"Planujemy rozdać 368 tysięcy żonkili". Hasłem przewodnim akcji jest miłość

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wolontariusze rozdadzą 368 tysięcy żonkili
Wolontariusze rozdadzą 368 tysięcy żonkiliTVN24
wideo 2/3
Wolontariusze rozdadzą 368 tysięcy żonkiliTVN24

Z okazji przypadającej na 19 kwietnia 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało dziesiątą odsłonę akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym będzie monodram w wykonaniu Aleksandry Popławskiej "Mama zawsze wraca" na motywach książki Agaty Tuszyńskiej.

- Do akcji zgłosiło się ponad 1100 wolontariuszy, którzy 19 kwietnia będą rozdawali żonkile na ulicach Warszawy. Żonkile będzie można pobrać również z pięciu tak zwanych "żonkilomatów". Są to słupy ogłoszeniowe, do których żonkile będą przyczepione. Akcji będzie towarzyszyć program towarzyszący. Wszystkie wydarzenia będą działy się w przestrzeni internetu. Oprócz spektaklu "Mama zawsze wraca", który będzie miał premierę 19 kwietnia u nas w muzeum - powiedziała Maria Bliźniak, koordynatorka akcji Żonkile.

Bliźniak zdradziła również, że w tym roku liczba żonkili, które rozdadzą wolontariusze, nie jest przypadkowa. - Planujemy rozdać 368 tysięcy żonkili. Jest to liczba Żydów, którzy żyli w Warszawie przed wybuchem drugiej wojny światowej - powiedziała koordynatorka akcji. Oprócz rozdawania żonkili oraz wydarzeń towarzyszących, elementem akcji będzie odsłonięcie muralu przy stacji metra Centrum. Jak zapowiadają przedstawiciele muzeum, pojawi się na nim 13 postaci, dla których miłość do drugiego człowieka była wartością nadrzędną.

Akcję Żonkile wspierają ambasadorzy i ambasadorki. W tym roku wśród nich znaleźli się: Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny, Aleksandra Popławska oraz wolontariusze – Dariusz, Joanna i Weronika.

Spektakl "Mama zawsze wraca"

Program wydarzeń koncentruje się właśnie wokół tematu miłości, m.in. tej siostrzanej i braterskiej, miłości romantycznej oraz rodzicielskiej.

Najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej akcji Żonkile będzie monodram w wykonaniu Aleksandry Popławskiej "Mama zawsze wraca" na motywach książki Agaty Tuszyńskiej. Autorka opisała historię trzyletniej Zosi Zajczyk ukrywanej przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta przez swoją matkę.

Agata Tuszyńska przyznała w rozmowie z reporterką TVN24, że spotkanie z Zosią Zajczyk, do którego doszło 25 lat temu, było jednym z najważniejszych w jej literackiej karierze.

- Zosia Zajczyk była małą dziewczynką, którą jej mama przechowywała w piwnicy na skraju warszawskiego getta. Mama pomagała innym żydowskim dzieciom wobec czego musiała niekiedy zostawiać Zosię samą. Opowiadała temu dziecku świat, który jest na zewnątrz komórki zakratowanego okienka, świat którego Zosia nie znała. Kiedy została zamknięta pod podłogą, nie umiała pisać i czytać, nie wiedziała jak wygląda świat - opowiadała Agata Tuszyńska.

Aleksandra Popławska i Maya Pilarczyk o spektaklu "Mama zawsze wraca"
Aleksandra Popławska i Maya Pilarczyk o spektaklu "Mama zawsze wraca"TVN24

Natalia Zajczyk, mama Zosi, opowiadała jej o świecie w taki sposób, aby dziecko nie odczuwało strachu. - To było niezwykle trudne i wymagające, bo czas był straszny i lęk był w powietrzu. A jednak miłość matki sprawiła, że Zosia bała się mniej - powiedziała Tuszyńska. To wszystko, czego nauczyła ją mama, mała Zosia opowiadała swojej lalce.

Spektakl wyreżyserował Marek Kalita i zgodnie z planem zagrany zostanie trzykrotnie: 19, 20 i 21 kwietnia o godzinie 19 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Bilety można kupić online za pośrednictwem strony internetowej muzeum oraz w kasach.

Program wydarzeń towarzyszących akcji Żonkile

W ramach 79. rocznicy powstania w getcie warszawskim zaplanowano również szereg wydarzeń online. 19 kwietnia o godzinie 10 na Facebooku i kanale YouTube muzeum POLIN, Franciszek Bojańczyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego spróbuje odpowiedzieć na pytanie: czy w getcie była miłość? Opowie między innymi o relacji Marka Edelmana i Aliny Margolis-Edelman, a także o Poli Lifszyc, która pobiegła za swoją matką, pędzoną na Umschlagplatz, żeby zginąć razem z nią.

Z kolei o godzinie 20 również na Facebooku muzeum zaprasza na spotkanie z Eyal Menashes Cukierman, wnuczką Icchaka Cukiermana i Cywii Lubetkin, która opowie o osobistych wspomnieniach i pielęgnowanej w jej rodzinie historii życia dziadków – zarówno w trakcie wojny, jak i po jej zakończeniu.

20 kwietnia Alinę Margolis-Edelman będą wspominać jej bliscy - przyjaciele oraz rodzina. Spotkanie będzie transmitowane na facebookowych stronach Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Muzeum POLIN.

Ponadto Muzeum POLIN zachęca szkoły, biblioteki i instytucje kultury do wzięcia udziału w akcji Żonkile. Zgłoszone placówki otrzymają materiały edukacyjne towarzyszących akcji. W tym roku zostaną poszerzone o premiery literackie nawiązujące do hasła tegorocznych obchodów. Do stworzenia opowiadań i reportaży zaproszono: Annę Bikont, Marcina Szczygielskiego oraz Pawła Beręsewicza.

Na 20 kwietnia zaplanowano premiery słuchowisk dla dzieci i młodzieży na profilu facebookowym Centrum Edukacyjnego i kanale YouTube: o godz. 9 opowiadanie "Strasznie strasznie" Pawła Beręsewicza, które przeczyta wokalista Andrzej Piaseczny, a o godz. 12 opowiadanie "Prawdziwi przyjaciele" Marcina Szczygielskiego, które przeczyta aktorka Eliza Rycembel.

Wydarzenia wpisujące się w obchody rocznicowe odbędą się również w kolejnych dniach. 24 kwietnia w godzinach 14.30-16.30 odbędzie spacer "Bojowniczki. Spacer śladami kobiet – uczestniczek powstania w getcie warszawskim". Bilety na to wydarzenie można kupić na stronie internetowej muzeum.

Z kolei 28 kwietnia o godzinie 18 odbędzie się "Żydowskie ABC: Miłość w pamiętnikach i wspomnieniach gettowych", czyli rozmowa z dr Ewą Wiatr oraz Paulą Sawicką na temat różnych barw miłości w gettach w czasie zagłady. Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku Muzeum POLIN.

Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy ŻOB. Nielicznym bojowcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB Marek Edelman, zmarły w 2009 r.

Autorka/Autor:dg, tmw

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Historii Żydów Polskich

Pozostałe wiadomości

Jeden z policjantów biorących udział w wypadku radiowozu w podwarszawskich Dawidach Bankowych, miał stanąć w piątek przed sądem. Prokurator nie odczytała jednak aktu oskarżenia, ponieważ potrzebna będzie zmiana sędziego. Wobec drugiego z policjantów postępowanie zostało wcześniej umorzone.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup. Są duże utrudnienia w ruchu.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

Kierująca peugeotem uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania. Do zdarzenia doszło na ulicy Broniewskiego. Policja poinformowała o jednej poszkodowanej osobie.

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek przed południem na Pradze Południe doszło do potrącenia kobiety jadącej na hulajnodze. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Cztery samochody osobowe zderzyły się na trasie S8 przed węzłem Konotopa. Policja przekazała, że nikomu nic się nie stało. Są jednak utrudnienia w kierunku Poznania.

Zderzenie czterech aut na S8

Zderzenie czterech aut na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

- Wspominamy walki, śmierć, również ogromną, bardzo żywiołową, różnorodną społeczność żydowską, która mieszkała w Warszawie przez wieki - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" dr Justyna Majewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego, zaznaczając, że każda rocznica obchodów powstania w getcie warszawskim jest bardzo ważna.

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

Źródło:
TVN24

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w "Faktach" TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl