Badania archeologiczne na Żoliborzu przy ulicy Gdańskiej prowadzone są na terenie parafii Matki Bożej Królowej Polski. Podczas prac budowlanych odkryto pozostałości dawnej architektury i mniejsze skarby. Wykonano także wstępne badania nieinwazyjne wzgórza otaczającego kościół.
Narożnik pałacu, mury, monety
- Analiza wyników dotychczasowych niezakończonych jeszcze badań wskazuje, że odkryty został narożnik dolnego tarasu pałacu letniego należącego do kolejnych władców Polski: Jana III Sobieskiego, Augusta II i Augusta III – informuje kierujący pracami archeologów Michał Grabowski.
- Pozyskano także niewielki zbór ruchomych zabytków archeologicznych: kilka monet, fragmenty ceramiki oraz zabytki metalowe. Znajdują się one w konserwacji. Odkryto także fragmenty murów oraz prawdopodobnie korytarzy z różnych okresów funkcjonowania założenia (w tym z ostatniej wojny) - dodaje.
Archeolodzy będą kontynuować badania do końca roku. W planach jest przeprowadzenie nieinwazyjnych prac badawczych całego wzgórza i wewnątrz kościoła.
Letni pałacyk władców
Pałac marymoncki powstał w latach 1691 – 1696. Zaprojektowany przez Tylmana z Gameren z inicjatywy Jana III Sobieskiego. Budowlę nazwano Marie Mont (góra Marii), spolszczono potem na Marymont.
- Ten malowniczy, położony wśród starych dębów, niewielki pałac, był rozciągającą się na wysokiej skarpie wiślanej, piętrową, centralnie położoną na planie kwadratu budowlą, nakrytą dachem namiotowym z ozdobną banią. Pałac marymoncki, służący prywatnej stronie życia rodziny królewskiej, pełnił zarazem funkcję pawilonu myśliwskiego Jana III Sobieskiego. To tu król przyjmował posłów cesarskich proszących o pomoc przeciwko nawale tureckiej - przypomina historię budowli Michał Grabowski.
- W 1727 r. rezydencję odkupił od Sobieskich August II Mocny, który dokonał gruntownej przebudowy zakładając na Marymoncie zwierzyniec. Zarówno August II, jak i jego syn – August III – spędzali tu czas traktując Marymont jako pałac myśliwski w czasie organizowanych polowań w Lesie Bielańskim i w Puszczy Kampinoskiej – opisuje archeolog.W czasie istnienia Księstwa Warszawskiego z inicjatywy Stanisława Staszica na Marymoncie powstał Instytut Agronomiczny. Po powstaniu styczniowym teren przejęło wojsko rosyjskie, a w II RP stał się kaplicą.
Niedawno podczas remontu kamienicy w Śródmieściu odkryto przedwojenne zdobienia:
Przedwojenne zdobienia w kamienicy przy Śniadeckich (lipiec 2016)
skw/b
Źródło zdjęcia głównego: Michał Grabowski, Katarzyna Watoła