowane?UM Warszawa

Ponad 20 tysięcy głosów zebrały też pomysły: "Więcej dużych drzew w Warszawie" i "Rowerem dwukierunkowo po całej Warszawie". Ten drugi pomysł to najdroższy projekt ogólnomiejski. Na jego realizację zostanie przeznaczonych 6 mln zł.

Ponadto w ramach budżetu obywatelskiego zostaną zrealizowane również takie inicjatywy jak "stacja menstruacja", czyli różowe skrzynki z środkami higienicznymi w miejskich toaletach, warsztaty przeciwdziałania przemocy, spotkania z położną dla nastolatek czy "Wstań i ćwicz – aktywny senior". 

Z kolei najdroższy projekt dzielnicowy to "Nowe drzewa, ławki i chodniki na Pradze-Południe" za 1,4 mln zł.

Plac Zbawiciela pozostanie bez tęczy

Wśród dopuszczonych do głosowania projektów ogólnomiejskich dominowały pomysły z kategorii przestrzeni publicznej, zieleni, ochrony środowiska i sportu. Wśród nich projekt nawiązujący do słynnej instalacji artystycznej Julity Wójcik "Tęcza", która stała na placu Zbawiciela w latach 2012-2015.

"Projekt polega na postawieniu na pl. Zbawiciela obiektu małej architektury w kształcie przerwanego łuku, pod nazwą "Łuk LGBT+".

Tak wyglądała tęcza na placu Zbawicielatvnwarszawa.pl

Wedle zapewnień pomysłodawców stelaż tęczy miał zostać wykonany z materiałów jak najmniej palnych oraz pomalowany w kolorach tęczy. Gdyby projekt zyskał głosy mieszkańców, instalacja mogłaby zostać ustawiona w czerwcu - tradycyjnym miesiącu równości. Koszt ewentualnej realizacji pomysłu szacowano na 650 tys. złotych.

Już wiadomo, że tęcza nie zostanie zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego. "Projekt "Roztęczamy Warszawę" zdobył 6806 głosów, potrzebne było 8300. Mam nadzieję, że tęcza jednak kiedyś wróci - może w przyszłym roku pomysł znów zostanie zgłoszony, w jakiejś lepszej formie, i wygra?" - napisał w mediach społecznościowych jeden z aktywistów zaangażowanych w ten projekt.

Budżet Obywatelski 2023. "Zgłaszam, głosuję, korzystam"

W głosowaniu na budżet obywatelski wzięło udział 88 861 osób. Najchętniej głosowały te w przedziałach wiekowych 25-34 i 35-44 lata. Podobnie jak w poprzednich latach, najaktywniejsze były kobiety (62 proc.). Wiadomo, że aż 99 proc. głosów oddano drogą elektroniczną, a niemal 1/3 z nich oddano w ostatnim dniu głosowania.

Jak podaje urząd miasta, w tym roku najwięcej projektów przeszło do realizacji w dzielnicach Bemowo (31), Mokotów i Włochy (po 24). Ale jeśli chodzi o samo głosowanie, to największe zainteresowanie odnotowano w Ursusie. Tam na  1000 mieszkańców dzielnicy zagłosowały 73 osoby. Podobnie było też na Białołęce (71 głosujących na 1000 mieszkańców dzielnicy).

W tegorocznej edycji budżetu średni koszt realizacji projektu dzielnicowego to 232 697 zł, natomiast ogólnomiejskiego – 1 378 940 zł.

Przypomnijmy, że dzięki budżetowi obywatelskiemu powstała m.in. lubiana przez mieszkańców tężnia "Maciejka" na Ursynowie:

Rozpoczął się sezon funkcjonowania tężni "Maciejki"
Rozpoczął się sezon funkcjonowania tężni "Maciejki"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor:aa

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości