"Sasin ma potężne ramiona, ale sam nie udźwignie. Razem udźwigniemy"

Najnowsze

TVN24Jarosław Kaczyński o wyborach w Warszawie

- Stolica potrzebuje nowej, dobrej, uczciwej władzy, która będzie wiedziała, czego potrzebują warszawiacy i będzie wiedziała, jaką rolę powinna odgrywać Warszawa w naszej ojczyźnie – mówił w środę Jarosław Kaczyński, lider Prawa i Sprawiedliwości i podkreślił, że do tego zadania idealnie nadaje się Jacek Sasin.

- Stolica potrzebuje nowej, dobrej, uczciwej władzy, która będzie wiedziała, czego potrzebują warszawiacy i będzie wiedziała, jaką rolę powinna odgrywać Warszawa w naszej ojczyźnie – mówił w środę Jarosław Kaczyński, lider Prawa i Sprawiedliwości i podkreślił, że do tego zadania idealnie nadaje się Jacek Sasin.

Jak podkreślał Kaczyński, stolica to coś więcej niż tylko centrum administracyjne.

- To miasto, które musi na różne sposoby symbolizować kraj, musi mu przewodzić, musi pokazywać w sferze materialnej, a być może ważniejsza jest sfera ducha, w jakim kierunku mamy iść – przekonywał prezes PiS.

- Jestem głęboko przekonany, że Jacek Sasin, człowiek o nienagannym życiorysie, o wielkich kwalifikacjach, jednocześnie człowiek, który współpracował blisko, i to nie tylko w mieście, ale także w urzędzie prezydenckim, z moim świętej pamięci bratem Lechem Kaczyńskim, to wszystko wie. I będzie potrafił to wszystko, co trzeba uczynić – przekonywał.

"Sam nie udźwignie"

Jego zdaniem Polska potrzebuje zmiany, która powinna rozpocząć się od najbliższych wyborów, a te warszawskie są szczególnie istotne. - Zmiana władzy wyjątkowo wręcz złej, władzy, która jest i niesprawna i nie kierują się zasadami moralnymi i która wreszcie odrzuca to wszystko, co wiąże się z polską tradycją i godnością - mówił Kaczyński.

I zaznaczył, że najważniejsze jest zwycięstwo w Warszawie. - Jest bardzo wielu, którzy twierdzą, że w Warszawie, przynajmniej przez jedną kadencję musi być zachowana dotychczasowa władza. To nie jest prawda, możemy to zmienić, ale musimy to zrobić spójnie - przekonywał lider PiS.

- Pan Jacek Sasin ma potężne ramiona, ale sam nie udźwignie. Razem udźwigniemy. Razem, jestem o tym przekonany, możemy podjąć się tego zadania, o którym niektórzy mówią, że to z motyką na słońce – podsumował.

Komitet honorowy

W środę zaprezentowano też skład honorowego komitetu poparcia kandydata PiS.

Jacek Sasin przypomniał byłych prezydentów Warszawy - Stefana Starzyńskiego oraz Lecha Kaczyńskiego.

- Świadomość, że tak wielcy ludzie są w historii tego miasta, w historii Warszawy i ja dziś mam iść ich drogą, to wielka nobilitacja, ale też i poczucie ogromnej odpowiedzialności - powiedział. Podkreślił, że walka wyborcza o Warszawę to nie "bułka z masłem". Wyraził jednocześnie przekonanie, że w stolicy można wygrać i pokazać, że "nigdy nic nie jest przesądzone, bo w ostateczności decydują warszawiacy, wyborcy". Sasin chciałby, by Warszawa była metropolią europejską w wymiarze społecznym, nauki i kultury, by pokazywała dobry przykład innym stolicom europejskim, "by tam wzorowali się na nowoczesnych rozwiązaniach, które udało się wdrożyć w Warszawie". Także zasiadający w komitecie Sasina prof. Zdzisław Krasnodębski chciałby, by Warszawa stała się na mapie Europy jedną z wielkich metropolii europejskich, porównywalną z Londynem, Paryżem, by "tak się kojarzyła Europejczykom".

"Dość złych rządów"

Aktorka Katarzyna Łaniewska uważa, że już dość rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Dosyć złych rządów dla bohaterskiego miasta Warszawy, dosyć skorumpowanych rządów dla warszawiaków, dosyć tego, że obwodnica w Warszawie kończy się właściwie jedną czwartą obwodnicy nagle przed Ursynowem, dosyć zamkniętych przez 3 czy 4 lata ciągów komunikacyjnych, jak Świętokrzyska - podkreśliła.

Aktor Jerzy Zelnik wskazywał, że razem z Sasinem ma wiele wspólnych marzeń. - I wierzę, że ten prezydent te marzenia zrealizuje i nie będzie się to odbywało aż takim kosztem naszych nieraz skromnych środków, bo wiemy jak są obciążeni mieszkańcy Warszawy wydłużającymi remontami, tym że wybiera się projekty, które są droższe niż podobno nawet w Niemczech. Ta rozrzutność obecnej władz jest zdumiewająca - ocenił. W skład honorowego komitetu poparcia Sasina weszło kilkadziesiąt osób, m.in. Jan Pietrzak, Jerzy Zelnik, Anna Chodakowska, Katarzyna Łaniewska, Wiesław Johann, prof. dr hab. Jacek Modliński, prof. dr hab. Grażyna Ancyparowicz, prof. dr hab. Jan Szyszko, prof. dr hab. Jerzy Żyżyński, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, prof. dr hab. Piotr Gliński, prof. Zdzisław Krasnodębski, poseł Andrzej Smirnow, prof. dr hab. Józefina Hrynkiewicz, prof. dr hab. Jan Żaryn.

Wybory 16 listopada

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. W Warszawie o urząd prezydenta miasta walczy 11 kandydatów.

ran,PAP/b