Na niebie samoloty MiG-i 29 i F-16, a w Al. Ujazdowskich czołgi Leopard 2, PT-91 Twardy, wozy opancerzone Rosomak i szereg innych pojazdów. Do tego ok. tysiąc żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. W sobotnie popołudnie w Warszawie odbyła się wielka defilada. Mieszkańcy mogą też wziąć udział w festynie żołnierskim na błoniach Stadionu Narodowego. Wszystko z okazji święta Wojska Polskiego.
NA WASZE RELACJE ZE ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO CZEKA KONTAKT 24
Uroczystości z okazji przypadającego 15 sierpnia święta Wojska Polskiego rozpoczęły się o godz. 8.45. Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
Następnie udał się do katedry polowej WP, gdzie o godz. 9 rozpoczęła się msza św. za ojczyznę. Nabożeństwu przewodniczy biskup polowy gen. bryg. Józef Guzdek, on też wygłosi homilię.
Przemówienie prezydenta
Na defiladzie blisko 170 pojazdów
Msza, wieńce, przemówienie
Po mszy prezydent złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego u wylotu ul. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza.
Prezydent Andrzej Duda przyjął na pl. Trzech Krzyży w Warszawie meldunek szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysława Gocuła.
Generał Gocuł zgłosił gotowość polskich żołnierzy, a także żołnierzy z USA i Kanady do uroczystej defilady wojskowej. Po przyjęciu meldunku, prezydent udał się odkrytym samochodem w stronę Belwederu, gdzie odbierze defiladę.
O godz. 12 w Al. Ujazdowskich odbyła się uroczystość, podczas której prezydent wygłosił przemówienie i odebrał defiladę wojskową. W krótkiej mowie Duda mówił o konieczności odbudowy wspólnoty, wspomniał Lecha Kaczyńskiego.
Na defiladzie 70 samolotów
Święto Wojska Polskiego
Najpierw lotnictwo
Później rozpoczęła się najbardziej widowiskowa część święta.
Najpierw odbyła się parada lotnicza. Wzięły w niej udział kolejno: samoloty TS-11 Iskra, śmigłowce SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi-8 i Mi-24, potem samoloty M-28 Bryza, C-295, C-130 Hercules, PZL-130 Orlik, Su-22, MiG-29 i F-16.
Później alejami (od placu Trzech Krzyży do ul. Gagarina) przeszło ok. 900 żołnierzy z pododdziałów reprezentacyjnych i pocztów sztandarowych. Rozpoczęły go kompanie reprezentacyjne rodzajów sił zbrojnych i pododdziały z Inspektoratu Wsparcia i czterech brygad. Następnie przedefilowały poczty sztandarowe z 30 wybranych jednostek wojskowych, po nich pododdziały złożone ze studentów uczelni wojskowych.
Część pieszą zakończyli żołnierze z USA i Kanady (łącznie ponad 40) oraz kompanii i orkiestry reprezentacyjnej WP.
Potem wojska lądowe
Po przemarszu przyszedł czas na pokaz pojazdów. Przejazd rozpoczęły najlżejsze z maszyn - motocykle, quady, samochody, pojazdy opancerzone i przewożące bezzałogowce, należące do Wojsk Specjalnych, Wojsk Lądowych i Żandarmerii Wojskowej. Następnie Al. Ujazdowskimi przejechały kołowe transportery opancerzone Rosomak i ich odpowiedniki z USA - wozy Stryker.
Później zaprezentowali się artylerzyści z radarami Liwiec, armatohaubicami Dana, wyrzutniami rakietowymi Langusta oraz - po raz pierwszy podczas parady na święto Wojska Polskiego - wozami należącymi do Morskiej Jednostki Rakietowej (do niedawna Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego). Część kołową zakończą pojazdy należące do przeciwlotników, saperów i sanitariuszy.
Rzut gąsienicowy objął dwie kompanie czołgów Leopard 2 w wersjach A5 i A4, kompanię czołgów PT-91 Twardy, wozy zabezpieczenia technicznego, kompanię bojowych wozów piechoty BWP-1 i pojazdy inżynieryjne.
Wojskowa defilada przejechała ulicami stolicy
Na koniec festyn żołnierski
Na defiladzie wojskowe atrakcje się jednak nie skończą. Od godz. 13 można wziąć udział w festynie żołnierskim, który po raz pierwszy odbywa się na błoniach Stadionu Narodowego, od strony al. Zielenieckiej. Z bliska zobaczyć można ponad 60 pojazdów wojskowych - zarówno historycznych, jak i współczesnych. Wśród nich np. amerykańskiego Strykera, czołgi, transportery opancerzone, pojazdy artylerzystów, przeciwlotników, saperów, komandosów, operatorów dronów, chemików, łącznościowców i medyków.
Pokaz umiejętności zaprezentują żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Chętni będą mogli spotkać się z żołnierzami-sportowcami albo skosztować potraw z kuchni i piekarni polowej. Podczas festynu można także honorowo oddać krew.
Przez całą sobotę za darmo można zwiedzać Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie.
Rocznica zwycięskiej bitwy
Dzień 15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.
Uroczystości z udziałem prezydenta
Rozpoczęły się obchody Święta Wojska Polskiego
PAP/ran/kś/b