Tego nie możesz przegapić! Pięć propozycji na Noc Muzeów

Zdjęcie z wystawy w Polin
Zdjęcie z wystawy w Polin
Źródło: Mara Vishniac Kohn, ICOP, MHŻP
W tegorocznej Nocy Muzeów uczestniczy w Warszawie ponad 200 instytucji: muzeów, galerii, ministerstw, centrów kultury i innych. Z gąszczu propozycji postanowiliśmy wybrać pięć naszym zdaniem najciekawszych. Oto one.

1.Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Przed muranowskim muzeum z pewnością ustawią się długie kolejki, dlatego radzimy od niego zacząć – wcześniej czas oczekiwania powinien być krótszy. Na zwiedzanie ogromnej ekspozycji stałej lepiej zarezerwować sobie inny dzień, a w sobotnią noc poświęcić na obejrzenie czasowej ekspozycji Romana Vishniaca "Fotografia 1920-1975".

Fotograf ten dokumentował żydowskie życie w Berlinie lat 20. i 30. i jego schyłek po dojściu do władzy nazistów. Fotografował biednych Żydów na wschodzie, a po przyjeździe do Nowego Jorku w 1941 roku żydowskich imigrantów i amerykańską społeczność żydowską.

"Zdjęcia Romana Vishniaca wywarły głębszy wpływ na współczesny obraz życia żydowskiego w Europie Wschodniej niż prace jakiegokolwiek innego fotografa" – piszą organizatorzy wystawy.

ul. Anielewicza 6, w godz. 19.00–1.00

Muzeum Fryderyka Chopina

Podczas Nocy Muzeów premierę będzie miała także nowa wystawa czasowa w Muzeum Fryderyka Chopina. To propozycja dla tych, którzy - wbrew tendencjom we współczesnym muzealnictwie - od multimediów i kopii, wolą oryginały. Placówka będzie się chwalić ostatnio pozyskanymi pamiątkami – przedmiotami osobistymi Chopina. A nic nie przybliża człowieka jak aura autentycznej rzeczy z jego półki czy kieszeni. "Obiekty te, przez dekady otaczane troską rodziny kompozytora, naznaczone są pamięcią i emocjami" – zachęca muzeum.Na tych, którzy przy Okólnik zabawią dłużej czeka także oprowadzanie po wystawie stałej i recitale fortepianowe Tymoteusza Biesa.

ul. Okólnik 1, w godz. 18.00–1.00

Elizeum w Parku Rydza-Śmigłego

Noc Muzeów to niepowtarzalna w skali roku szansa, aby zajrzeć do Elizeum. To wyjątkowa podziemna rotunda wykonana z cegły na stoku Skarpy Wiślanej. O podziemiach powstałych według pomysłu Szymona Bogumiła Zuga pod koniec XVIII wieku krążyły różne plotki. Mówiło się, że to siedziba loży masońskiej, wspominano również o erotycznych spotkaniach arystokracji, które miały się tu odbywać. Legendę tworzył też enigmatyczny dopisek architekta: "Elizeum dla przyjaciół i pięknych pań".

Po krótkich latach świetności, obiekt zamknięto na cztery spusty i tak trwa to do dziś. Pieczara udostępniana jest bardzo rzadko, warto to wykorzystać.

Park im. Edwarda Rydza-Śmigłego, róg ul. Książęcej i Kruczkowskiego, w godz. 19.00-24.00

Elizeum

Muzeum Gazownictwa

Równie fascynujące i także niedostępne są na co dzień dwa dawne zbiorniki gazu na Woli.

Tak pisaliśmy o tym wyjątkowym miejscu trzy lata temu: "Z dachu starego zbiornika warszawskiej gazowni można zobaczyć nitki podmiejskich pociągów. W środku jest tak cicho, że stojąc na szczycie można usłyszeć furkot skrzydeł gołębi chodzących po dnie. Stołeczne "koloseum" mogłoby być jedną z największych atrakcji miasta. Obecnie jest jedynie zabytkiem, który niszczeje".

Ceglane rotundy to znakomity przykład XIX-wiecznej architektury przemysłowej. W sobotni wieczór będzie można je obejrzeć z bliska podczas 25-minutowych wycieczek z przewodnikami Muzeum Gazownictwa.

ul. Kasprzaka 25, w godz. 19.00-1.00

Stara gazownia na Woli

Ministerstwo Sprawiedliwości

Wyjątkową lekcją historii będzie także wizyta w Ministerstwie Sprawiedliwości. Otwarte dla zwiedzających zostaną piwnice resortu gdzie przewodnicy z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz jego dyrektor będą oprowadzać po dawnym areszcie śledczym. W latach 1945-1954 w tutejszych kazamatach więzieni byli działacze podziemia niepodległościowego: byli powstańcy, żołnierze niezłomni i inni wrogowie komunistów.

Podczas zwiedzania, antropolodzy z Instytutu Ekspertyz Sądowych zaprezentują m.in. jak na przykładzie stanu kości i obrażeń można ocenić wiek, płeć oraz przyczyny zgonu.

Al. Ujazdowskie 11, godz. 18.00-24.00, trzeba zabrać dokument tożsamości!

Rusza zbiórka pamiątek

b

Czytaj także: