Tysiące maratończyków na start. Zamkną ulice w pięciu dzielnicach

W związku z maratonem można spodziewać się utrudnieńtvnwarszawa.pl

Praga, Śródmieście, Mokotów, Ursynów i Wilanów – mieszkańcy tych dzielnic najbardziej odczują niedzielny Orlen Warsaw Maraton. Choć biegacze rozpoczną swoje zmagania o 9.30, to utrudnienia w ruchu będą odczuwalne przez cały dzień.

Maraton wystartuje sprzed Stadionu Narodowego. Tysiące biegaczy rozpoczną rywalizację o godzinie 9.30. Z Powiśla zawodnicy skierują się przez ulice Gagarina, Spacerową, Puławską na Ursynów i dalej do Powsina, a wracać będą Jana III Sobieskiego, ponownie Powiślem przez Most Świętokrzyski na Stadion Narodowy.

Najszybsi z nich dotrą do mety po ponad dwóch godzinach, ostatnie osoby pojawią się na finiszu najpóźniej po 6 godzinach od startu. Ponad 42-kilometrowa trasa nie będzie zamknięta przez cały ten czas, tylko na czas biegu maratończyków. Dodatkowo, trasa na żadnym odcinku nie przecina torowiska, dlatego ruch tramwajowy nie będzie nigdzie blokowany, a wszystkie linie będą kursowały zgodnie z rozkładem jazdy.

O tej samej porze rozpocznie się też bieg na 10 km. Ta trasa, wiodąca Wybrzeżem Kościuszkowskim na północ w stronę Konwiktorskiej a dalej Miodową, Krakowskim Przedmieściem i Tamką z powrotem przed Stadion Narodowy.

Pierwotnie biegacze mieli przebiec przez most Poniatowskiego. Jednak po pożarze mostu Łazienkowskiego, trasa została zmieniona, a biegacze pojawią się na moście Świętokrzyskim.Przez maraton mieszkańcy muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami w kilku dzielnicach.

Zobacz całą trasę maratonu

Praga

Wybrzeże Szczecińskie od skrzyżowania z mostem Świętokrzyskim do wjazdu na most Poniatowskiego będzie wyłączone z ruchu od godziny 7.00 do końca biegu, czyli nawet 6 godzin po starcie. Rano niemożliwy będzie również przejazd Wałem Miedzeszyńskim na odcinku od mostu do ul. Zwycięzców.

Śródmieście

Most Świętokrzyski w godzinach porannych będzie zamknięty w obu kierunkach. Natomiast po zakończeniu rywalizacji na dystansie 10 km, odblokowana zostanie jego północna jezdnia z Pragi do Śródmieścia.

Rano ulice Dobra, Solec, Górnośląska, Ludna, Czerniakowska, Rozbrat, Myśliwiecka i Szwolożerów będą zamknięte, ale tylko przez ok. 90 minut. Po południu możliwy będzie już wyjazd na ul. Solec i Czerniakowską, a dalej w dowolnym kierunku. Zalecane jest niepozostawianie samochodów na ulicy Kruczkowskiego i Podchorążych.

Na ulicy Czerniakowskiej maraton będzie się wprawdzie posuwał jednym z trzech pasów ruchu, jednak tylko na odcinku 1 km. Dzięki temu, zachowana zostanie drożność głównej arterii dojazdowej do mostu Siekierkowskiego i Poniatowskiego. W miejscach zlokalizowanych w okolicach wyjazdu z Ujazdowa na Czerniakowską stworzone zostaną specjalne śluzy, które pozwolą kierowcom na wyjazd.

Mokotów

Na ulicy Puławskiej wykorzystane będą dwa z trzech pasów prowadzących na północ. Trzeci pas – zewnętrzny – służyć będzie do wyjazdu mieszkańcom osiedli na Śródmieściu i Mokotwie. Od strony Centrum w kierunku Ursynowa ul. Puławska będzie drożna przez cały czas. Utrudnienia pojawią się także na ul. Bukowińskiej, która zostanie zamknięta na około pół godziny. Aleja Wincentego Witosa w obu kierunkach będzie nieprzejezdna w godz. 11.00-14.40.

Ursynów

Mieszkańcy Ursynowa i Mokotowa będą mogli bez problemu dojechać do Doliny Służewieckiej i nią pojechać dalej w dowolnym kierunku. Dojazd do dzielnicy Ursynów pozostanie zachowany dzięki drożnej ul. Rolnej i Al. KEN. Wszystkie Osiedla znajdujące się wzdłuż wschodniej strony ul. Rosoła będą mieć możliwość wyjazdu i dojazdu do Al. Gen. Sikorskiego, a następnie do Mostu Siekierkowskiego.

Wilanów i Powsin

W godzinach 10.30 – 15.00 niemożliwy będzie wjazd i wyjazd do Powsina. Zalecamy również niepozostawianie samochodów przy ulicy Relaksowej w bezpośrednim sąsiedztwie trasy. Do miasteczka Wilanów będzie można się dostać przez Al. Rzeczypospolitej. Na ulicy Jana III Sobieskiego ruch wstrzymany będzie w kierunku północnym. Dostępny pozostanie natomiast kierunek południowy i dojazd do al. Wilanowskiej.

Zmiany w okolicach starówki

W przypadku biegu na dystansie 10 km reorganizacja ruchu zostanie przeprowadzona na dużo mniejszą skalę. Wybrzeże Kościuszkowskie w kierunku południowym, gdzie biegacze będą się poruszać pod prąd, zostanie zamknięte na ok. 40 minut.

Organizatorzy zalecają zjazd przy moście Gdańskim lub wcześniej – przy Centrum Olimpijskim. Biegacze będą biec przez Stare i Nowe Miasto. Przez ok. 40 minut wyłączona będzie także ulica Tamka.

W sobotę też utrudnienia

Dzień przed maratonem i biegiem na 10 kilometrów, czyli w sobotę, odbędzie się charytatywny marszobieg. Jego trasa zostanie poprowadzona m.in. przez Plac Zamkowy, ul. Karową i nitkę Wybrzeża Kościuszkowskiego przy Centrum Nauki Kopernik. Osoby, które będą chciały przejechać na prawy brzeg Wisły powinny w tym czasie skorzystać z mostu Gdańskiego, Poniatowskiego lub Siekierkowskiego. Utrudnienia mogą potrwać około 1 godzinę. Marszobieg zacznie się o 17.

Na maraton komunikacją

Organizatorzy imprezy zachęcają biegaczy, by przybyli na start metrem. – Miasteczko Biegaczy znajdować się będzie na błoniach Stadionach Narodowego. Dzięki bliskości II linii metra zawodnicy zyskali łatwy dojazd na start, a kibice możliwość łatwego poruszania się pomiędzy kolejnymi odcinkami trasy – powiedział Sebastian Chmara, rzecznik prasowy Orlen Warsaw Marathon.

Podczas biegu na pięciu skrzyżowaniach: Ludnej z Rozbrat, Pięknej z Myśliwiecką, Solec z Czerwonego Krzyża, al.KEN z Ciszewskiego oraz Sobieskiego z Chełmską, dyżurować będą dwuosobowe grupy wolontariuszy. Będą oni informować kierowców o utrudnieniach, a także o możliwości wybrania drogi objazdowej.

O zmianach w komunikacji miejskiej ZTM będzie na bieżąco informować na swojej stronie internetowej czy w mediach społecznościowych. Na ulicach pojawią się też informatorzy.

Tak było w ubiegłym roku:

Biegacze przebiegną 42 km i 195 m
Biegacze przebiegną 42 km i 195 mTVN24

jb

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Bemowa zatrzymali mężczyznę, w mieszkaniu którego znaleźli dużą ilosć narkotyków. 22-latek trafił do policyjnej celi. Odpowie za posiadanie mefedronu, marihuany oraz haszyszu.

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łupem dwóch dorosłych mężczyzn i nieletniego padło 14 sztuk kaloryferów sprzed szkoły na terenie warszawskich Bielan. Skradzione fanty mieli następnie sprzedać na złom. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty kradzieży mienia. Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności.

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl