Ten bazar ma być wzorem. Tak się zmieni Bakalarska

Tak wygląda bazar przy Bakalarskiej
Tak wygląda bazar przy Bakalarskiej
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Tak wygląda bazar przy BakalarskiejMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Dziś nie zachwyca warunkami i nie imponuje wyglądem. W przyszłym roku zacznie się zmieniać, aby kiedyś stać się wizytówką warszawskiego handlu. Portal tvnwarszawa.pl dotarł do projektu przebudowy targowiska przy Bakalarskiej.

Bakalarska to "dziecko" Stadionu X-lecia. Kiedy ten zaczął przepoczwarzać się w Stadion Narodowy, kupcy rozpierzchli się po całej Warszawie i okolicach. Hurtownicy trafili głównie do podwarszawskiej Wólki Kosowskiej, a mniejsi handlarze na Marywilską i Bakalarską. Bazarowy charakter zachowała tylko ta druga lokalizacja.

Dziś pracuje tam ok. 500 kupców różnych narodowości. Większość to Wietnamczycy, ale są także Polacy, Bułgarzy, przybysze z krajów afrykańskich. Prawdziwy tygiel narodowości. Na straganach można kupić ubrania, buty, kosmetyki, zabawki, czy sprzęt AGD. Jest także alejka zdominowana przez wietnamskie salony fryzjerskie i manicure (co ciekawe, pielęgnacją paznokci zajmują się tu także mężczyźni). Oczywiście można zjeść sajgonki, kurczaka pięć smaków i inne specjały kuchni azjatyckiej.

Wizualizacja pierzei bazaru (widok od ul. Borsuczej)PA Aleksandra Wasilkowska
Wizualizacja pierzei bazaru (widok od al. Krakowskiej)PA Aleksandra Wasilkowska

Kupcy chcą zmian

Niestety stan bazaru pozostawia jednak wiele do życzenia: choć jest zadaszony, w niektórych miejscach leje się na głowę, a pod stopami zdarza się błoto. Polepszenie warunków było jednym z wymogów przedłużenia okresu dzierżawy przez miasto. Ale, jak podkreśla Bożenna Kolba, prezes spółki Nasz Rynek zarządzającej terenem, kupcy wcale nie wzbraniali się przed zmianami. Przeciwnie. - Mamy świadomość, że targowisko nie jest doskonałe. O poprawę jego wyglądu zabiegamy co najmniej od 2012 roku, ale nie było dobrej woli ze strony miasta. Teraz się to zmieniło, współpraca układa się dobrze – twierdzi.

Projekt modernizacji obiektu zlecono Aleksandrze Wasilkowskiej, która specjalizuje się bazarach, jest autorką m.in. koncepcji nowego Bazaru Różyckiego.

- Od dawna przyglądałam się Bakalarskiej. W Stowarzyszeniu Architektów Polskich zajmowałam się tematem centrów lokalnych, m.in. we Włochach. Wtedy przejechałam tę dzielnicę wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu najwłaściwszego miejsca. Rekomendowaliśmy lokalizację między urzędem dzielnicy a bazarem. Została wpisana do strategii, ale nie trafiła na listę 10, które zostaną zrealizowane jako pierwsze – opowiada nam Wasilkowska.

Jednak okazało się, że nie był to czas zmarnowany - wkrótce nadeszła propozycja wprowadzenia bazaru w XXI wiek. Wyzwanie przed którym stanęła, było duże: zachować specyfikę taniego targowiska, jednocześnie uczynić je bardziej nowoczesnym, estetycznym i funkcjonalnym.

Makieta: beżowy kolor to nowa zabudowa, biały - istniejącaPA Aleksandra Wasilkowska

Nowa fasada i dwa pawilony

Pierwszy etap zmian obejmuje całą ścianę wzdłuż ul. Bakalarskiej, gdzie znajduje się brama główna, i narożnik od strony ul. Borsuczej. Targowisko zyska tu całkiem nową fasadę, która skryje istniejący budynek handlowo-usługowy. Pierzeję uzupełnią dwa nowe pawilony: mały bliżej al. Krakowskiej i przy ul. Borsuczej. - W mniejszym będzie toaleta, w większym zaplanowaliśmy przestrzeń związaną z gastronomią i azjatyckimi sztukami walki. To ma być wielofunkcyjna sala, w której będzie można urządzić wesele na 500 osób, a - jeśli zajdzie konieczność - przearanżować na potrzeby sportu – tłumaczy architektka.

Wszystkie budynki są parterowe, ale nad niektórymi jest fałszywe piętro. – Te attyki mają dawać złudzenie, że to nie jest jedna wielka hala, ale rozbite na mniejsze części targowisko. Odzwierciedlają także wewnętrzną strukturę bazaru – wyjaśnia autorka projektu. Zakłada on także wymianę nawierzchni chodnika wzdłuż ulicy, dosadzenie rzędu drzew, ustawienie ławek i uporządkowanie parkowania (choć pozostanie prostopadłe).

- Projekt został złożony do wniosku o pozwolenie na budowę. Liczę, że na wiosnę prace będą mogły ruszyć. Kiedy koniec? Jak najszybciej. Prywatna firma nie może przeciągać inwestycji, bo każdy dzień opóźnienia oznacza wyłącznie koszty – naświetla Kolba.

Budowę podzielono na etapy, aby nie paraliżować codziennej pracy targowiska. - To będzie praca na żywym organizmie. Pewnie łatwiej byłoby pracować na pustym terenie, ale bazar musi działać. Kupcy muszą handlować, a spółka musi mieć pieniądze na opłacenie czynszu, bo teren wynajmuje od spółki miejskiej – dodaje pani prezes.

Pamięć o szalonych latach

W perspektywie 3-4 lat zmienić mają się także pozostałe pawilony i wewnętrzny plac targowiska. Priorytetem jest oczywiście handel, efektywne wykorzystanie każdego metra kwadratowego, ale przebudowa może przynieść także niekomercyjną wartość dodaną.

– Chodzi o mikromuzeum targowisk, przestrzeni, która pokazałaby szalone lata 90. w handlu. Widzę tam projekty artystyczne, kulturalne i społeczne związane z targowiskiem – zdradza Aleksandra Wasilkowska, a Bożena Kolba dodaje żartem, że w honorowym miejscu stanie jej woskowa figura.

Jeśli wizualizacje uda się przekuć w rzeczywistość, Bakalarska ma szansę stać się modelowym targowiskiem miejskim, ze swoim charakterem, kolorytem i niskimi cenami, ale odpowiadającym standardom handlowym i sanitarnym XXI wieku.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Na stacji Warszawa Stadion, gdzie zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich, doszło do śmiertelnego wypadku. Są utrudnienia w ruchu.

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kierujący toyotą ciągnął na pasie holowniczym 92-latka na wózku inwalidzkim. Na łuku drogi starszy mężczyzna spadł i zginął. Sąd wydał wyrok w tej sprawie.

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Na środę prokuratura zaplanowała czynności z 26-latkiem zatrzymanym w związku z atakiem w Lesie Bródnowskim. Śledczy poznają wersję wydarzeń Uzbeka, który miał ranić nożem dwóch nastolatków. Był problem ze znalezieniem tłumacza języka uzbeckiego, których w Polsce jest niewiele.

Nastolatkowie ranieni nożem w lesie. Śledczy poznają wersję podejrzewanego o atak

Nastolatkowie ranieni nożem w lesie. Śledczy poznają wersję podejrzewanego o atak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kąpieliska w Serocku i Nieporęcie na Jeziorze Zegrzyńskim zostały zamknięte ze względu na zakwit sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim, zakaz kąpieli

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim, zakaz kąpieli

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Chciałam przede wszystkim zrobić płytę o Warszawie. Podejść do powstania w humanistyczny sposób, mówiący o emocjach - mówiła o swoim nowym albumie Monika Brodka. Krążek powstał z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Premierowy koncert pokaże TVN24.

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot LOT lecący z Warszawy do Bukaresztu krążył długo nad Mińskiem Mazowieckim. Embraer wykonał kilka pętli i wylądował w stolicy. Powodem była usterka techniczna.

Wystartował z Warszawy, krążył nad Mińskiem Mazowieckim i zawrócił. "W Bukareszcie nie było mechanika"

Wystartował z Warszawy, krążył nad Mińskiem Mazowieckim i zawrócił. "W Bukareszcie nie było mechanika"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W akcji brało udział ponad 80 policjantów. Przeszukali blisko 80 hektarów, a także koryto i brzegi rzeki Rozoga. Nie trafili na żaden ślad. 28-letni Sebastian Grądzik zaginął 13 lipca. Tego dnia wyszedł  z domu i już nie wrócił. Nie nawiązał też kontaktu z bliskimi. 

Przeszukali 80 hektarów oraz  koryto i brzegi rzeki. Nie trafili na żaden ślad

Przeszukali 80 hektarów oraz koryto i brzegi rzeki. Nie trafili na żaden ślad

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci skontrolowali budynek, gdzie według ich ustaleń miały znajdować się narkotyki. Znaleźli skrytki z marihuaną, mefedronem, amfetaminą i heroiną. Zatrzymali osiem osób, trzy usłyszały zarzuty.

Skrytki z narkotykami, osiem osób zatrzymanych

Skrytki z narkotykami, osiem osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

44-latek pod Radomiem jechał toyotą o wiele za szybko. Policyjny pomiar prędkości wskazał 114 km/h w obszarze zabudowanym. Mężczyzna przez najbliższe trzy miesiące nie wsiądzie za kierownicę. Dostał też mandat i "wzbogacił się" o punkty karne.

Jechał tak szybko, że musi odpocząć od prowadzenia auta

Jechał tak szybko, że musi odpocząć od prowadzenia auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przedstawiła zarzuty dwóm mężczyznom podejrzanym o brutalne pobicie mężczyzny na Grójeckiej. Powodem agresji miało być wyłącznie to, że 32-latek zwrócił im uwagę w tramwaju, że zachowują się zbyt głośno. Poszkodowany stracił przytomność, trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami twarzy. Przebywa tam do dziś.

Kopali po głowie za zwrócenie uwagi w tramwaju. Zarzuty dla 22-latków

Kopali po głowie za zwrócenie uwagi w tramwaju. Zarzuty dla 22-latków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Starszy mężczyzna leżał przy betonowym kwietniku na Szanajcy. Był zakrwawiony, twarz zaczęła mu sinieć, nie oddychał. 70-latek przeżył dzięki szybkiej reakcji strażników miejskich.

"Śmierć była blisko". Zakrwawiony leżał przy betonowym kwietniku

"Śmierć była blisko". Zakrwawiony leżał przy betonowym kwietniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocne prace na kładce pieszo-rowerowej przez Wisłę nie pozwalają spać mieszkańcom Pragi Północ. Czy to właściwa pora na poprawianie słupków? Jak wyjaśniają drogowcy, roboty w dzień wymagałyby zamknięcia mostu. I przepraszają za uciążliwości.

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy Zarządu Zieleni ogłosili konkurs na "usługę aktualizacji misji i wizji". O co chodzi? Z dokumentacji wynika, że efektem prac ma być "opracowanie, które w zwięzły i kompleksowy sposób opisze misję, wizję i najważniejsze założenia kultury organizacyjnej" miejskiej jednostki odpowiedzialnej za tereny zielone. Ma to kosztować maksymalnie 130 tysięcy złotych.

Konkurs na "aktualizację misji i wizji". Urzędnicy gotowi wydać 130 tysięcy

Konkurs na "aktualizację misji i wizji". Urzędnicy gotowi wydać 130 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Otwocku ustawiono kilkanaście wiat przystankowych w stylu świdermajer. Drewniane konstrukcje spodobały się dwóm warszawskim radnym, którzy postawili wybadać możliwość zbudowania podobnych w dzielnicy Wawer. Odpowiedź ratusza wyraźnie ich zirytowała.

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacjach Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia występowały utrudnienia dla na linii średnicowej - ostrzegali rano kolejarze. Po godzinie 9 uporali się z usterką i przywrócili rozkładową jazdę pociągów.

Awaria urządzeń sterowania na dwóch ważnych stacjach. Pociągi miały opóźnienia

Awaria urządzeń sterowania na dwóch ważnych stacjach. Pociągi miały opóźnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Aleksandra Gajewska, Marcin Kierwiński, Michał Szczerba, a może obecna wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska? Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" to lista potencjalnych kandydatów z Platformy Obywatelskiej do zastąpienia Rafała Trzaskowskiego, gdyby ten wygrał wybory prezydenckie w przyszłym roku.

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Źródło:
PAP

Funkcjonariusz piaseczyńskiej drogówki na ulicy Słonecznej w Lesznowoli zauważył czerwonego nissana, którego kierowca holował motocyklistę. Zatrzymał nietypowy "konwój" do kontroli drogowej.

Zatrzymał "konwój" do kontroli drogowej

Zatrzymał "konwój" do kontroli drogowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował w Wesołej, gdzie doszło do potrącenia dziewięcioletniej dziewczynki i kobiety przez kierowcę samochodu ciężarowego. Na miejscu pracowały służby.

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez kierowcę ciężarówki

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez kierowcę ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Czaplinek kierujący autem osobowym zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do wypadku doszło niedaleko miejsca, w którym chwilę wcześniej dwa samochody po zderzeniu stanęły w płomieniach.

Na krajowej "50" kierowca uderzył w przepust, trzy kilometry od tragicznego zdarzenia na tej trasie

Na krajowej "50" kierowca uderzył w przepust, trzy kilometry od tragicznego zdarzenia na tej trasie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Górą Kalwarią zderzyły się samochody ciężarowy i osobowy. Oba stanęły w ogniu. Jedna osoba nie żyje.

Po zderzeniu dwa auta stanęły w ogniu. Jeden z kierowców nie żyje

Po zderzeniu dwa auta stanęły w ogniu. Jeden z kierowców nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ktoś powybijał szklane panele w ponad 20 barierkach przy Wisłostradzie, na wysokości Zamku Królewskiego.

Powybijane szyby na tyłach zamku. Ponad 20 barierek uszkodzonych

Powybijane szyby na tyłach zamku. Ponad 20 barierek uszkodzonych

Źródło:
tvnwarszawa.pl