Remont mostu zagrożony. "Rażąco niska cena"

Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.plMost Grota-Roweckiego

Remont mostu Grota–Roweckiego zagrożony. Umowa na przebudowę przeprawy miała być podpisana w kwietniu, ale tak się nie stanie. Krajowa Izba Odwoławcza uznała właśnie, że cena zaproponowana przez Astaldi była rażąco niska, a oferta niezgodna ze specyfikacją.

Izba zajęła się zwycięską ofertą na wniosek firmy Metrostav, która również brała udział w przetargu.

- Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że oferta firmy Astaldi zawiera rażąco niską cenę i nie jest zgodna ze specyfikacją - mówi tvnwarszawa.pl Małgorzata Stręciwilk rzeczniczka prasowa KIO.

Chęć przebudowy mostu deklarowało 20 firm. W marcu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła, że najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Astaldi, wchodząca w skład spółki budującej II linię metra w Warszawie.

Wykonawca miał otrzymać 544 mln złotych, a umowa miała być podpisana w kwietniu. W związku z decyzją KIO termin ten jest nierealny.

Czekają na pisemne uzasadnienie

- Obecnie czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku KIO. Wówczas zostanie podjęta decyzja dotycząca dalszego postępowania. Do tego czasu komisja przetargowa analizuje dokumenty, badane są oferty złożone w tym postępowaniu – informuje Urszula Nelken, rzeczniczka GDDKiA. - Należy pamiętać, że możliwość zawarcia umowy uzależniona jest również od pozytywnego wyniku kontroli uprzedniej postępowania przetargowego prowadzonej przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych - dodaje.

Zapewnia, że GDDKiA zrobi wszystko, żeby zrealizować zadanie w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, czyli do 2015 roku. To termin, do kiedy muszą zostać wykorzystane unijne środki, żeby ich nie stracić.

Opóźniony przetarg

Wykonawca przebudowy mostu Grota miał zostać wyłoniony jeszcze na jesieni 2012 roku. Jednak firmy startujące w przetargu miały wiele zastrzeżeń do warunków postępowania. Odwołały się do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta 6 czerwca 2012 roku potwierdziła w całości zasadność wykluczenia przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad dwóch firm: NDI oraz Alpine Bau z postępowania na przebudowę mostu.

Ponowne rozpatrzenie wniosków nakazał jednak GDDKiA sąd.

ZOBACZ JAK WYGLĄDAJĄ TRZEWIA MOSTU GROTA:

Trzewia mostu Grota
Trzewia mostu GrotaLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

lata/b

Źródło zdjęcia głównego: Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości