Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trzaskowski o hali tymczasowej dla kupców z Marywilskiej
Trzaskowski o hali tymczasowej dla kupców z MarywilskiejTVN24
wideo 2/4
Trzaskowski o hali tymczasowej dla kupców z MarywilskiejTVN24

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prezydent stolicy na piątkowej konferencji mówił o pomocy dla przedsiębiorców poszkodowanych w związku z pożarem hali targowej przy Marywilskiej. Wskazał, że odpowiedział na postulaty kupców, by do momentu, kiedy hala nie zostanie odbudowana, nie pobierać opłat wynikających z dzierżawy. - To też pozwoli i ułatwi spółce odbudowanie hali i przygotowanie tych rozwiązań tymczasowych - tłumaczył Trzaskowski. - To jest dla mnie sprawa najważniejsza - zaznaczył.

Rząd pracuje nad rozwiązaniami dla kupców

Trzaskowski podkreślił, że jego urząd jest cały czas w kontakcie z kupcami. - Być może część z nich będzie chciała skorzystać z innych rozwiązań, które przygotowaliśmy - powiedział. Dodał, że pojawiły się też inne postulaty, które dotyczą pomocy doraźnej: ewentualnego rozłożenia na raty czy opóźnienia wszystkich opłat związanych z podatkami. - Jestem po rozmowach i z panem wojewodą, i z przedstawicielami rządu. Wiem, że rządzący w tej chwili pracują nad tego typu doraźnymi rozwiązaniami. Bo rzeczywiście skala tego pożaru jest olbrzymia - przyznał prezydent Warszawy.

Dokładne propozycje rozwiązań ma przygotować rząd.

- Będziemy robili wszystko, żeby większość tych miejsc pracy zostało uratowanych - zapewnił Trzaskowski.

Miasto przyspieszy procedury

Trzaskowski podkreślił, że za budowę hali odpowiada spółka Mirbud. – My jesteśmy od tego i to jest moja deklaracja: będziemy pomagać w kwestiach urzędowych i administracyjnych, ponieważ nie ja odbudowuję halę. W tej chwili cały czas będzie trwało ustalanie tego, w jakiej jesteśmy sytuacji, bo dla przykładu: jeżeli będziemy odbudowywali halę, to dużo będzie zależało od tego, jak to miejsce wygląda, czy będzie można wykorzystać fundamenty – zaznaczył.

Dodał, że od tego będą zależały pozwolenia wydawane przez urzędników. - Zrobimy absolutnie wszystko, żeby ten proces przyspieszyć - zapewnił.

Tymczasowa hala dla kupców mogłaby stanąć obok spalonego kompleksu przy Marywilskiej. - Jeżeli chodzi o kwestię postawienia na parkingu na tych przestrzeniach, które też należą do miasta, takiego rozwiązania tymczasowego, to też zrobimy absolutnie wszystko, żeby ten proces przyspieszyć - zaznaczył prezydent Warszawy.

Podkreślił jednak, że ostateczne decyzje należą w tej kwestii do spółki. – Jeżeli decyzja spółki będzie taka, że będą to namioty, to będą inne procedury. Jeżeli to miałyby być kontenery, to będą to inne procedury – wskazał. I dodał: - My ze swojej strony będziemy robili wszystko, żeby te procedury trwały jak najszybciej, dlatego że takie jest oczekiwanie kupców.

Pytany o płatności za dzierżawę, odpowiedział: - Decyzja zapadła. To znaczy do momentu odbudowywania tej hali my nie będziemy pobierali czynszu. To jest trochę skomplikowane, bo część tego terenu jest własnością miejską (...) część jest własnością spółki. Więc ta spółka, na tę sumę, którą straci z tytułu dzierżawy, będzie musiała być dofinansowana. Takie decyzje będziemy podejmować.

Pakiet miejskiego wsparcia – potwierdzony przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego podczas spotkania z kupcami – obejmuje także: - pomoc psychologiczną, udzielaną przez specjalistów z miejskich instytucji; - skrócenie do minimum czasu niezbędnego na dopełnienie procedur architektoniczno-budowlanych, warunkujących rozpoczęcie odbudowy spalonej hali, ale pomoc administracyjna przy wzniesieniu pawilonu tymczasowego. W pierwszej kolejności niezbędne jest jednak zakończenie czynności m.in. prokuratorskich, a następnie wykonanie przez spółkę ekspertyzy technicznej obiektu, od której zależeć będzie zakres oraz sposób prac budowlanych; - utrzymanie dotychczas zaoferowanych form pomocy, czyli: udostępnienia miejsc handlowych na miejskich targowiskach, a także funkcjonowania specjalnego punktu przy ul. Marszałkowskiej 77/79 dla osób poszkodowanych w tym pożarze, które tymczasowo i w sytuacji wyjątkowej chciałyby uzyskać informacje o dostępnych ofertach pracy.

Działania miasta związane z udzielaniem wsparcia kupcom oraz spółce Marywilska 44 koordynuje zastępca prezydenta m.st. Warszawy Tomasz Bratek.

"PiS chce sprowokować kolejną awanturę"

Prezydent Warszawy był także pytany o wniosek radnych PiS o zwołanie sesji nadzwyczajnej dotyczącej pomocy dla przedsiębiorców z Marywilskiej. - Ale my chcemy załatwić problem, a nie powodować kolejne kontrowersje polityczne. Ja rozumiem, że PiS chce sprowokować kolejną awanturę, też podając jakby w przestrzeni publicznej wiadomości, które kompletnie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Jak dodał, po to spotkał się najpierw z władzami spółki, by ustalić najważniejsze fakty. – A dzisiaj spotkałem się z przedsiębiorcami i dalej będę z nimi w kontakcie, żeby po prostu załatwić problem. Zwłaszcza że duża część tych postulatów, która jest po stronie przedsiębiorców, dotycząca pomocy doraźnej, ewentualnego rozłożenia na raty podatków, to nie jest w gestii prezydenta miasta stołecznego. Ja przeprowadziłem nieformalne rozmowy z wojewodą i przedstawicielami rządu, ale to jest po stronie rządu - podkreślił.

Trzaskowski wyraził też nadzieję, że rządzący się przychylą do tego, by pomóc "w tej bardzo trudnej sytuacji przedsiębiorcom". - Ale przypominam, że nie ma też żadnego mechanizmu prawnego po stronie miasta, który by taką pomoc mógł udzielić - zaznaczył.

- Przyjąłem taką filozofię: rozwiązać problem, a nie robić wokół tego awanturę polityczną, bo to nie ma jak najmniejszego sensu - podsumował.

Kompleks handlowy Marywilska 44 na warszawskiej Białołęce stanął w płomieniach w niedzielę nad ranem. Było to największe centrum handlowe na terenie Warszawy. Znajdowało się w nim około 1400 różnych sklepów, spośród których połowa miała w ofercie ubrania. Powierzchnia użytkowa całego centrum handlowego wynosiła 62 tysiące metrów kwadratowych.

Autorka/Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jak codziennie, wyszedł rano do pracy. Tym razem jednak przed firmą czekali policjanci, którzy "przypomnieli" 55-latkowi o 115 dniach, które ma spędzić w więzieniu. Tam też od razu trafił.

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad dwa tysiące roślin zamiast przestrzeni wypełnionej wyłącznie betonem - tak wygląda plac wejściowy w Parku Akcji "Burza", z którego mogą już korzystać mieszkańcy. Jak zapowiada ratusz, w pełnej krasie ujrzą go również uczestnicy sierpniowych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Archidiecezja warszawska ostrzegła przed nieprawdziwą reklamą z udziałem kardynała Kazimierza Nycza. "To deepfake. Metropolita warszawski nigdy nie wziąłby udziału w reklamie" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zostawił w mieszkaniu bez opieki, wody i żywności sześć kotów. Martwe zwierzęta znaleziono po dziewięciu miesiącach. Właściciel kotów został skazany na rok więzienia za znęcanie się nad nimi ze szczególnym okrucieństwem.

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Źródło:
PAP

"Nie tylko bezpośredni sprawcy wykroczeń na drodze mogą zostać ukarani mandatem. Również właściciele pojazdów ponoszą odpowiedzialność, jeżeli nie wskażą danych osoby, której powierzyli pojazd" - przypominają radomscy policjanci i podają przykład 31-letniego mieszkaniec Radomia, który został ukarany mandatem karnym w wysokości ośmiu tysięcy złotych.

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Muzeum Historii Polski zostało uznane za jedno z najpiękniejszych muzeów świata w międzynarodowym konkursie Prix Versailles – poinformowało w piątek Muzeum Historii Polski.

Polskie muzeum wśród "najpiękniejszych na świecie"

Polskie muzeum wśród "najpiękniejszych na świecie"

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać przebiegającego tuż przed samochodem łosia. Kierowcy udało się uchwycić zwierzę na drodze niedaleko Zwolenia.

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W sezonie letnim wracają wakacyjne połączenia Mazowsza z Pomorzem. Na tory od soboty, 22 czerwca, wyjedzie pociąg Kolei Mazowieckich "Słoneczny". Będzie kursował na trasie Warszawa - Gdynia Główna - Ustka - Warszawa.

Pociągiem z Warszawy nad morze. Wraca "Słoneczny"

Pociągiem z Warszawy nad morze. Wraca "Słoneczny"

Źródło:
PAP

Z nadejściem wakacji zmieni się rozkład komunikacji miejskiej. Niektóre linie autobusowe pojadą inaczej, inne zostaną zawieszone. Według nowego rozkładu będą też kursowały tramwaje i metro. Zmiany będą obowiązywały od 22 czerwca do 1 września.

Od soboty wakacje w komunikacji miejskiej

Od soboty wakacje w komunikacji miejskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tej pory pełnił funkcję dyrektora Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju w Urzędzie miasta stołecznego Warszawy. Teraz prezydent stolicy Rafał Trzaskowski powołał go na sekretarza miasta. Kim jest Maciej Fijałkowski?

W stołecznym ratuszu pracuje od 17 lat, został nowym sekretarzem miasta

W stołecznym ratuszu pracuje od 17 lat, został nowym sekretarzem miasta

Źródło:
PAP

Projekt Sinfonia Varsovia Centrum otrzymał nagrodę Real Estate Impactor wyróżniającą kluczowe projekty i przedsięwzięcia na rynku nieruchomości - poinformował ratusz. Został doceniony w kategorii "Obiekt wnoszący nową wartość". W innej kategoriach też są warszawscy laureaci.

"Obiekt wnoszący nową wartość". Projekt Sinfonii Varsovii nagrodzony

"Obiekt wnoszący nową wartość". Projekt Sinfonii Varsovii nagrodzony

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Nowe władze, nowa nazwa. Studenci Collegium Humanum zostali właśnie poinformowani o zmianie nazwy uczelni. To pokłosie afery i zatrzymań dotyczących "handlu dyplomami".

Już nie Collegium Humanum, uczelnia zmienia nazwę po skandalu

Już nie Collegium Humanum, uczelnia zmienia nazwę po skandalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Newsweek, PAP

Żołnierze służący przy granicy polsko-białoruskiej są szkoleni przez policjantów z oddziałów prewencji między innymi w Płocku i Radomiu. "Taka praktyka pozwala na przekazanie niezastąpionej wiedzy i przećwiczenie metod ochrony przed atakami z użyciem kamieni i noży, operowania w szyku bojowym, oraz użycia tarcz i miotaczy gazu" - podano w komunikacie.

Policjanci szkolą żołnierzy, którzy będą służyć na granicy

Policjanci szkolą żołnierzy, którzy będą służyć na granicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedleccy kryminalni, dzięki współpracy z dolnośląskimi policjantami, w jednym z mieszkań zatrzymali 13 obywateli Syrii oraz Egiptu, którzy przebywali w Polsce nielegalnie. Dwaj obywatele Syrii zostali aresztowani.

13 migrantów w jednym mieszkaniu

13 migrantów w jednym mieszkaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ważące 650 ton tarcze TBM o imionach Anna i Krystyna zawitały na Karolin. Po złożeniu rozpoczną drążenie czterokilometrowego, bemowskiego odcinka drugiej linii metra. Będą pracowały 24 godziny na dobę. Stacje Lazurowa, Chrzanów i Karolin powinny powitać pierwszych pasażerów w 2026 roku.

Ważą ponad 650 ton, mają 100 metrów długości. Anna i Krystyna wydrążą tunele metra na Karolinie

Ważą ponad 650 ton, mają 100 metrów długości. Anna i Krystyna wydrążą tunele metra na Karolinie

Źródło:
PAP

W piątek w Sądzie Rejonowym w Nowym Dworze Mazowieckim miał zostać ogłoszony wyrok w sprawie zniszczenia zabytkowego spichlerza. Deweloper jednak nie został skazany, rozprawę odroczono.

Miał być wyrok dla dewelopera za zniszczenie zabytkowego spichlerza. Zwrot akcji

Miał być wyrok dla dewelopera za zniszczenie zabytkowego spichlerza. Zwrot akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl