Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, którego PiS wysłał jako "jedynkę" do Olsztyna, zaliczył jedną z najgłośniejszych wpadek w tej kampanii wyborczej. W grupie kandydatów PiS znaleźli się tutaj także wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży oraz Olga Semeniuk-Patkowska, wiceminister rozwoju. Na liście KO niespodzianką jest Michał Wypij.
Okręg wyborczy numer 35 obejmuje swoim zasięgiem pomorskie powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, nidzicki, olecki, olsztyński, piski, szczycieński, węgorzewski oraz miasto na prawach powiatu - Olsztyn. Do zdobycia jest tutaj 10 mandatów poselskich.
Cztery lata temu w wyborach do Sejmu pięć mandatów w okręgu olsztyńskim zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, trzy mandaty Koalicja Obywatelska i po jednym przypadły SLD oraz PSL.
Wybory 2023. Kandydaci z Bezpartyjnych Samorządowców - okręg nr 35
Listę otwiera Łukasz Zakrzewski, inżynier budowy dróg, lokalny działacz samorządowy, radny z Giżycka.
Drugie miejsce przypadło Krzysztofowi Dziczkowi, audytorowi, lokalnemu działaczowi w powiecie szczycieńskim.
Pierwszą trójkę zamyka lokalny aktywista Piotr Wasilewski, prezes Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap i radny powiatu gołdapskiego.
Wybory 2023. Kandydaci Trzeciej Drogi - okręg nr 35
Liderką listy została reprezentująca PSL posłanka Urszula Pasławska, w latach 2006–2012 wicemarszałkini województwa warmińsko-mazurskiego, od 2012 wiceprezeska Polskiego Stronnictwa Ludowego, w latach 2012–2015 podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, od 2015 posłanka.
Na drugim miejscu jest reprezentujący Polskę 2050 Ignacy Niemczycki, przedsiębiorca, rolnik prowadzący gospodarstwo ekologiczne w Jorze Wielkiej na Mazurach. Kieruje także Fundacją Centrum im. Prof. Bronisława Geremka. Założyciel Inicjatywy Wolna Białoruś, która wspiera obywateli tego państwa w walce o demokrację. Pracował także w Brukseli, uczestnicząc w negocjacjach unijnych funduszy dla Polski.
Na trzecim miejscu listy Trzeciej Drogi jest Sylwia Jaskulska, działaczka samorządowa PSL ze Szczytna, radna sejmiku i członkini zarządu woj. warmińsko-mazurskiego oraz wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Związku OSP.
Wybory 2023. Kandydaci Nowej Lewicy - okręg nr 35
Listę lewicy otwiera olsztyński poseł Marcin Kulasek, z drugiego miejsca wystartuje Bartosz Grucela, pochodzący także z Olsztyna specjalista ds. stosunków międzynarodowych, pracujący w samorządzie wojewódzkim Warmii i Mazur.
Niespodzianką jest trzecie miejsce na tej liście. Znalazła się na nim pochodząca ze stolicy, ale mieszkająca od niedawna na Warmii Bożena Przyłuska. To lewicowa aktywistka, współzałożycielka i prezeska Kongresu Świeckości walczącego o rozdzielenie państwa od Kościoła. Jest także jedną z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
Wybory 2023. Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości - okręg nr 35
Na jedynce listy Prawa i Sprawiedliwości duża niespodzianka i mocne nazwisko - Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji, były wiceminister zdrowia, który pochodzi z drugiego końca Polski - z Wrocławia, co okazało się dużym problemem. W samym środku kampanii wyborczej kandydat zaliczył wpadkę. W lokalnym programie na żywo został spytany o nazwę rzeki, która przepływa przez Olsztyn. Okazało się, że jej nie zna.
Na drugim miejscu listy znalazł się Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. To jego kolejna próba w wyborach do Sejmu - w wyborach w 2019 bezskutecznie ubiegał się o mandat posła.
Na trzecim miejscu znalazła się posłanka Iwona Arent. Kandydowała w 2019 roku z drugiego miejsca zdobywając 17 916 głosów.
Dużą niespodzianką jest także obecność kolejnych urzędników pochodzących z Warszawy - wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Błażeja Pobożego na 4. miejscu listy, a Olgi Semeniuk-Patkowskiej, wiceministry w resorcie rozwoju i pełnomocniczki rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw, która kandyduje z piątego miejsca.
Cztery lata temu z list Prawa i Sprawiedliwości dostał się do Sejmu Wojciech Maksymowicz, były minister zdrowia, neurochirurg. Po doniesieniach medialnych dotyczących kontrowersji związanych z jego pracą opuścił PiS i dołączył do klubu Trzeciej Drogi. Ostatecznie rozstał się także i z tą partią. W tegorocznych wyborach nie kandyduje.
Wybory 2023. Kandydaci Konfederacji - okręg nr 35
Listę Konfederacji otwiera Piotr Cezary Lisiecki związany z Ruchem Narodowym. Z dwójką wystartuje politolog Tomasz Owsianik z Konfederacji Korony Polskiej Grzegorza Brauna. Trzeci jest lekarz Andrzej Wyrębek związany z Nową Nadzieją.
Wybory 2023. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej - okręg nr 35
Listę KO otwiera Janusz Cichoń, wieloletni olsztyński poseł VI, VII, VIII i IX kadencji. Zaczynał karierę jako samorządowiec - był radnym Olsztyna, potem wiceprezydentem i prezydentem tego miasta. Działał także w samorządzie wojewódzkim. Za rządów PO był także wiceministrem finansów. W 2019 roku zdobył 26402 głosy wyborców.
Na drugim miejscu znalazła się posłanka Anna Wojciechowska, ekonomistka, która swoje doświadczenie zawodowe zbierała w instytucjach samorządowych, zajmując się funduszami unijnymi. Była radną w Ełku. W kwietniu 2021 r, w toku trwającej IX kadencji Sejmu objęła mandat poselski z okręgu olsztyńskiego.
Na trzecim miejscu znalazł się poseł Paweł Papke. To polski siatkarz, wielokrotny reprezentant Polski w piłce siatkowej mężczyzn. Poseł na Sejm RP VII, VIII i IX kadencji. Od 2015 do 2016 prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
Niespodzianką jest obecność Michała Wypija na 7 miejscu listy KO. Ten polityk Porozumienia Jarosława Gowina kandydował do Sejmu w 2019 roku z ostatniego miejsca listy Zjednoczonej Prawicy i udało mu się zdobyć 14170 głosów poparcia. Czy powtórzy ten wynik na liście partii opozycyjnej w tym roku?
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24