Sportowy pojedynek kandydatów. Od zrujnowanej Skry do potężnej Barcelony

[object Object]
Rafał Trzaskowski o inwestycjach sportowychTVN24
wideo 2/5

Nowa hala widowiskowa, remont zapuszczonego stadionu Skry i sport amatorski były głównymi tematami pierwszej debaty wyborczej kandydatów na prezydenta Warszawy, która koncentrowała się na sporcie.

Debata odbyła się na stadionie Legii Warszawa. Zaproszenie przyjęli: Sławomir Antonik, Piotr Ikonowicz, Patryk Jaki, Marek Jakubiak, Krystyna Krzekotowska, Paulina Piechna-Więckiewicz (w zastępstwie Jana Śpiewaka), Andrzej Rozenek, Rafał Trzaskowski i Jacek Wojciechowicz.

Pierwszym tematem była budowa hali widowiskowo-sportowej z prawdziwego zdarzenia, której dotychczas stolica Polski się nie doczekała. Kandydat Bezpartyjnych Samorządowców Sławomir Antonik stwierdził, że wystąpił z tą inicjatywą już dawno. Odrzucił jednak lokalizację na błoniach Stadionu Narodowego, za lepszą uznając "bramę białostocką". – I będziemy się przy tym upierać, teren przy Radzymińskiej w połączeniu z trasą S8 znakomicie by odpowiadał na tę inwestycję – stwierdził.

Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) wytykał Patrykowi Jakiemu (Zjednoczona Prawica), że ten głosował przeciw, gdy Platforma Obywatelska proponowała poprawki budżetowe, dzięki którym można byłoby sfinansować halę obok Stadionu Narodowego czy stadion lekkoatletyczny Skry. Jaki określił to mianem "propagandowej zagrywki", twierdząc, że nie można realizować takich wydatków, gdy nie ma gotowego projektu i zarezerwowanych środków w budżecie miasta.

"Pozamiatano sport masowy"

Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej upominał się o stadion Skry. – Byłem tam dziś rano, zobaczyłem te chaszcze na widowni. Pamiętam czasy, kiedy Skrę chcieli zlikwidować, deweloperzy już się szykowali na działki. To Anita Włodarczyk i trener Krzysztof Kaliszewski ocalili ten klub – argumentował, nawiązując do sukcesów polskiej młociarki, po których zwrócono uwagę, w jak fatalnych warunkach trenuje. Według Ikonowicza, Skra to jeden z dowodów na to, jak "pozamiatano sport masowy w Warszawie".

W podobnym tonie wypowiadał się odległy mu światopoglądowo kandydat Kukiz’15. – Warszawianka, Polonia, Skra to wielkie wyrzuty sumienia miasta – punktował Marek Jakubiak. - Anita Włodarczyk trenuje w ruinach - dodał.

Były wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz (dziś kandydat niezależny) zwrócił uwagę, że sytuacja ze Skrą była inna niż rysował ją Ikonowicz. – Nie miasto miało zakusy na współpracę z deweloperem, tylko poprzedni zarząd klubu, na co miasto się nie zgodziło – zauważył.

Patryk Jaki odwołał się do liczb. – Mam tu raport ze średnimi wydatki na sport w miastach wojewódzkich w latach 2015-17. Na pierwszym miejscu Opole, na ostatnim – Warszawa – stwierdził.

"Konieczny system stypendialny"

Krystyna Krzekotowska (Światowy Kongres Polaków) zapowiadała stypendia (także zagraniczne) dla trenerów. Bardzo nisko oceniła kompetencje dzisiejszych szkoleniowców pracujących z dziećmi. – Uszkadzają im kręgosłupy i psychikę – stwierdziła ku ogólnemu zdziwieniu słuchaczy.

Także Andrzej Rozenek (popierany przez SLD Lewica Razem) domagał się "przywrócenia odpowiedniego statusu trenerom i działaczom". - Bez działaczy sportowych nie ma sportu - uznał. Zapowiedział stypendia dla zawodników i inwestycje w infrastrukturę. - Za mojej kadencji zostanie odbudowana Skra, powstanie tam stadion lekkoatletyczny imienia Ireny Szewińskiej. Zostanie odbudowany tor żużlowy na Gwardii. Powstanie hala sportowo-widowiskowa imienia Roberta Brylewskiego, ponieważ sport i muzyka idą często w parze – obiecywał Rozenek.

O trenerach mówił również Ikonowicz. Dowodził, że sukcesy warszawskich sportowców to często efekt ich osobistego poświęcenia. - Trzeba zrobić tak, żeby nie musieli "gryźć trawy", może jakieś mieszkania od miasta? – zastanawiał się lider Ruchu Solidarności Społecznej. Przekonywał też do transferów skierowanych do trenujących. – Konieczny jest system stypendialny. Młodzież nie zawsze może liczyć na rodziców albo sponsora. Sport powinien być zdemokratyzowany – postulował.

Paulina Piechna-Więckiewicz (zastępująca chorego Jana Śpiewaka z Wygra Warszawa) uznała, że "hala jest ważna, ale trzeba postawić na sport amatorski". Dowodziła, że rodzice (m.in. ona sama) muszę płacić prywatnym firmom za zajęcia pozalekcyjne dzieci realizowane na terenie szkoły. - W trakcie przerwy wakacyjnej dzieciaki nie mogą dostać się na boiska szkolne. Nasze dzieci tyją najszybciej w Europie – zauważyła.

Renesans historycznych klubów

Dużo sportowi amatorów poświęcił także Andrzej Rozenek. – Moim celem jest masowy i bezpłatny sport dzieci i młodzieży. Zdaje sobie sprawę, ile to kosztuje, ale Warszawę stać na bezpłatne zajęcia sportowe. Będę chciał wsparcia dla obiektów wodniackich, lepszego wykorzystania Portu i Cypla Czerniakowskiego – obiecywał. Jako jedyny odwołał się także do tych, którzy trenują… przed komputerem. – Stworzę warszawska ligę e-sportową pod patronatem prezydenta miasta stołecznego – postulował.

Rafał Trzaskowski nie chciał być gorszy. - Dziś sport uprawia 27 tysięcy dzieciaków, chciałbym żeby było ich dwa razy tyle - zapowiedział polityk PO i przedstawił kilka rozwiązań, które mają w tym pomóc: Ośrodki Sportu i Rekreacji mają zostać przekształcone w jednostki budżetowe, obiekty szkolne szerzej otwarte, we wszystkich dzielnicach ma działać jednolity system ich rezerwacji, a orliki i syrenki zostać zadaszone. - Będziemy walczyli o renesans klubów takich jak Marymont czy Sarmata. Będziemy rozwijać stypendia - obiecywał i zwrócił uwagę, że "dziś 400 sportowców z największymi sukcesami jest sponsorowana przez miasto".

Bliżej Barcelony czy Odry Opole?

Spór między kandydatami wywołała też Legia i jej stadion. Rafał Trzaskowski zauważył, że trudno narzekać na warunki Legii siedząc na nowoczesnym stadionie przy Łazienkowskiej. – Został wybudowany dzięki obecnym władzom Warszawy, dzięki Platformie Obywatelskiej. Przedstawiciele PiS w Radzie Warszawy byli przeciwko rozbudowie stadionu Legii, Mariusz Błaszczak chciał to zgłaszać do Komisji Europejskiej – przypominał. Patryk Jaki odparował, że powstanie obiektu zawdzięczamy byłemu prezydentowi stolicy Lechowi Kaczyńskiemu, który rozpoczął inwestycję, i jego następcy (w randze komisarza) Kazimierzowi Marcinkiewiczowi (wtedy też z PiS).

- Wszystkie kluby mają wybudowane stadiony przez miasto, to obowiązek miasta, nie coś, czym powinni się państwo chwalić - mówił w kierunku Trzaskowskiego i Wojciechowicza (odpowiadał z inwestycje jako wiceprezydent). Wytykał, opierając się na raporcie EY, że Legia płaci miastu aż cztery miliony złotych rocznie za dzierżawę swojego obiektu, tymczasem Lech Poznań – 600 tysięcy, Górnik Zabrze – 0. Nakreślił też mocarstwowe plany dla klubu z Łazienkowskiej. - Najwyższy czas, żebyśmy obudzili prawdziwe aspiracje sportowe. Warszawa nie może się mierzyć z innymi miastami w Polsce, powinna się mierzyć z największymi miastami europejskimi – postulował i opowiadał o Barcelonie, wielosekcyjnym gigancie, który powinien być – według polityka zjednoczonej Prawicy – wzorem dla Legii.

Ripostował Andrzej Rozenek. – Gdzie są granice tej kiełbachy wyborczej? Kandydat PiS obiecał, że Legia będzie Barceloną. Obawiam się, że za pana kadencji Legia będzie jak Odra Opole, nie jak Barcelona – kpił. Ale przychylił się do pomysłu zniesienia czynszu i podatku gruntowego, które płaci Legia.

Niezrażony gospodarzami Marek Jakubiak krytykował władze Legii. – To jest prywatna spółka, która jest źle zarządzana – grzmiał wytykając ogromne zarobki piłkarzy, nieuzależnione od wyników sportowych. Jeszcze dalej poszedł Piotr Ikonowicz. - Legia kompromituje warszawski sport na arenie międzynarodowej, ale ma kapitał w postaci fanatycznego uwielbienia kibiców w całej Polsce. Trzeba to wykorzystywać – powiedział.

Preferencje za demokratyzację

Wszyscy uczestnicy dyskusji byli zgodni, że należy zwiększyć finansowanie sportu, także zawodowego. Wojciechowicz i Trzaskowski zastrzegli, że powinno być to uzależnione od wyników, które osiągają zawodnicy. Inne, ciekawe rozwiązanie zaproponowała Piechna-Więckiewicz. – Uważamy, że miasto powinno dążyć do skłonienia władz klubu, żeby kibice i kibicki brali udział w zarządzaniu klubami. Jeśli mamy mówić o preferencjach podatkowych, to wymóg demokratyzacji powinien mieć znaczenie. Pieniądze płynące z miasta do klubów to także wymagania, np. szkolenia młodzieży, wykopania faszyzmu ze stadionów. Miasto musi mieć na to wpływ. Preferencje tak, ale jeśli przestrzegamy zasad – podsumowała.

Debatę zorganizowały Legia Warszawa i 300polityka.

Materiał "Faktów TVN" o debacie
Materiał "Faktów TVN" o debacie tvn

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wspólnej w dzielnicy Śródmieście kobieta w wieku około 28 lat została dźgnięta ostrym narzędziem - przekazało stołeczne pogotowie. Do ataku doszło w piątek wieczorem. Policja potwierdza, że poszkodowana została przewieziona do szpitala. Jak ustaliliśmy, kobieta nie chce jednak współpracować z policją.

Kobieta raniona nożem w centrum. "Sprawca zbiegł"

Kobieta raniona nożem w centrum. "Sprawca zbiegł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już za kilka dni uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. "W jak Wolność" będzie hasłem przewodnim tegorocznych obchodów i ma symbolizować główną wartość, która inspirowała warszawiaków do heroicznej walki. Darmowe przypinki z tym hasłem będą do odebrania na wybranych słupach reklamowych w całym mieście.

60 tysięcy darmowych przypinek na rocznicę Powstania Warszawskiego 

60 tysięcy darmowych przypinek na rocznicę Powstania Warszawskiego 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Przypki pod Piasecznem doszło w sobotę do pożaru domku letniskowego na terenie ogródków działkowych. Poszkodowany został 80-letni mężczyzna.

Pożar domku letniskowego, poszkodowany starszy mężczyzna

Pożar domku letniskowego, poszkodowany starszy mężczyzna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pływalni Polonez OSiR Targówek korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Jego poziom przekraczał normę nawet kilkunastokrotnie. W piątek do szpitala trafiło 21 osób, w sobotę przebywało w nim nadal osiem osób, w tym czwórka dzieci. Policja przekazała, że do sprawy zatrzymano trzy osoby - to pracownicy pływalni. Przyczyny zdarzenia zbada prokuratura.

Masowe zatrucie na basenie. Zatrzymano pracowników pływalni

Masowe zatrucie na basenie. Zatrzymano pracowników pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

46-latek jest podejrzany o znęcanie się psychiczne i fizycznie nad żoną. Awantury miał wszczynać wielokrotnie. Podczas ostatniej uderzył żonę talerzem w głowę. Grozi mu pięć lat więzienia, został tymczasowo aresztowany.

"Uderzył żonę talerzem w głowę"

"Uderzył żonę talerzem w głowę"

Źródło:
tvn24.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Para policjantów po służbie zauważyła mężczyznę, który wybiegł ze sklepu z pełnym koszykiem i bardzo nerwowo się zachowywał. Funkcjonariusze próbowali dowiedzieć się dlaczego, a wtedy odepchnął koszyk i rzucił się do ucieczki.

Wybiegł z koszykiem pełnym zakupów i trafił na parę policjantów

Wybiegł z koszykiem pełnym zakupów i trafił na parę policjantów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24