Trzy procent kierowców autobusów miejskich w Warszawie to Ukraińcy

Źródło:
PAP
Rafał Trzaskowski o polskiej pomocy dla Ukrainy
Rafał Trzaskowski o polskiej pomocy dla UkrainyTVN24
wideo 2/4
Rafał Trzaskowski o polskiej pomocy dla UkrainyTVN24

Według najnowszych danych 137 obywateli Ukrainy zasiada za kierownicą autobusów w Warszawie. To około trzy procent wszystkich kierujących. Po dwóch latach od inwazji Rosji na Ukrainę w stolicy zmniejsza się liczba Ukraińców poszukujących tu stałej pracy.

W sobotę mijają dwa lata od inwazji Rosji na Ukrainę. Warszawa, jako stolica, była miastem, które w pierwszych dniach wojny przyjęło ogromną liczbę uchodźców z tego kraju. W tej chwili, według danych stołecznego ratusza, wciąż jest ich ponad 105 tysięcy.

Przez dwa lata miejskie szpitale przyjęły ponad 11 tysięcy obywateli Ukrainy, z czego ponad 2,5 tysiąca było hospitalizowanych. Ukraińskie mamy urodziły w nich prawie półtora tysiąca dzieci.

Najwięcej cudzoziemskich uczniów pochodzi z Ukrainy

W stołecznych przedszkolach i szkołach uczy się 26,7 tysiąca dzieci cudzoziemskich. Największą grupę stanowią uczniowie z Ukrainy – 18,8 tysiąca, w tym 12,4 tysiąca dzieci przybyłych po wybuchu wojny w Ukrainie.

Najwięcej jest ich w podstawówkach - ponad dziewięć tysięcy, oraz w przedszkolach - 1874. Do liceum uczęszcza 721 uczniów, technikum - 603, a do branżowych szkół I stopnia - 143. Trzy osoby uczą się w średniej szkole muzycznej, cztery w szkole policealnej i również cztery w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy.

Jednym z rozwiązań zapewnionych przez ogólnopolskie przepisy jest tworzenie oddziałów przygotowawczych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Do 24 lutego 2022 roku takie oddziały działały w Warszawie w pięciu publicznych szkołach podstawowych i dwóch liceach. Po wybuchu wojny na Ukrainie uruchomiono kolejnych 150 oddziałów w prawie 90 placówkach. Zgodnie z potrzebami, w roku szkolnym 2023/2024 w Warszawie jest 45 oddziałów przygotowawczych.

Ośrodki pomocowe dla Ukraińców

W stolicy, od czasu rosyjskiej inwazji, uruchomiono punkty informacyjne oraz ośrodki pobytowe dla uciekających przed wojną Ukraińców. Sześć z nich wciąż działa i mieszka tam prawie 750 osób, z czego ponad 200 to dzieci. Wszyscy, poza zakwaterowaniem, mają zapewnione także całodzienne wyżywienie.

Przez dwa lata w stolicy nadano ponad 105,2 tysiąca numerów PESEL, z czego najwięcej - ponad 64 tysiące - w tymczasowym punkcie na stadionie Narodowym.

W Warszawie przebywa ponad 67,2 tysiąca osób w wieku produkcyjnym. Jak wynika ze statystyk ratusza, coraz więcej Ukraińców znajduje pracę. W kwietniu 2022 roku w urzędach pracy szukało jej 1179 osób, natomiast w styczniu br. było ich już tylko 50.

Według danych ratusza na dzień 9 lutego 2023 r., złożono ponad 75,2 wniosków o wypłatę jednorazowego świadczenia 300+ dla obywateli Ukrainy. Najwięcej na Mokotowie (13,7 tysiąca) i Woli (10,5 tysiąca).

Prawie 65 tysięcy wnioskodawców wypłacono w ramach program 40+ (pomoc finansowa na zakwaterowanie i wyżywienie dla uchodźców z Ukrainy) ponad 309 milionów złotych.

Warszawa pomogła ukraińskim miastom

"Poza realizacją zadań wspieranych przez środki z budżetu państwa, Warszawa przeznaczyła dodatkowo własne środki na pomoc obywatelom Ukrainy, głównie na zadania edukacyjne i pomoc społeczną. W sumie, od początku wojny, było to ponad 140 mln zł." - przekazał stołeczny ratusz.

Warszawa pomogła również miastom ukraińskim. W 2023 roku Warszawa wysłała do Kijowa 10 pociągów metra serii N-81, a do miasta Konotop, w formie darowizny, przekazano 23 tramwaje i dwa samochody ciężarowe.

Rozładunek wagonów metra w Kijowie
Rozładunek wagonów metra w KijowieMetro Warszawskie

Za wschodnią granicę trafiło także pięć przegubowych autobusów Miejskich Zakładów Autobusowych oraz specjalistyczny wóz do naprawy sieci trakcyjnej od Tramwajów Warszawskich. Poza tym, wyremontowane pojazdy – ambulans neonatologiczny i śmieciarkę, które przekazało stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

W pierwszych miesiącach wojny stołeczny konserwator, wraz z partnerami, zorganizował zbiórkę i wysyłkę materiałów i sprzętu gaśniczego. Posłużyły one do zabezpieczania zabytków przed ostrzałem i dalszymi uszkodzeniami.

Dzięki środkom przyznanym przez Radę Warszawy zakupiono i zamontowano 50 okien w zniszczonej atakami, zabytkowej bibliotece w Czernihowie. Poza tym Warszawa wsparła renowację budynków przy ulicy Stryjskiej we Lwowie oraz zorganizowała zbiórkę na zakup okien dla budynku cerkwi w Andrijiwce.

Sobotnie manifestacje, film na ścianie MSN

W sobotę w Warszawie zaplanowano kilka manifestacji i przemarszów, których większość odbędzie się w Śródmieściu. Dla zapewnienia bezpieczeństwa policja może zdecydować o zamknięciu ulic. Pierwsza z demonstracji odbędzie się na ulicy Belwederskiej vis-a-vis Ambasady Federacji Rosyjskiej.

Kolejne zgromadzenia będą połączone z przemarszem. Główne rozpocznie się o godzinie 12 przed pomnikiem Witosa na placu Trzech Krzyży, a stamtąd uczestnicy przejdą Traktem Królewskim na plac Zamkowy.

Wiele stołecznych obiektów – urzędów i instytucji kulturalnych - będzie w sobotę podświetlonych, by upamiętnić tragiczne wydarzenia w Ukrainie, a o 21 na ścianie nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie wyświetlany film "Murale".

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24