Sąd uchylił zmianę nazwy ulicy. Już 43. taki wyrok

Wyrok WSA
Wyrok WSA
Źródło: wsa.gov.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił we wtorek zarządzenie wojewody mazowieckiego wydane w związku z ustawą dekomunizacyjną i dotyczące zmiany nazwy jednej z ulic w dzielnicy Wesoła. Do wyroku jeden z sędziów zgłosił zdanie odrębne.

Wtorkowe orzeczenie WSA uchyliło zarządzenie zastępcze wojewody o zmianie nazwy ulicy z Hanki Sawickiej na Zofii Kossak-Szczuckiej. - W sprawie tej zostało zgłoszone zdanie odrębne przez sędziego WSA Joannę Kube - poinformowano w komunikacie na stronie sądu. Sprawę rozpatrywał trzyosobowy skład sędziowski - oprócz sędzi Kube także Iwona Dąbrowska i Iwona Maciejuk.

43 jednakowe wyroki

- W ustnych motywach rozstrzygnięcia sąd podał argumentację analogiczną jak w sprawach będących przedmiotem rozpoznania 28 maja - poinformował WSA. Wówczas WSA uchylił zarządzenia o zmianach nazw 12 ulic - w tym z al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego. Zdania odrębne do tamtych wyroków zgłosił sędzia Adam Lipiński.

Z kolei 29 maja WSA uchylił zarządzenia dotyczące zmian 13 ulic, a 30 maja uchylono zmiany nazw kolejnych 12 ulic. Następne wyroki w takich sprawach zapadły 5 czerwca, gdy uchylono trzy zmiany, oraz 7 czerwca, gdy uchylono dwie zmiany.

Łącznie z wtorkowym, w sprawach zmian nazw ulic w stolicy zapadły 43 rozstrzygnięcia. Kolejne skargi na zarządzenia zastępcze WSA ma wyznaczone na 13 i 28 czerwca.

W dotychczasowych wyrokach WSA konsekwentnie wskazuje, że wojewoda odpowiednio nie uzasadnił swych zarządzeń - nie dokonał stosownej wykładni aktu prawnego i analizy, tylko ograniczył się do krótkich notek biograficznych.

Samorządy miały czas

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną samorządy miały czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw propagujących komunizm. Pod koniec sierpnia zeszłego roku Rada Warszawy - z inicjatywy PO - zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic.

W listopadzie 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, wydając zarządzenia zastępcze, zdecydował o zmianie nazw 47 kolejnych ulic, w tym al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego. - Wojewoda jako przedstawiciel rządu w terenie wykonuje tzw. zarządzenie zastępcze. Skoro władza samorządowa sama się zrzeka, czegoś nie wykonuje, a powinna trzeba to wykonać przez decyzje, które są przypisane ustawowo. Z tego oczywiście skorzystałem - mówił wtedy Sipiera.

Wówczas - w połowie listopada - Rada Warszawy głosami PO zdecydowała o zaskarżeniu do sądu administracyjnego zmiany tych 47 nazw ulic przez wojewodę mazowieckiego. Ostatecznie w WSA zarejestrowano 50 skarg na zarządzenia zastępcze wojewody o zmianach nazw ulic, czyli na wszystkie zarządzenia zastępcze dotyczące Warszawy, także trzy podjęte w grudniu 2017 r.

Będą skargi do NSA

W końcu maja Sipiera mówił, że zarządzenia wydał w pełni "zgodnie z przepisami prawa i opierając się na prawie". Zapowiedział wtedy złożenie skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego od wszystkich wyroków WSA uchylających jego zarządzenia.

Tak sąd uzasadniał swoje wcześniejsze wyroki:

Uchylona dekomunizacja

Źródło: TVN24
"Pismo IPN nie ma charakteru opinii"
"Pismo IPN nie ma charakteru opinii"
Teraz oglądasz
"To postaci, do których mieszkańcy są przywiązani"
"To postaci, do których mieszkańcy są przywiązani"
Teraz oglądasz
"Biogram Dąbrowszczaków autorstwa IPN jest nierzetelny"
"Biogram Dąbrowszczaków autorstwa IPN jest nierzetelny"
Teraz oglądasz
"Traktowanie Tołwińskiego jako symbolu totalitaryzmu jest nieporozumieniem"
"Traktowanie Tołwińskiego jako symbolu totalitaryzmu jest nieporozumieniem"
Teraz oglądasz

Uchylona dekomunizacja

PAP/kz/b

PAP/b

Czytaj także: