Trzaskowski pokazuje program: inwestycje dla i w warszawiaków

[object Object]
Trzaskowski: wszystkie propozycje są policzoneTVN24
wideo 2/2

"Przyświecają nam dwa fundamentalne cele - inwestycje dla warszawiaków i w warszawiaków" - przekonuje w swoim programie Rafał Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stolicy zaprezentował propozycje wyborcze dla Warszawy.

"Warszawa dla wszystkich" - taki tytuł (zgodny zresztą z hasłem widniejącym na plakatach kandydata) nosi program Rafała Trzaskowskiego i całej Koalicji Obywatelskiej. To 160 stron z propozycjami podzielonymi tematycznie: od inwestycji, przez między innymi komunikację, edukację, politykę senioralną po kulturę i sport.

W oddzielnych rozdziałach opisane zostały także postulaty dla kobiet, młodych, a nawet dla zwierząt.

"Chcemy miasta, w którym wszyscy mieszkańcy czują się dobrze, niezależnie od tego, gdzie się urodzili i jakie mają poglądy. Chcemy Warszawy, która nikogo nie wyklucza, nie dzieli, ale jest pełna szacunku dla wszystkich" - czytamy we wstępie do programu.

Flagowe inwestycje

Właściwą treść otwiera rozdział "Flagowe inwestycje dla Warszawy". Wśród nich kandydat wymienia między innymi dokończenie budowy II linii metra z Bemowa na Targówek (do 2023 roku) i rozpoczęcie realizacji III linii - na Pradze Południe i Mokotowie (do 2025 roku).

"Do 2025 roku zbudujemy dwie nowe, brakujące stacje na I linii metra: plac Konstytucji i Muranów", "do 2021 roku dokończymy budowę sieci parkingów P&R okalających Warszawę" - czytamy dalej.

Większość "flagowych" inwestycji Trzaskowskiego i Koalicji Obywatelskiej to przedsięwzięcia zapowiedziane (lub już realizowane) przez ekipę Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Mowa między innymi o Szpitalu Południowym (zapowiadanym przez obecną prezydent w 2006 roku), który - zgodnie z zapowiedzią Trzaskowskiego - "miałby przyjąć pierwszych pacjentów w 2021 roku", o obiecywanej od lat budowie siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia, która - jak czytamy w programie - miałaby powstać w roku 2024, a także ogłoszonej niedawno kładki pieszo-rowerowej między Karową a Okrzei.

W programie mowa też o otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki, które od wielu lat służy głównie jako parking i nie może doczekać się zmian. "W 2023 roku Warszawa zyska nowe centrum: zielony plac Defilad z Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatrem Rozmaitości - TR Warszawa" - obiecuje Koalicja Obywatelska.

Komunikacja i transport

W kwestii komunikacji - opisywanej w programie zaraz po "flagowych inwestycjach" - oprócz wcześniej wymienionych przedsięwzięć kandydaci zapowiadają między innymi: uruchomienie dwóch nowych linii SKM - w kierunku Piaseczna i Ożarowa; wyznaczenie buspasa na Puławskiej, zwiększenie floty miejskich autobusów o 300 pojazdów oraz darmowe bilety dla uczniów szkół średnich (obecnie z bezpłatnej komunikacji korzystają dzieci i młodzież z podstawówek i wygasających gimnazjów).

"Chcemy, żeby za pięć lat 65 procent wszystkich podróży w granicach miasta odbywało się transportem publicznym" - podkreślają kandydaci w swoim programie. Zaznaczają też, że "nie zapomną o kierowcach".

Zapowiadają na przykład dokończenie budowy obwodnicy śródmiejskiej od ronda Wiatraczna do ronda Żaba (to także zapowiedź obecnej prezydent), zniesienie opłat za abonament parkingowy na pierwszy samochód w rodzinie dla płacących podatki w Warszawie czy budowę bezkolizyjnych skrzyżowań w ciągu Doliny Służewieckiej.

Obietnice składają także rowerzystom. "W ciągu pięciu lat rozbudujemy sieć tras rowerowych w Warszawie. Priorytetem będzie budowa fragmentów ścieżek rowerowych łączących istniejące trasy w jedną, spójną sieć, zwłaszcza w centrum miasta" - czytamy w dokumencie.

Edukacja, kobiety i seniorzy

W kwestii edukacji Koalicja Obywatelska zakłada między innymi budowę nowych szkół "tam gdzie dziś ich brakuje". W dokumencie wymieniono dzielnice: Ursynów, Białołękę, Żoliborz i Bemowo - nie podając szczegółów. Ponadto, zapowiedziano, że w ciągu pierwszych czterech lat kadencji powstanie łącznie 18 podstawówek i 25 przedszkoli.

Obiecano także dostęp do wi-fi we wszystkich szkołach (do 2019 roku), finansowanie zajęć pozalekcyjnych, a także bieżące dofinansowania wyjść uczniów do teatrów, kin czy galerii.

Kandydaci Koalicji zapowiadają też poprawę warunków pracy dla nauczycieli , opiekę pedagoga, psychologa w każdej szkole i opiekę dentystyczną. Obszerną część programu Trzaskowski poświęca seniorom i kobietom. Tym pierwszym obiecuje między innymi budowę Stołecznego Centrum Geriatrii i rozwój mniejszych przychodni geriatrycznych, ale też dodatkowe ławki w parkach i skwerach, gdzie często przebywają seniorzy, audyt przejść dla pieszych (w ramach poprawy bezpieczeństwa) czy bogatą ofertę zajęć aktywizujących starsze osoby. Kobietom natomiast kandydaci Koalicji obiecują dyżury ginekologa w wybranych przychodniach i szpitalach, rozbudowanie programu refundacji in vitro czy rozwój sieci żłobków - tak, by kobiety możliwie szybko po urodzeniu dziecka mogły wrócić do pracy, nie martwiąc się o swoje dzieci. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, część programu Koalicji poświęcona kobietom miała być tworzona przy wsparciu Kongresu Kobiet. Stowarzyszenie oficjalnie poparło Rafała Trzaskowskiego w wyborach na prezydenta Warszawy.

Prezentacja na Starówce

Oficjalna prezentacja programu wyborczego Trzaskowskiego i Koalicji odbyła się we wtorek, na konferencji zwołanej na Starym Mieście. Miejsce - jak wskazał kandydat na prezydenta - nie zostało wybrano przypadkowo. To właśnie nieopodal Starówki - jak mówił - na Nowym Mieście spędził większość swojego życia. Trzaskowski podkreślił, że jego program powstawał w oparciu o rozmowy z mieszkańcami stolicy. - Bardzo chcielibyśmy, aby Warszawa, miasto dla mnie najważniejsze, mogło się rozwijać zgodnie z aspiracjami ich mieszkańców - zadeklarował kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Przekonywał też, że o Warszawie "trzeba rozmawiać na poważnie". - Nie wystarczą tricki kampanijne, nie wystarczą prezentacje w Power Poincie, trzeba mieć poważny program do poważnej rozmowy i taki dzisiaj program przedstawiamy, w którym adresujemy większość tych kwestii, które podnoszą sami warszawiacy - wskazywał Trzaskowski.

Trzaskowski zapewnił, że ma dokładne wyliczenia dotyczące kosztu proponowanych dla Warszawy rozwiązań, a miasto stać na ich realizację.

We wtorkowej konferencji prasowej wzięli udział także: kandydat na wiceprezydenta stolicy Paweł Rabiej (Nowoczesna), lider mazowieckiej PO Andrzej Halicki, szef stołecznych struktur partii Marcin Kierwiński, przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Dorota Malinowska-Grupińska oraz część "jedynek" i "dwójek" list do rady miasta, w tym Aleksandra Gajewska (Ursynów, Wilanów), Dorota Łoboda (Żoliborz, Bielany), Tomasz Sybilski (Wola), Mariusz Frankowski (Bemowo).

Halicki powiedział, że przestawiony we wtorek program to zobowiązanie na najbliższą kadencję władz Warszawy (2018-2023). - Myślę, że wiarygodność pracy nie tylko lidera zespołu, jakim jest dzisiaj Rafał Trzaskowski, ale także radnych - miasta i poszczególnych dzielnic, to gwarancja lepszego, nowoczesnego korzystania z możliwości Warszawy- powiedział Halicki.

ZAPOZNAJ SIĘ TAKŻE Z PROGRAMEM PATRYKA JAKIEGO:

[object Object]
Jaki o budowie obwodnic, parkingów i linii metraTVN24
wideo 2/3

kw/PAP/mś

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl