Sąd: konkurs na bemowskie stacje metra jest nieważny

materiały prasoweTak miał wyglądać zachodni odcinek II linii metra

Konkurs architektoniczny na bemowskie stacje drugiej linii metra został unieważniony przez sąd - poinformowała "Gazeta Stołeczna". Władze miasta nie zamierzają odwoływać się od wyroku. Ogłoszą nowy przetarg na projekt i budowę jednocześnie.

Wtorkowy wyrok sądu potwierdza decyzję Krajowej Izby Odwoławczej, która w lipcu unieważniła konkurs na koncepcję trzech ostatnich stacji metra na Bemowie (Lazurowa, Chrzanów i Połczyńska) oraz stacji postojowej Mory. Przyczyną był numer nadany zwycięskiej pracy. Dzięki niemu sąd konkursowy mógł zidentyfikować autora pracy. A zgodnie z zasadami konkursu - projekt powinien być anonimowy.

Sąd oddalił skargę miasta

Przypomnijmy krótko: zwycięzcą plebiscytu zostało konsorcjum firm AMC - Andrzej Chołdzyński i Biura Projektów "Metroprojekt". Wyniki poznaliśmy na początku czerwca, a niedługo potem przegrana firma (ILF Consulting Engineers Polska) zaskarżyła tę decyzję do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta przychyliła się do skargi.

Z unieważnieniem konkursu przez KIO nie zgodził się za to stołeczny ratusz. W sierpniu odwołał się w tej sprawie do sądu. Bezskutecznie.

Jak informuje "Stołeczną" rzeczniczka prasowa Metra Warszawskiego Anna Bartoń, sąd podkreślił, że regulamin konkursu kilkakrotnie nakazywał szczególną uwagę przy zachowaniu anonimowości ocenianych prac, której powinny też przestrzegać biura projektowe. Jedno z nich nie zastosowało się do tego.

Projektuj i buduj

Pozostaje jednak pytanie, co dalej. Ratusz - jak czytamy w dzienniku - nie zamierza się ponownie odwoływać. Nie planuje też po raz drugi rozpisywać konkursu architektonicznego.

Zamiast tego, chce przystąpić do nowego przetargu na projekt stacji i od razu na budowę. Ogłoszenie planowane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Trzy stacje

W ramach ostatniego etapu rozbudowy podziemnej kolejki mają powstać trzy stacje. Stacja C03 "Lazurowa" ma być zlokalizowana po południowej stronie Górczewskiej, w rejonie Lazurowej; stacja C02 "Chrzanów" - w rejonie skrzyżowania Szeligowskiej z planowanym przedłużeniem Człuchowskiej; stacja C01 "Połczyńska" - w rejonie Sochaczewskiej i Połczyńskiej.

Ponadto za Połczyńską, w sąsiedztwie Instytutu Energetyki, powstanie Stacja Techniczno-Postojowa "Mory", z halami postojowymi i serwisowymi, magazynami i zapleczem technicznym II linii metra. Zgodnie z pierwotnymi planami ratusza, cała inwestycja miała być gotowa do 2023 roku. Nie wiadomo, jak konieczność zorganizowania nowego przetargu wpłynie na ten termin.

Zobacz jak wyglądało ogłoszenie wyników konkursu, w którym zwyciężyło "Metroprojekt":

[object Object]
Wizualizacje nowych stacji metraMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kw/mś

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości