Ruszyła 304. warszawska pielgrzymka

Kilka tysięcy osób wyruszyło w czwartek rano ze stolicy w 304. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Trasa podzielona jest na dziewięć dziennych etapów, do Częstochowy pątnicy dotrą 14 sierpnia.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w czasie porannej mszy polecał pielgrzymom modlitwę za Andrzeja Dudę, który w czwartek zostanie zaprzysiężony na prezydenta.

Kierownik pielgrzymki ojciec Marek Tomczyk przypomniał, że motto tegorocznej pielgrzymki brzmi: "Rodzina ikoną Boga". - Pragniemy w sposób szczególny polecać Bogu przez pośrednictwo Matki Bożej Jasnogórskiej sprawy i problemy rodzin. W obliczu różnych zagrożeń chcemy odkrywać rodzinę w zbawczym zamyśle Boga i nauce Kościoła - zapowiadał Tomczyk. W czasie tegorocznej 304. WPP pątnikom będą towarzyszyły relikwie Błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty.

Idą niezależnie od pogody

W tym roku zarejestrowało się ponad 3 tys. osób. Pątnicy pielgrzymują w 25 grupach. Maszerują niezależnie od warunków pogodowych. Niosą ze sobą tylko podręczny bagaż, pozostałe rzeczy przewożone są samochodami na kolejne miejsca noclegów. Większość nocuje u osób, które przyjmują ich do swoich domów; część śpi w namiotach.

Trasa liczy ok. 250 km; wiedzie m.in. przez Tarczyn i Mogielnicę w woj. mazowieckim; Studzianną, Psary, Skotniki i Wielgomłyny w woj. łódzkim oraz miejscowości Święta Anna i Mstów w woj. śląskim. Po drodze pielgrzymi odwiedzają sanktuaria maryjne m.in. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.

14 sierpnia pątnicy dojdą do Częstochowy, gdzie wezmą udział w święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Pięć pielgrzymek z Warszawy

W dniach 5-6 sierpnia ze stolicy wyrusza pięć pielgrzymek m.in. Piesza Pielgrzymka akademickich grup "17", Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin, Pielgrzymka Niepełnosprawnych, a także Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitarna.Warszawska Piesza Pielgrzymka ma najdawniejsze tradycje sięgające 1711 roku. Od samego początku trasa przemarszu pozostaje niezmienna. Pierwsza pielgrzymka warszawska wyruszyła jako wyraz podzięki po ustąpieniu epidemii. Początkowo prowadzona była przez Rzemieślnicze Bractwo Pięciorańskie, później przekształcone w Towarzystwo Pątnicze.W 1792 roku uczestnicy pielgrzymki zostali zaatakowani przez wojsko rosyjskie, co upamiętnia pomnik nad mogiłą pomordowanych znajdującą się w pobliżu wsi Krasice, ok. dnia drogi od Częstochowy. W 1920, ze względu na sytuację na przedpolach Warszawy oraz rygory stanu oblężenia, oficjalnie pielgrzymka nie odbyła się, ale pątnicy wyruszyli - pielgrzymka była tajna i udało się w nią niewiele osób.

Ponad 250 tys. pielgrzymów

Tylko w sierpniu z całego kraju na Jasną Górę każdego roku zmierza ponad 40 pielgrzymek pieszych. Zazwyczaj wędruje w nich ponad 250 tys. osób. Pątnicy przemierzają łącznie ponad 15 tys. kilometrów szlaków przecinających całą Polskę. Do Częstochowy docierają na obchodzone 15 sierpnia uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane też świętem Matki Bożej Zielnej - tego dnia odbywa się święcenie kwiatów i ziół.Najstarsza pielgrzymka do Częstochowy, udokumentowana w kronikach, wyruszyła we wrześniu 1626 r. z Gliwic. Była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej. Według miejskich legend Maryja rozpostarła wtedy swój płaszcz nad miastem, chroniąc je i zmuszając wrogów do ucieczki. Druga była piesza pielgrzymka z Kalisza, która po raz pierwszy ruszyła w 1637 r. To jedyna piesza pielgrzymka w Polsce, podczas której pątnicy pieszo pokonują drogę w obie strony. Trwa od 10 do 19 sierpnia. Pielgrzymi mają do pokonania trasę liczącą łącznie 640 km. Trzecia to pielgrzymka piesza z Łowicza (od 1656 r.).

Pielgrzymi idą do Częstochowy

Czytaj także: