Najnowsze

Do wakacji ma powstać ścieżka rowerowa wzdłuż placu Defilad

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
W 2021 roku ruszy budowa ścieżki rowerowej na Marszałkowskiej (wideo arichiwalne)
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plW 2021 roku ruszy budowa ścieżki rowerowej na Marszałkowskiej

Drogowcy podpisali umowę z wykonawcą nowej ścieżki rowerowej na Marszałkowskiej. Prace przy jej budowie mają potrwać do nadchodzącego lata. Jesienią wzdłuż ulicy posadzony zostanie nowy żywopłot.

Chęć wybudowania nowej drogi rowerowej na Marszałkowskiej zgłosiły trzy firmy. Zarząd Dróg Miejskich za najkorzystniejszą uznał ofertę warszawskiej firmy Adrog, która wyceniła inwestycję na 2,6 miliona złotych. Umowa została podpisana pod koniec lutego, a to oznacza zielone światło do rozpoczęcia prac. Drogowcy zapewniają, że potrwają one do lata.

Nowa ścieżka powstanie na odcinku między Świętokrzyską a rondem Dmowskiego. Jej przebieg wytyczony został po zachodniej stronie Marszałkowskiej, przy placu Defilad. Pod budowę wykorzystany zostanie istniejący pas zieleni. Docelowo ma spiąć trasy rowerowe z północy na południe Warszawy. Przejazd przez Aleje Jerozolimskie ma powstać w ramach budowy naziemnych przejść dla pieszych w tej części miasta. Droga rowerowa będzie łączyła się tu z istniejącym kontrapasem na Poznańskiej, skąd dalej, przez Nowogrodzką będzie można wrócić na Marszałkowską.

W ramach inwestycji ułożony zostanie nowy chodnik, który od ścieżki będzie oddzielał pas zieleni. Planowane są też korekty układu drogowego na wysokości placu Defilad. Wjazd na plac Defilad po południowej stronie Złotej, czyli bliżej stacji metra, będzie zabezpieczony wyspą rozdzielającą pasy ruchu przy krawędzi Marszałkowskiej. Prawy pas jezdni na odcinku między wlotami zostanie przeznaczony na miejsca postojowe.

ZDM podaje, że jesienią wzdłuż ścieżki rowerowej posadzony zostanie nowy żywopłot.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Plan budowy ścieżki rowerowej na MarszałkowskiejZDM

Marszałkowska do zmiany

Budowa ścieżki rowerowej na Marszałkowskiej jest elementem programu budowy Nowego Centrum Warszawy. Docelowo ma ona powstać na całej długości ulicy. W kolejnych etapach planowana jest budowa nowej drogi na odcinku od Królewskiej do placu Bankowego, która zostanie wytyczona dzięki przeniesieniu miejsc parkingowych na jezdnię. "Dalej na północ rowerzyści przejadą przez plac Bankowy i drogą rowerową wzdłuż ulicy Andersa dojadą na Żoliborz. Tam w ramach osobnego projektu pracujemy już nad wytyczeniem trasy rowerowej na ulicy Mickiewicza. W ten sposób powstanie długi i spójny korytarz rowerowy północ-południe przez ścisłe centrum miasta" – zapowiadają drogowcy.

Zmiany na Marszałkowskiej zakładają też realizację projektu zagospodarowania zieleni opracowanego przez Zarząd Zieleni w ramach koncepcji "Zielonej Marszałkowskiej". Obejmują one nasadzenia drzew, krzewów i rabat. Więcej zieleni ma też pojawić się między torowiskami a jezdnią.

Drogowcy zapowiadają też wprowadzenie rozwiązań zwiększających dostępność Marszałkowskiej dla pieszych. Na wysokości Nowogrodzkiej i Widok powstaną zebry. Przejścia naziemne pojawią się także przy Złotej oraz na Osi Saskiej. Na krzyżowaniu z Senatorską planowana jest sygnalizacja świetlna.

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości