Konkurs rozpocznie się oficjalnie 24 lutego. 15 trzyosobowych zespołów dopiero wtedy dowie się, którą część Bemowa przyjdzie im zaplanować. Na razie to tajemnica, choć wiadomo że chodzi o obszar niemal niezabudowany. Dodatkową podpowiedzią jest fakt, że dla tego terenu powstaje wlaśnie projekt planu miejscowego.
Zaprojektują dzielnicę i przygotują uchwałę
Dla kogoś zorientowanego w miejskich planach to już dość informacji, by wytypować teren objęty konkursem. A jego uczestnicy muszą znać tę materię doskonale, bo ich zdaniem nie będzie tylko wizja urbanistyczna.
- Praca konkursowa będzie polegała na przygotowaniu projektu urbanistycznego i projektu uchwały Rady Warszawy, wprowadzającej plan w życie - tłumaczy Monika Szczypiorska, która koordynuje konkurs.
W organizacji pomagają władze Bemowa, które podchwyciły pomysł i stołeczny ratusz, który ufundował nagrodę główną. Członkowie zwycięskiego zespołu mogą liczyć na miesięczny staż w miejskiej pracowni planistycznej.
Czy to, co zaprojektują, ma szansę na realizację? - Tego nikt nie może zagwarantować, ale dobre pomysły mogą się przebić - zapewnia Szczypiorska. - Ponieważ projekt planu jest na wstępnym etapie, nie można wykluczyć, że uda się do niego włączyć dobre rozwiązania z najlepszych prac.
Urbaniści na start
Konkurs "Miasto w Twoich Rękach" organizowany jest po raz pierwszy. Może w nim wziąć udział 15 trzyosobowych zespołów. Do wtorku zgłosiło się 11, a termin mija w piątek. Termin oddania prac mija 27 kwietnia, a wyniki mają być znane na przełomie maja i czerwca.
- Jeśli pomysł się sprawdzi, to za rok go powtórzymy, być może już nie tylko w Warszawie. Warto, bo studenci gospodarki przestrzennej mają problem z udziałem w konkursach, które często adresowane są tylko do architektów i studentów architektury. To młody kierunek i wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego istnienia - podkreśla Monika Szczypiorska.
Inauguracji konkursu towarzyszyć będzie konferencja naukowa "Miasto w Twoich rękach - czyli jak mądrze gospodarować przestrzenią?".
Karol Kobos