Saska Kępa w klinczu. Seria zmian w komunikacji na finał Ligi Europy

Najnowsze

Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plO zamknięciu Francuskiej mówi Wiesław Witek, szef ZTM

Środowy finał Ligi Europy na Stadionie Narodowym może być uciążliwy dla mieszkańców stolicy, a szczególnie Saskiej Kępy, zmęczonych korkami po pożarze mostu Łazienkowskiego. Wiele linii zostanie skierowanych na trasy objazdowe. Niemal przez cały dzień wyłączona z ruchu będzie ulica Francuska.

PORANNE ZMIANY

Już od godziny 6 w środę aż do 4 rano następnego dnia niedostępna dla ruchu będzie ulica Sokola od Wybrzeża Szczecińskiego do ulicy Zamoście (tzw. stara Sokola).

Jak informowaliśmy już wczoraj, dla kibiców przygotowano specjalne miejsca, skąd razem będą mogli przejść na Stadion. W przypadku Ukraińców to Krakowskie Przedmieście od Nowego Światu do Senatorskiej. Z kolei Hiszpanie mają gromadzić się na Francuskiej od Zwycięzców do ronda Waszyngtona. Oba te odcinki zostaną zamknięte dla ruchu już o godzinie 10 rano. Mają zostać ponownie otwarte około północy.

Zamknięte ulice od godziny 10UM Warszawa

Ulicami Saskiej Kępy, szczególnie po pożarze i zamknięciu mostu Łazienkowskiego, nie jeździ się łatwo. Kierowcy narzekają na duże korki. W dniu finału Ligi Europy sytuacja może być jeszcze trudniejsza, choć władze miasta chcą zminimalizować utrudnienia. - Dlatego Francuska będzie zamknięta od godziny 10, czyli po porannym szczycie - mówi Wiesław Witek, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

POPOŁUDNIOWE UTRUDNIENIA NA SASKIEJ KĘPIE

Sytuacja na drogach może się pogorszyć po godzinie 15, gdy zamknięty dla ruchu indywidualnego zostanie duży obszar Saskiej Kępy, ograniczony ulicami: al. Józefa Poniatowskiego, al. J. Waszyngtona, Międzynarodową, al. Stanów Zjednoczonych i Wałem Miedzeszyńskim. Po południu będą tam mogły wjechać tylko pojazdy z dzielnicowym identyfikatorem, komunikacja miejska, taksówki i jednoślady. Ten obszar zostanie otwarty kilkanaście minut po rozpoczęciu meczu, jednak nadal zamknięta będzie Francuska.

Komunikacja będzie jeździć objazdami: linie 117 i 146, od skrzyżowania ulic Zwycięzców i Francuskiej, pojadą ulicami: Zwycięzców, Saską i al. Waszyngtona.

To zwyczajowa zmiana (poza Francuską) związana z duża imprezą na stadionie, jednak warto zauważyć, że nie będzie to pracująca środa, a nie weekend, gdy ruch jest mniejszy.

Jak twierdzi dyrektor ZTM, utrudnień nie da się uniknąć. - Dlatego staramy się poinformować o tym jak najwcześniej, tak, by kierowcy mogli uwzględnić zamknięcie Francuskiej w swoich planach - mówi Wiesław Witek.

Zmiany na Krakowskim Przedmieściu też dotkną komunikację miejską. W związku z meczem zamknięty będzie też Nowy Świat od Świętokrzyskiej do Alej Jerozolimskich. Objazdami kursować autobusy linii E-2, 102, 105, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518.

Organizacja ruchu po godzinie 15UM Warszawa

PO ZAKOŃCZENIU SPOTKANIA

Na 15 minut przed zakończeniem meczu zamknięta zostanie al. Zieleniecka. Wyłączenie będzie obowiązywało do czasu rozejścia się kibiców. Po meczu zamknięty będzie też most Poniatowskiego, by kibice mogli pieszo dotrzeć w rejon ronda de Gaulle'a.

Gdy policja zamknie Zieleniecką i most, zostaną wprowadzone zmiany dla linii tramwajowych: 7, 9, 22, 24 i 25 oraz autobusowych: 102, 111, 117, 123, 138, 141, 146, 147, 151, 158, 166, 182, 188, 507, 509, 517, 520, 521, 523 i 525.

Tramwaje 7, 22 i 25 zostaną skierowane na most Śląsko-Dąbrowski. Tramwaje 9 i 24 - po stronie Śródmieścia - zakończą kursy na pl. Starynkiewicza, a po stronie praskiej dojadą ulicami Grochowską, Targową i Kijowską do Dw. Wschodniego.

W zamian zostanie uruchomiona zastępcza linia autobusowa Z obsługująca trasę: PL. ZAWISZY – Al. Jerozolimskie – Marszałkowska – Świętokrzyska – Kopernika – Tamka – most Świętokrzyski – Wybrzeże Szczecińskie – Wał Miedzeszyński – Zwycięzców – Saska – al. Waszyngtona – WIATRACZNA.

Organizacja ruchu po meczuUM Warszawa

NA STADION I DO DOMU METREM

ZTM radzi, by na mecz oraz z powrotem wybrać się komunikacją miejską. - Szczególnie, że na podstawie ważnego biletu na finał można jeździć za darmo - zwraca uwagę Witek.

Do rozpoczęcia meczu druga linia metra będzie jeździć co 3 minuty, natomiast pierwsza linia co 5 minut. Pociągi SKM i KM z centrum Warszawy (stacja Warszawa Śródmieście) będą kursowały średnio co 5 minut.

Po zakończeniu meczu (godzina jest uzależniona od przebiegu spotkania, może być dogrywka i rzuty karne) miasto radzi skorzystanie z drugiej linii metra oraz pociągów SKM i KM. Metro będzie kursowało z taką częstotliwością, jak przed meczem.

Jak dojechać i wrócić z meczu Ligi EuropyMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

jb/lulu