Sprawdź atrakcje Nocy Muzeów w swojej dzielnicy

Najnowsze


237 placówek – muzeów, galerii, pracowni, instytucji państwowych - weźmie w tym roku udział w Nocy Muzeów w Warszawie. Będzie można m.in. zobaczyć elementy scenografii z filmu „Miasto 44”, zwiedzić podziemia Pałacu Kultury i Nauki i wejść do Belwederu. Sprawdź atrakcje w swojej dzielnicy.

Jak co roku w Nocy Muzeów wezmą m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Historii Polski czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Dla zwiedzających otwarte będą też, cieszące się co roku dużym zainteresowaniem, Belweder, Pałac Prezydencki, Sejm, Senat i kancelaria premiera.

Do imprezy dołączy Pałac Kultury i Nauki, który w tym roku obchodzi swoje 60-lecie. Zwiedzającym udostępnione zostaną podziemia pałacu. Czytaj więcej i zobacz, co czeka zwiedzających w tajemniczych tunelach.

W zwiedzaniu mogą wziąć udział tylko osoby, które zapisały się u organizatora i otrzymały potwierdzenie - informuje stołeczny urząd miasta.

Jak podaje ratusz, w Muzeum Sportu i Turystyki będzie można zobaczyć trofeum, o które zawalczą piłkarze podczas finałowego spotkania Ligi Europy rozgrywanego na Stadionie Narodowym, 27 maja:

Finał Ligi Europy odbędzie się na Stadionie NarodowymR.Motyl / UM

Poczuj się jak śledczy

W Nocy Muzeów udział weźmie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Każdy będzie mógł utrwalić swoje odciski palców i zobaczyć, w jaki sposób przeprowadza się oględziny miejsca popełnienia przestępstwa. Jedną z atrakcji będzie także możliwość obejrzenia samochodu wyposażonego m.in. w robota pirotechnicznego. Każdy z odwiedzających będzie mógł także zobaczyć umundurowanie, broń i specjalistyczny sprzęt jednostek specjalnych oraz wsiąść do opancerzonych samochodów.

W sobotę będzie można też zwiedzać gmachy m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Minister kultury Małgorzata Omilanowska weźmie udział w multimedialnym pokazie "Muzeum Utraconego" - wirtualnej galerii dóbr kultury utraconych podczas II wojny światowej. Prezentacje "Muzeum Utraconego” odbędą się w sobotę w wielu miastach w Polsce. W Warszawie taki pokaz odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Film zostanie wyświetlony na dwóch ekranach ustawionych po bokach pomnika księcia Józefa Poniatowskiego.

Tegoroczny film będzie opowiadał o miejscach, do których niemiecki okupant podczas II wojny światowej zwoził i składował polskie dzieła sztuki. Przedstawiona zostanie historia Zamku w Fischhorn (Austria), gdzie po upadku Powstania Warszawskiego przewieziono liczne obiekty ze składnicy dzieł sztuki zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Głównym bohaterem tej historii jest porucznik Bohdan Urbanowicz, żołnierz Kampanii Wrześniowej, malarz, który zajmował się odzyskiwaniem skradzionych dóbr.

Noc Muzeów to także kolejki. Zwiedzający ustawiają się w nich jednak z uśmiechem na ustach. Zobacz relację z zeszłego roku:

Dłuugie kolejki w Noc Muzeówtvnwarszawa.pl/Artur Węgrzynowicz

Scenografia z "Miasta 44"

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zorganizuje wystawę „Plan Filmowy” w jednej z hal zdjęciowych wytwórni; zwiedzający będą mieli okazję znaleźć się w miejscach na co dzień dostępnych tylko dla członków ekip filmowych. Będzie można zobaczyć m.in. elementy scenografii z filmu "Miasto 44".

Kino Luna zaprasza z kolei na bezpłatne pokazy filmu "Warszawa 1935". Po każdej projekcji widzowie, pod opieką przewodników, będą mogli zwiedzić Śródmieście Północne, a w szczególności odcinek ul. Marszałkowskiej - od Al. Jerozolimskich do Ogrodu Saskiego, który pokazano w filmie.

PRAWIE WSZYSTKIE DZIELNICE PRZYGOTOWAŁY ATRAKCJE. SPRAWDŹ WYDARZENIA W TWOJEJ OKOLICY - POBIERZ PRZEWODNIK

UWAGA! NA NIEKTÓRE WYDARZENIA OBOWIĄZUJĄ ZAPISY.

Zabytkowe autobusy wyjadą w Noc MuzeówZTM

Dostępna jest też wyszukiwarka atrakcji - zajrzyj na stronę urzędu miasta.

Komunikacją do muzeów

Stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego w "Noc Muzeów" skieruje na wybrane linie nocne dodatkowe autobusy, wydłużony zostanie także czas kursowania niektórych linii tramwajowych takich jak 2, 9, 24 i 25. Oprócz tego, w godz. 18.00-2.00 na ulice wyjadą specjalne linie "muzealne" oznaczone literami A, B, D, E, F, G, J, K. Będzie to osiem linii autobusowych i jedna tramwajowa. Przejazdy tymi kursami będą bezpłatne.

TRASY LINII MUZEALNYCH

MAPA LINII MUZEALNYCH

Przedstawiciele ZTM zapowiadają, że w nocy zostanie zwiększona częstotliwość kursowania obu linii metra, podziemna kolejka będzie jeździć co 10 minut. W godz. 1.00-1.30 zostaną uruchomione dodatkowe pociągi SKM - S1, S2 i S3.

Ulotka Nocy Muzeów 2015UM Warszawa

Szczegółowe informacje nt. komunikacji publicznej podczas "Nocy Muzeów" można znaleźć na stronie internetowej ztm.waw.pl.

Sprawdź też pogodę na sobotę na tvnmeteo.pl.

PAP/su