Strażnicy od smogu nie dostaną sprzętu na czas

Na sprzęt poczekająstrazmiejska.waw.pl

1 stycznia ma zacząć działać specjalny referat straży miejskiej, który zajmie się ochroną środowiska. Ale minie jeszcze kilka miesięcy, nim funkcjonariusze zostaną wyposażeni w odpowiedni sprzęt. Część wciąż nie przeszła szkoleń i nie dostała uprawnień kontrolnych. Nie wypracowano też procedur działania.

Dwa tygodnie temu radni zatwierdzili zmianę struktury straży miejskiej. 1 stycznia zacznie oficjalnie działać nowy Oddział Ochrony Środowiska, w którym będzie pracować około 120 osób. Stworzą go dwa funkcjonujące już referaty: ds. ekologicznych (zajmuje się zwierzętami) i ds. pojazdów (wywożenie wraków); oraz budowana od podstaw jednostka ds. kontroli środowiska. Docelowo będzie w niej pracować około 40 osób. Część trafi tu z referatu ds. wykroczeń w ruchu drogowym, który zostanie zlikwidowany w związku ze zmianą prawa (z końcem roku straż miejska straci prawo obsługi fotoradarów).

- Zdecydowaliśmy się wyodrębnić zadania związane z ochroną środowiska, aby podkreślić ich rangę. Porządkujemy strukturę, aby tego tematu pilnował jeden oddział – tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy, który nadzoruje pracę straży miejskiej.

Funkcjonariusze z nowego referatu mają reagować, gdy zajdzie podejrzenie, że mieszkańcy palą w piecach niewłaściwymi materiałami. Skontrolują, czy właściciel nieruchomości ma odpowiednią umowę z firmą odbierającą odpady. Będą też walczyć z nielegalnymi wysypiskami i kontrolować stan wody w lokalnych kanałach czy rzeczkach (ewentualnie szukać źródeł zanieczyszczeń).

Sprzętu nie kupili, badają rynek

Realizację tych ambitnych zadań ma ułatwić stróżom prawa specjalistyczny sprzęt: radiowozy wyposażone w kamery i dodatkowe lampy, czy fotopułapki, które można zastawić na ludzi zaśmiecających lasy. "Patrole zostaną wyposażone również w sprzęt pomiarowy, m.in.: przenośne detektory wielogazowe z transmisją bezprzewodową, analizatory stężenia aerozoli, monitory pyłu zawieszonego w powietrzu oraz analizatory wody. Urządzenia te w trakcie prowadzonych kontroli zasygnalizują odstępstwa od przyjętych norm w zakresie ochrony środowiska" – zapowiadał ratusz.

Ale póki co stróże prawa będą się musieli polegać… na własnych zmysłach, bo z zakupem specjalistycznych urządzeń miasto jest, nomen omen, w lesie. - Trwa rozpoznanie rynku pod kątem rodzaju i cen sprzętu. Zasięgamy języka w różnych miejscach, aby kupić profesjonalne urządzenia, które będą nam służyły latami. Oczekiwania mamy wysokie – informuje nas Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej. - Sprzęt oczywiście zostanie zakupiony z procedurami wynikającymi z ustawy prawo o zamówieniach publicznych – dodaje.

Oznacza to, że jeśli straż zdecyduje już, czego konkretnie jej potrzeba, ratusz zacznie ogłaszać przetargi. - Będziemy to robić stopniowo. Liczę, że w pierwszym kwartale uda się kupić te prostsze urządzenia, resztę w drugim – przyznaje Jóźwiak.

Ale w polskich realiach przetargi potrafią się ciągnąć miesiącami, dlatego scenariusz, w którym strażnicy będą są w pełni doposażeni w połowie 2016 roku, należy uznać za optymistyczny. Dlaczego nie zaczęto działać wcześniej, skoro prezydent podpisał ustawę odbierającą strażnikom fotoradary pod koniec sierpnia? Jak wyjaśnia wiceprezydent Jóźwiak, wówczas pomysł na zagospodarowanie ponad setki strażników były inny. Mieli zostać rozproszeni po oddziałach terenowych.

– Sprawa wyszła podczas pracy nad programem gospodarki niskoemisyjnej. Kilka tygodni temu wiceprezydent Michał Olszewski (odpowiada za ochronę środowiska – red.) zgłosił mi, że może być problem z egzekwowaniem zadań związanych z walką ze smogiem. Wpadłem na pomysł powołania specjalnego referatu, który zajmie się zielonymi tematami. Po spotkaniu z komendantem straży miejskiej zaczęliśmy przygotowania. Uważam, że działamy bardzo szybko – twierdzi Jarosław Jóźwiak. Jednocześnie zapewnia, że nawet bez specjalistycznego sprzętu strażnicy będą mieli co robić.

Procedur brak, uprawnienia będą

- Prowadzenie w pełnym zakresie kontroli przez funkcjonariuszy referatu planowane jest na przełomie marca i kwietnia. Do tego czasu funkcjonariusze będą realizować równolegle działania edukacyjno-informacyjne oraz kontrolne w części dotyczącej kontroli umów na wywóz nieczystości płynnych z terenu nieruchomości, zbierania odpadów powstałych na terenie nieruchomości, nielegalnych wysypisk śmieci, skupów złomu – wylicza Monika Niżniak.

Rzeczniczka uchyla się od odpowiedzi na pytanie, na jakim etapie jest rekrutacja do nowego referatu i ilu strażników przeszło już konieczne szkolenia. Pewne jest, że aby działać skutecznie (np. wchodzić na teren prywatnych nieruchomości) każdy strażnik potrzebuje specjalnego upoważnienia od prezydent Warszawy. Na jakim etapie jest ich wydawanie? - Część funkcjonariuszy ma już odpowiednie uprawnienia, kolejne są przygotowywane – ucina rzeczniczka formacji, a wiceprezydent precyzuje, że można się ich spodziewać "w pierwszych dniach stycznia".

Strażnicy mają współpracować z dzielnicowymi i miejskimi urzędnikami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. Na razie nie wiadomo na co będą mogli sobie pozwolić w sytuacji, gdy właściciel domu, z którego się kopci, odmawia wpuszczenia ich na posesję. Jak słyszymy "szczegółowe procedury działania są dopiero opracowywane". Wiceprezydent Warszawy o powołaniu nowego referatu straży miejskiej:

Jarosław Jóźwiak o zadaniach nowego refaratu
Jarosław Jóźwiak o zadaniach nowego refaratuTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: strazmiejska.waw.pl

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP