Referendum w Legionowie. Mocne "nie" dla "wielkiej Warszawy"

[object Object]
Referendum w LegionowieTVN24
wideo 2/6

W referendum w Legionowie 17 793 mieszkańców, czyli 94,27 procent, wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej. Przeciwnego zdania było 1 081 osób (czyli 5,73 procent). Frekwencja była pond 46-procentowa.

Mieszkańcy odpowiadali tylko na jedno pytanie: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?".

Miażdżąca większość

Wyniki referendum przedstawiła w poniedziałek nad ranem miejska komisja referendalna w Legionowie. Jak wynika z jej protokołu, liczba głosów ważnych oddanych w referendum wyniosła 18 tys. 874.

Oficjalne wyniki referendum w Legionowie | tvn24

Za tym, żeby Legionowo zostało częścią metropolii warszawskiej oddano 1 tys. 81 głosów, czyli 5,73 proc. głosów ważnych.

Przeciw temu, żeby Legionowo stało się częścią metropolii oddano 17 tys. 793 głosy, czyli 94,27 proc. głosów ważnych.

Aby referendum było wiążące, musiało wziąć w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania, czyli około 12 tysięcy mieszkańców Legionowa. Udało się osiągnąć ten wynik. W głosowaniu ostatecznie wzięło udział 19 tys. 58 osób, a uprawnionych do głosowania było 40 tys. 786 osób. Frekwencja wyniosła więc 46,72 proc.

Oficjalne wyniki #referendum: frekwencja 46.72%, 1081 na TAK, 17793 powiedzialo NIE dla #MegaWarszawy. #niconasbeznas #NiedlaMegaWarszawy— Legionowo (@LegionowoMiasto) 27 marca 2017

Wysoka frekwencja

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewskiego już w niedzielę, po zakończeniu głosowania, informował, że w wielu komisjach frekwencja wyniosła ponad 40 proc.

Tamara Mytkowska, rzecznik prasowa Legionowa wieczorem podawała, że ponad 90 procent głosujących mieszkańców powiedziało NIE, a frekwencja wyniosła ponad 40 procent.

Jan Grabiec, poseł PO napisał na Twitterze:

W wielu obwodach w referendum #Legionowo frekwencja wyższa niż w wyborach samorządowych, ponad 90% przeciw ustawie Sasina #NieDlaPiS— Jan Grabiec (@JanGrabiec) 26 marca 2017

Gratuluję mieszkańcom #Legionowo frekwencji i wyniku #referendum! #NicONasBezNas #NieDlaMegaWarszawy #ReferendumLegionowo https://t.co/6H28dBsyAQ— Hanna Gronkiewicz (@hannagw) 27 marca 2017

Nie było incydentów

- Ze szczątkowych danych można wnioskować, że frekwencja została przekroczona - mówił po 21 Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa. - Komisje zaczęły pracę punktualnie. Głosowanie zakończyło się o godzinie 21. Nie było żadnych problemów czy incydentów - dodaje.

Wyniki spływały z 24 komisji obwodowych.

Sekretarz miasta Legionowa Danuta Szczepanik powiedziała, że o godzinie 21 wszystkie lokale do głosowania zostały zamknięte i dodała, że głosowania przebiegły bez zakłóceń. - Frekwencję będziemy znali, kiedy wpłyną do na protokoły z obwodowych komisji. Liczymy, że ok. godz. 23 wszystkie komisje powinny zgłosić się z protokołami - powiedziała Szczepanik.

Inicjatywa radnych

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w Legionowie wyszli tamtejsi radni. Uchwałę w tej sprawie przyjęli podczas sesji 8 lutego, zdecydowaną większością głosów. "Za" opowiedziało się 21 z 22 radnych. Przeciwko był jedynie Andrzej Kalinowski, reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość. Przekonywał, że decyzja o referendum jest przedwczesna, bo projekt PiS jest jedynie propozycją, która będzie jeszcze konsultowana.

Referendum w Legionowie było konsekwencją pomysłu Prawa i Sprawiedliwości na zmianę ustroju stolicy. Pod koniec stycznia politycy PiS zaproponowali, aby do Warszawy przyłączyć 32 okoliczne gminy, które miałyby tworzyć wspólną aglomerację. Na jej czele miał stać wspólny prezydent i wspólna 51-osobowa rada Warszawy.

"Ta ustawa ma jeden cel"

W ramach kampanii informacyjnej gmina zorganizowała serie spotkań z mieszkańcami, podczas których włodarze opowiadali o skutkach ewentualnego wprowadzenia "mega-Warszawy". Pytali też o obawy i wątpliwości płynące od lokalnej społeczności. - Przerażające jest dla mnie przekonanie, które ma część mieszkańców, że PiS i tak zrobi co chce. Nie będzie się słuchało Legionowa – powiedział przez głosowaniem prezydent Legionowa Roman Smogorzewski. - Niestety, niektórzy ulegli też propagandzie zaklinania rzeczywistości. Uważają, że aglomeracja rozwiąże wszystkie nasze problemy. Będzie lepsza komunikacja, jedna strefa i więcej autobusów. Wierzą, że dostaniemy jednego prezydenta, który wszystkie gminy doskonale skoordynuje – dodał. Sam w takie zapowiedzi nie wierzy. Przekonywał, że Legionowo po włączeniu do Warszawy straci nie tylko swoją niezależność, ale i pieniądze, bo będzie musiało dokładać się do wielkiego "superpowiatu" i więcej środków przekazywać na tzw. janosikowe. - Ta ustawa ma jeden cel. Dołożenie do Warszawy pisowskiego elektoratu, który pomoże wybrać dla PiS prezydenta Warszawy – oceniał surowo.

Warszawa i Podkowa też próbowali

O przeprowadzenie podobnego referendum w sprawie poszerzenia Warszawy zabiegali radni Warszawy i Podkowy Leśnej. Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera unieważnił jednak ich uchwały. Argumentował to nieodpowiednio sformułowanym pytaniem referendalnym.

Jak tłumaczył Sipiera, Warszawa i Podkowa Leśna pytały o "poszerzenie granic", natomiast kwestia ta może być rozstrzygana wyłącznie w referendum, które zostało zainicjowane przez mieszkańców, a nie radnych. Legionowo wprawdzie również wybrało tę ścieżkę i inicjatywę zgłosili radni. W pytaniu jednak mowy o granicach nie było.

skw/PAP/gp/kw/b

Pozostałe wiadomości

Ponad trzy miesiące nie wystarczyły wykonawcy na wytyczenia pasów dla pieszych, przejazdu rowerowego i przebudowę skrzyżowania Wisłostrady z Karową. Drogowcy przygotowują już aneks do umowy i tłumaczą, skąd opóźnienie. Jednym wymienionych powodów jest… defilada.

Sto dni to za mało. Przejście przez Wisłostradę opóźnione

Sto dni to za mało. Przejście przez Wisłostradę opóźnione

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Sionna pod Siedlcami (Mazowieckie). Po czołowym zderzeniu dwóch aut osobowych zginęła jedna osoba, a ranne zostały dwie. Trzyletnie dziecko z obrażeniami głowy trafiło do szpitala. Droga krajowa numer 2 w kierunku Warszawy została zablokowana.

Kobieta zginęła w czołowym zderzeniu. Jechała z trzyletnim dzieckiem

Kobieta zginęła w czołowym zderzeniu. Jechała z trzyletnim dzieckiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Magnuszew pod Kozienicami pijany 42-latek bez prawa jazdy wjechał w dwie grupy pieszych. Na miejscu zginęły dwie osoby, trzecia zmarła w szpitalu. Policjanci zatrzymali także 26-letniego pasażera, który uciekł z miejsca wypadku. Obaj mężczyźni w poniedziałek wieczorem usłyszeli zarzuty.

Pijany wjechał w pieszych, trzy osoby nie żyją. Zarzuty dla kierowcy oraz pasażera

Pijany wjechał w pieszych, trzy osoby nie żyją. Zarzuty dla kierowcy oraz pasażera

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Kilka godzin trwały utrudnienia w ruchu po kolizji na trasie S8 pod Wyszkowem. W aucie policjanci zastali trzech pijanych mężczyzn, żaden nie przyznawał się do prowadzenia. Szybko zatrzymali czwartego, który po kolizji uciekł. Ustalili, że to on prowadził. Tłumaczył, że był "najtrzeźwiejszy" z ekipy.

Policjantom tłumaczył, że "wsiadł za kierownicę, bo był najtrzeźwiejszy"

Policjantom tłumaczył, że "wsiadł za kierownicę, bo był najtrzeźwiejszy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek po południu na Lotnisku Chopina doszło do incydentu z udziałem małego samolotu, który zboczył z pasa na trawę. Nikt nie został poszkodowany, ale wstrzymano chwilowo wszystkie operacje.

Incydent na Lotnisku Chopina. Wstrzymano starty i lądowania

Incydent na Lotnisku Chopina. Wstrzymano starty i lądowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Do pięciu lat więzienia grozi 37-latkowi, który wyładował swoją złość na cudzym pojeździe. Mężczyzna powybijał w aucie szyby i uszkodził lusterko. Swoje zachowanie tłumaczył tym, że wcześniej nie mógł wyprzedzić tego samochodu na leśnej drodze.

Powybijał szyby w aucie 18-latka, bo "nie mógł go wyprzedzić"

Powybijał szyby w aucie 18-latka, bo "nie mógł go wyprzedzić"

Źródło:
PAP

W Ryczycy pod Siedlcami spłonęła stodoła, w której gromadzone były materiały wybuchowe. W budynku znaleziono zwłoki jednej osoby. Mieszkańcy okolicznych domów zostali ewakuowani. Nie wiadomo, kiedy będą mogli wrócić.

Kilkanaście wybuchów w stodole. W środku znaleziono ciało

Kilkanaście wybuchów w stodole. W środku znaleziono ciało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel USA Julian H. jest podejrzany o wyrzucenie telewizora z wynajmowanego mieszkania na czwartym piętrze. Mężczyzna usłyszał już zarzut, a sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt. Jak podała prokuratura, telewizor spadł obok ojca, gdy ten szedł chodnikiem z córką.

Zarzuty i areszt za wyrzucenie telewizora z czwartego piętra

Zarzuty i areszt za wyrzucenie telewizora z czwartego piętra

Źródło:
PAP

Od 2 września aż do końca października zamknięte będzie Centrum Nauki Kopernik. Dłużej, bo do stycznia przyszłego roku, niedostępne dla zwiedzających pozostanie planetarium. Konieczny jest gruntowny remont instalacji wentylacyjnej oraz klimatyzacji.

Centrum Nauki Kopernik zamknięte na dwa miesiące, a planetarium jeszcze dłużej

Centrum Nauki Kopernik zamknięte na dwa miesiące, a planetarium jeszcze dłużej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca stracił panowanie nad autem i uderzył w barierki na trasie S2. W jego samochód uderzył jeszcze inny kierujący. Były utrudnienia na jezdni w kierunku Lotniska Chopina.

Uderzył w barierki na Południowej Obwodnicy Warszawy

Uderzył w barierki na Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W połowie sierpnia na tarasie mieszkania na Targówku znaleziono ciało 35-letniego mężczyzny. Policjanci zatrzymali trzech podejrzanych. Usłyszeli zarzuty i trafili do aresztu.

Ciało 35-latka leżało na tarasie. Zarzuty zabójstwa usłyszały trzy osoby

Ciało 35-latka leżało na tarasie. Zarzuty zabójstwa usłyszały trzy osoby

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano aktywiści z Ostatniego Pokolenia zablokowali ulicę Świętokrzyską. Na miejscu interweniowała policja.

Ostatnie Pokolenie blokowało ulicę w centrum

Ostatnie Pokolenie blokowało ulicę w centrum

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas dożynkowego festynu w miejscowości Parysów (woj. mazowieckie) zapalił się foodtruck. Dwie pracownice zostały poparzone.

Pożar foodtrucka na dożynkach, dwie kobiety poparzone

Pożar foodtrucka na dożynkach, dwie kobiety poparzone

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ponad 280 tysięcy uczniów i 30 tysięcy nauczycieli wróci po wakacjach do stołecznych szkół i przedszkoli. W tym roku Warszawa na wydatki bieżące związane z edukacją przeznaczyła blisko dziewięć miliardów złotych.

Ponad 280 tysięcy uczniów wraca do stołecznych szkół

Ponad 280 tysięcy uczniów wraca do stołecznych szkół

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z uwagi na niski stan wody kursowanie promów Słonka, Pliszka i Wilga zostają zawieszone do odwołania - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Wody w Wiśle za mało, warszawskie promy nie kursują

Wody w Wiśle za mało, warszawskie promy nie kursują

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W poniedziałek, 2 września, rozpocznie się budowa ronda u zbiegu ulic Augustówka i Zawodzie. Część skrzyżowania zostanie zamknięta, a na otwartej będzie ruch wahadłowy. Kierowcy pojadą objazdami.

To przejście dostało najniższą notę za bezpieczeństwo, budują tam rondo

To przejście dostało najniższą notę za bezpieczeństwo, budują tam rondo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lazurowej zderzyły się samochód osobowy i karetka pogotowia ratunkowego. Jedna osoba nie żyje, a trzy są ranne. Trafiły do szpitala. Policja ustala przyczyny wypadku.

Zderzenie z karetką. Jedna osoba nie żyje, troje poszkodowanych

Zderzenie z karetką. Jedna osoba nie żyje, troje poszkodowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z domów w Ostrowi Mazowieckiej rozszczelniła się butla z gazem. Jak podała policja doszło do wybuchu. Dwie starsze osoby zostały poszkodowane. Jedna trafiła do szpitala helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Rozszczelnienie butli z gazem i wybuch. Dwie osoby ranne, jedna trafiła do szpitala

Rozszczelnienie butli z gazem i wybuch. Dwie osoby ranne, jedna trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niedaleko Przasnysza dachował samochód osobowy. Trzy osoby trafiły do szpitala. Jedną z nich transportował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wypadł z drogi i dachował, trzy osoby trafiły do szpitala

Wypadł z drogi i dachował, trzy osoby trafiły do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbudowane tuż obok spalonej hali tymczasowe targowisko przy Marywilskiej zostało otwarte. Oferuje 400 sklepów i punktów usługowych. Kupić można odzież, dodatki, ale także artykuły hobbystyczne czy drobne AGD.

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl