Tego nie możesz przegapić! Pięć propozycji na Noc Muzeów

Zdjęcie z wystawy w PolinMara Vishniac Kohn, ICOP, MHŻP

W tegorocznej Nocy Muzeów uczestniczy w Warszawie ponad 200 instytucji: muzeów, galerii, ministerstw, centrów kultury i innych. Z gąszczu propozycji postanowiliśmy wybrać pięć naszym zdaniem najciekawszych. Oto one.

1.Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Przed muranowskim muzeum z pewnością ustawią się długie kolejki, dlatego radzimy od niego zacząć – wcześniej czas oczekiwania powinien być krótszy. Na zwiedzanie ogromnej ekspozycji stałej lepiej zarezerwować sobie inny dzień, a w sobotnią noc poświęcić na obejrzenie czasowej ekspozycji Romana Vishniaca "Fotografia 1920-1975".

Fotograf ten dokumentował żydowskie życie w Berlinie lat 20. i 30. i jego schyłek po dojściu do władzy nazistów. Fotografował biednych Żydów na wschodzie, a po przyjeździe do Nowego Jorku w 1941 roku żydowskich imigrantów i amerykańską społeczność żydowską.

"Zdjęcia Romana Vishniaca wywarły głębszy wpływ na współczesny obraz życia żydowskiego w Europie Wschodniej niż prace jakiegokolwiek innego fotografa" – piszą organizatorzy wystawy.

ul. Anielewicza 6, w godz. 19.00–1.00

Muzeum Fryderyka Chopina

Podczas Nocy Muzeów premierę będzie miała także nowa wystawa czasowa w Muzeum Fryderyka Chopina. To propozycja dla tych, którzy - wbrew tendencjom we współczesnym muzealnictwie - od multimediów i kopii, wolą oryginały. Placówka będzie się chwalić ostatnio pozyskanymi pamiątkami – przedmiotami osobistymi Chopina. A nic nie przybliża człowieka jak aura autentycznej rzeczy z jego półki czy kieszeni. "Obiekty te, przez dekady otaczane troską rodziny kompozytora, naznaczone są pamięcią i emocjami" – zachęca muzeum. Na tych, którzy przy Okólnik zabawią dłużej czeka także oprowadzanie po wystawie stałej i recitale fortepianowe Tymoteusza Biesa.

ul. Okólnik 1, w godz. 18.00–1.00

Elizeum w Parku Rydza-Śmigłego

Noc Muzeów to niepowtarzalna w skali roku szansa, aby zajrzeć do Elizeum. To wyjątkowa podziemna rotunda wykonana z cegły na stoku Skarpy Wiślanej. O podziemiach powstałych według pomysłu Szymona Bogumiła Zuga pod koniec XVIII wieku krążyły różne plotki. Mówiło się, że to siedziba loży masońskiej, wspominano również o erotycznych spotkaniach arystokracji, które miały się tu odbywać. Legendę tworzył też enigmatyczny dopisek architekta: "Elizeum dla przyjaciół i pięknych pań".

Po krótkich latach świetności, obiekt zamknięto na cztery spusty i tak trwa to do dziś. Pieczara udostępniana jest bardzo rzadko, warto to wykorzystać.

Park im. Edwarda Rydza-Śmigłego, róg ul. Książęcej i Kruczkowskiego, w godz. 19.00-24.00

Muzeum Gazownictwa

Równie fascynujące i także niedostępne są na co dzień dwa dawne zbiorniki gazu na Woli.

Tak pisaliśmy o tym wyjątkowym miejscu trzy lata temu: "Z dachu starego zbiornika warszawskiej gazowni można zobaczyć nitki podmiejskich pociągów. W środku jest tak cicho, że stojąc na szczycie można usłyszeć furkot skrzydeł gołębi chodzących po dnie. Stołeczne "koloseum" mogłoby być jedną z największych atrakcji miasta. Obecnie jest jedynie zabytkiem, który niszczeje".

Ceglane rotundy to znakomity przykład XIX-wiecznej architektury przemysłowej. W sobotni wieczór będzie można je obejrzeć z bliska podczas 25-minutowych wycieczek z przewodnikami Muzeum Gazownictwa.

ul. Kasprzaka 25, w godz. 19.00-1.00

Ministerstwo Sprawiedliwości

Wyjątkową lekcją historii będzie także wizyta w Ministerstwie Sprawiedliwości. Otwarte dla zwiedzających zostaną piwnice resortu gdzie przewodnicy z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz jego dyrektor będą oprowadzać po dawnym areszcie śledczym. W latach 1945-1954 w tutejszych kazamatach więzieni byli działacze podziemia niepodległościowego: byli powstańcy, żołnierze niezłomni i inni wrogowie komunistów.

Podczas zwiedzania, antropolodzy z Instytutu Ekspertyz Sądowych zaprezentują m.in. jak na przykładzie stanu kości i obrażeń można ocenić wiek, płeć oraz przyczyny zgonu.

Al. Ujazdowskie 11, godz. 18.00-24.00, trzeba zabrać dokument tożsamości!

Rusza zbiórka pamiątek
Rusza zbiórka pamiątekMPW

b

Źródło zdjęcia głównego: Mara Vishniac Kohn, ICOP, MHŻP

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl