Kilkunastu warszawskich radnych zdecydowało się na kandydowanie w wyborach parlamentarnych. Sprawdziliśmy, jak im poszło.
Z Rady Warszawy do Sejmu chciał się przenieść wiceszef MSWiA Błażej Poboży.
Wiceprzewodniczący i rzecznik klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość uzyskał szósty wynik na liście PiS w Olsztynie (zdobył 10,8 tys. głosów), a do Sejmu weszło tylko czterech kandydatów komitetu w tym okręgu (nr 35).
Lepiej poszło partyjnej koleżance Pobożego - Oldze Semeniuk-Patkowskiej, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, przewodniczącej Rady Polskiej Agencji Kosmicznej, która startowała z tej samej listy. Zdobyła 14,2 tys. głosów, co było czwartym wynikiem partii Prawa i Sprawiedliwości w okręgu. Otrzyma mandat poselski.
Miejsce Semeniuk-Patkowskiej w Radzie Warszawy prawdopodobnie zajmie Rafał Dorosiński, adwokat, członek Izby Adwokackiej w Warszawie. Dyrektor Centrum Polityki Rodzinnej i Edukacji Instytutu Ordo Iuris.
Do Sejmu z wynikiem 10 510 głosów dostała się również Dorota Łoboda - radna, która w wyborach samorządowych startowała z listy Koalicji Obywatelskiej. Jedna z inicjatorek i liderek ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet, prezeska fundacji Rodzice Mają Głos, a także członkini Warszawskiej Rady Kobiet.
Łoboda startowała z dziewiątego miejsca. W wyborach samorządowych z 2018 roku pierwsza na "liście rezerwowej" jest Renata Kozłowska, obecna wiceburmistrz Żoliborza, niegdyś dyrektorka Szkoły Podstawowej przy al. Wojska Polskiego.
Jeżeli chodzi o radnych Koalicji Obywatelskiej, swoich sił próbowali także: Magdalena Roguska (6193 głosów), Dariusz Dziekanowski (2237 głosów), Agnieszka Borowska (1716 głosów), Małgorzata Zakrzewska (1677 głosów), Beata Michalec (1668 głosów), Anna Auksel-Sekutowicz (1523 głosów), Agnieszka Wyrwał (1174 głosów), Paweł Lech (1005 głosów).
Renata Niewitecka startowała w okręgu podwarszawskim, jednak jej wynik (1622 głosy) nie wystarczył, aby zostać posłanką.
Do Sejmu nie dostała się radna Lewicy Agata Diduszko-Zyglewska, warszawska aktywistka, publicystka i dziennikarka związana z lewicą. Nominowana do tytułu Warszawianki Roku 2018. Współautorka warszawskiego programu rozwoju kultury i mapy kościelnej pedofilii w Polsce.
Radna otrzymała 27 088 głosów, startując z warszawskiej listy Lewicy. Wyprzedziła ją jednak między innymi Dorota Olko.
ZOBACZ TEŻ: Wyniki wyborów 2023. Kto wygrał wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu
Autorka/Autor: kz
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl