- To są mieszkańcy Kijowa, którzy trafili do Warszawy do jednego ze szpitali. Na czas rekonwalescencji zostali przeniesieni do naszego hostelu. To jest bardzo nowoczesna placówka z 2011 roku o wysokim standardzie. Mają czas na to aby podreperować swoje zdrowie i wrócić potem do kraju - mów Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. Jak dodaje, każdy Ukrainiec ma swój pokój, w którym warunki są komfortowe.
- Nie pozostawiliśmy ich tam samych, są cały czas w kontakcie z nami. Jeżeli by potrzebowali dodatkowej pomocy, jakiegoś wsparcia, jesteśmy gotowi do pomocy - zapewnia Milczarczyk.
Z uwagi na bezpieczeństwa Ukraińców, nie zdradza szczegółów ich pobytu i lokalizacji hostelu, w którym się znajdują.
"Koszt pokrywa miasto"
Wstępnie ratusz zakłada, że Ukraińcy przebywać będą w hostelu dwa tygodnie. - Nie ma problemu jednak, żeby zostali dłużej - zaznacza rzecznik.
Koszty pobytu dochodzących do zdrowie obywateli Ukrainy wzięło na siebie miasto. - To są nieduże koszty, bo to jest nasza placówka. Przepływ pieniędzy jest bezfakturowy. Jedna z naszych jednostek organizacyjnych zaoferowała tego typu wsparcie, za co jesteśmy bardzo wdzięczni - tłumaczy Bartosz Milczarczyk.
Pomoc, w tym koordynację opieki pozamedycznej, zapewniają członkowie Komitetu Obywatelskiego Solidarni z Ukrainą, przy wsparciu mieszkających w Warszawie wolontariuszy ukraińskich.
Centrum informacyjne dla Ukraińców
Od 21 lutego przy ul. Nowy Świat 63 działa Centrum Informacyjne dla obywateli Ukrainy. Mogą tam uzyskać pomoc prawną, psychologiczną oraz informacje o opiece medycznej.
Punkt jest czynny 7 dni w tygodniu w godz. 8.00 - 18.00.
Centrum jest wspólną inicjatywą wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Poczucie solidarności nakazuje nam udzielanie pomocy wszystkim tym, którzy zostali poszkodowani w związku z działaniami na rzecz przestrzegania praw człowieka na Ukrainie – wyjaśniał Kozłowski.
Z Centrum można połączyć się dzięki bezpłatnym numerom 987 oraz 519 047 300 (opłata wg stawek operatora). Pracownicy poszczególnych instytucji - wydziału spraw cudzoziemców, straży granicznej, organizacji pozarządowych - oraz wolontariusze udzielą potrzebnych informacji, także w języku ukraińskim i rosyjskim.
su/b