Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Sąd: nie ma obowiązku zostawiania biletu parkingowego za szybą auta

Najnowsze

TVN24Sąd orzekł, że nie trzeba za szybę wkładać biletu za parkowanie

Nie ma obowiązku zostawiania biletu parkingowego za szybą auta - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Przedstawiciele warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich oceniają to jako kuriozum.

Kierowcy w Łodzi czy Warszawie po zaparkowaniu samochodu muszą z góry zapłacić za parking, a dowód wpłaty umieścić w widocznym miejscu, czyli za szybą auta.

Z takim "nakazem" nie zgadzał się Rzecznik Praw Obywatelskich, który w ub. roku złożył do sądu skargę. Zdaniem rzecznika miasto ma prawo pobierać opłaty za parkowanie, ale nie może zmuszać kierowców do wykładania biletu w widocznym miejscu, czyli za przednią szybę auta.

Według rzecznika prawem samorządu jest tylko i wyłącznie pobranie opłaty. Nakazując wyłożenie biletu przekracza swoje uprawnienia.

Jak mówi przewodniczący łódzkiej rady miejskiej Tomasz Kacprzak, stanowisko rzecznika podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Według niego takie orzeczenie bije w kierowców, bo przecież i tak będą musieli pokazać zarządcy drogi, że zapłacili za postój. Przewodniczący nie wie jeszcze, jak to będzie wyglądało.

Sądy uwierzą na słowo?

Warszawski Zarząd Dróg Miejskich orzeczenie sądu komentuje krótko: to kuriozum. - Podejrzewam, że miasto Łódź będzie się odwoływało do Naczelnego Sądu Administracyjnego, dlatego nie wszystko jest przesądzone. Niemniej to orzeczenie jest kuriozalne - stwierdza w rozmowie z tvnwarszawa.pl Adam Sobieraj, rzecznik prasowy ZDM.

- To teraz sądy nie powinny żądać naklejania znaczków opłaty sądowej tylko uwierzyć obywatelowi na słowo, że ten zapłacił - punktuje rzecznik.

Jak dodaje, nie ma innej możliwości niż okazanie biletu, sprawdzenia czy kierowca zapłacił za parkowanie. - Przecież nie będziemy wyjmować z automatu każdej złotówki i na podstawie linii papilarnych sprawdzać kto je wrzucił - zauważa Sobieraj.

PAP/bf

Źródło zdjęcia głównego: TVN24