Partia szczepionek na COVID-19 trafiła do kosza. Minister zdrowia: zbadamy, czy to był rzeczywiście przypadek

Aktualizacja:
Źródło:
"Gazeta Stołeczna", TVN24, tvnwarszawa.pl
90 dawek szczepionki trafiło do kosza
90 dawek szczepionki trafiło do koszaTVN24
wideo 2/7
90 dawek szczepionki trafiło do koszaTVN24

Paczka z 90 szczepionkami na COVID-19, zamiast znaleźć się w chłodni, przez kilka godzin leżała na biurku, w recepcji jednej z przychodni Luxmedu – ustaliła "Gazeta Stołeczna". Szczepionki nie nadają się do użytku. - Doszło do rażącego zaniedbania, bo tylko w ten sposób można określić zostawienie szczepionek na recepcji – ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy medyczni oraz niemedyczni zatrudnieni w służbie zdrowia, studenci uczelni medycznych, pracownicy DPS-ów. W Warszawie szczepienia odbywają się w 22 węzłowych szpitalach. Jednym z nich jest Szpital Luxmed Onkologia. Jak ustaliła "Gazeta Stołeczna", w miniony wtorek kurier firmy Pharmalink dostarczył 90 dawek szczepionki na COVID-19 do jednej z przychodni Luxmedu w Warszawie. Jak przekazał dziennikowi jeden z pracowników przychodni, paczka miała przyjść do południa, bo o 14 miały rozpocząć się szczepienia.

Leżały w recepcji

- Dowiedzieliśmy się, że inne nasze jednostki przesyłki dostały, paczka nie dotarła tylko do nas. Około południa zaczęliśmy gorączkowo szukać. Dopiero wtedy okazało się, że pudełko z 90 dawkami leży w recepcji od rana. Wszystkie szczepionki do wyrzucenia, bo poza lodówką mogą leżeć tylko dwie godziny – powiedział "Stołecznej" pracownik przychodni. Robert Zawadzki, wiceprezes zarządu Luxmed Onkologia, odpowiadający za szczepienia w szpitalu węzłowym, potwierdził gazecie, że doszło do takiego incydentu. Wyjaśnił, że placówka, gdzie doszło do zmarnowania szczepionek, mieści się w biurowcu na pierwszym piętrze przy Postępu 21. - Jak się okazało, kurier dostarczył przesyłkę do recepcji ogólnej. Z naszych informacji wynika, że nie poinformował pracowników o zawartości, dlatego razem z innymi paczkami i listami czekała tam na odbiór, podczas gdy nasi pracownicy czekali na przesyłkę w recepcji na pierwszym piętrze – tłumaczył Zawadzki.

Po kilku godzinach pracownicy otworzyli paczkę ze szczepionkami, ale te nie nadawały się już do użytku.

Zdaniem członka zarządu firmy Pharmalink Marcina Janika dostawa szczepionek została zrealizowana prawidłowo. Paczkę przekazano zgodnie z miejscem wskazanym przez Luxmed. - Kurier powiedział osobie, która odbierała przesyłkę, że paczka zawiera produkty lecznicze do przechowywania w temperaturze od 2 do 8 st. C. List przewozowy zawierał informację, że w paczce są szczepionki, a pracownik firmy Luxmed pokwitował jej odbiór – powiedział "Stołecznej" Janik. Dodał, że po tym incydencie firma wprowadziła dodatkowe oznaczenia na przesyłkach zawierających szczepionki na COVID-19.

Jak ustaliła "Gazeta Stołeczna", w szpitalu węzłowym Luxmed zaszczepiło się ponad 1,4 tys. osób. W tym tygodniu z Agencji Rezerw Materiałowych dotarło tam kolejne 5,3 tys. dawek szczepionki na COVID-19.

"Rażące zaniedbanie"

Do sprawy odniósł się na wtorkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. - Doszło do rażącego zaniedbania, bo tylko w ten sposób można określić zostawienie szczepionek na recepcji. My tę sprawę na razie wyjaśniamy, bo jesteśmy na świeżo po otrzymaniu informacji, ale wydaje się, że będziemy chcieli się jej przyjrzeć w trybie kontrolnym. Na tę chwilę pobieramy wyjaśnienia, a po tych wyjaśnieniach zdecydujemy, co dalej – powiedział minister.

Jak zaznaczył, ryzyko jest wpisane w łańcuch dostaw szczepionek, jednak nie usprawiedliwia niedbałości. - Pierwsza ocena, pierwsze wrażenie tej sytuacji to niedbalstwo, a nie coś, co się przypadkowo wydarzyło. Zleciłem zbadanie możliwych instrumentów prawnych, którymi dysponuję w tej sytuacji, żeby rozliczyć odpowiedzialność. Zbadamy, czy to był rzeczywiście przypadek – zapowiedział Niedzielski.

Do końca marca 6 milionów dawek

Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw szczepienia przeciwko COVID-19, przekazał na konferencji w poniedziałek, że do Polski dostarczono 1 milion 51 tysięcy dawek szczepionki. 456 tysięcy z nich trafiło do szpitali węzłowych. Zapowiedział, że do końca tego tygodnia zaszczepionych zostanie 250 tysięcy osób. - Czyli łącznie pod koniec tego tygodnia będziemy mieli ponad 450 tysięcy zaszczepionych Polaków – ocenił. - Do końca marca, zgodnie z deklaracjami producentów, otrzymamy sześć milionów dawek, czyli będziemy mogli zaszczepić trzy miliony Polaków – dodał.

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: "Gazeta Stołeczna", TVN24, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP