Szpital w Radomiu "na granicy wytrzymałości". Wojewoda: to wina złej organizacji pracy

Źródło:
TVN24, PAP
Sprawa została zgłoszona do prokuratury
Sprawa została zgłoszona do prokuraturyTVN24
wideo 2/7
Sprawa została zgłoszona do prokuraturyTVN24

Jeśli nie dostaniemy pomocy, SOR się rozpadnie – alarmują lekarze oraz zarząd Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Służby wojewody odpowiadają, że taka sytuacja wynika ze złego zarządzania. Nie planują otwierania drugiego SOR-u w tym mieście. Do problemów szpitala doszedł również pozew, złożony przez córkę pacjentki leczonej w placówce, która miała tu zakazić się koronawirusem.

W drugim co do wielkości mieście na Mazowszu – Radomiu działa tylko jeden SOR, w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Aleksandrowicza. Lekarze pracujący w placówce oraz jej zarząd alarmują, że sytuacja na oddziale staje się dramatyczna: brakuje personelu, a pacjenci nie mają zapewnionej właściwej opieki. Prezes zarządu szpitala Tomasz Skura przekazał, że wielokrotnie informował o sytuacji na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym służby wojewody mazowieckiego, jednak - jak zaznaczył - nie doczekał się odpowiedzi.

"To jedyny szpital, który ma takie problemy"

- Za organizację pracy, za zatrudnianie kadry odpowiada kierownictwo placówki. Z tego, co wiemy, jest to praktycznie jedyny szpital, który ma takie problemy w województwie mazowieckim. Oczywiście wszyscy jesteśmy obciążeni sytuacją epidemiczną, natomiast szpitale potrafią sobie radzić z tymi problemami – stwierdziła rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

- W ocenie urzędu wojewódzkiego prezes zarządu szpitala powinien podjąć bardziej intensywne działania usprawniające pracę, jak również dotyczące polityki kadrowej w szpitalu – dodała. W rozmowie z reporterem TVN24 Filipowicz przekazała, że w grudniu w placówce była przeprowadzana kontrola wojewody, związana między innymi z nieprawidłowościami w organizacji pracy SOR-u.

- Kilka tygodni później został tam ujawniony przez policję lekarz, który pełnił dyżur będąc pod wpływem alkoholu. W tej sprawie prokuratura wszczęła postępowanie. A urząd wojewódzki poprosił Narodowy Fundusz Zdrowia o dodatkową kontrolę, która ruszy w najbliższych dniach – poinformowała Filipowicz.

"Kontrola wojewody dotyczyła nieprawidłowości w organizacji pracy SOR-u"
"Kontrola wojewody dotyczyła nieprawidłowości w organizacji pracy SOR-u"TVN24

Pozew przeciwko szpitalowi

Jak przekazał reporter TVN24 Piotr Borowski, do problemów szpitala doszedł kolejny – zawiadomienie do prokuratury złożone przez kobietę, której matka miała zarazić się koronawirusem w tej placówce. Pacjentka zmarła. Podczas konferencji prasowej, zwołanej w środę, córka zmarłej powiedziała, że w szpitalu nie wdrożono odpowiednich procedur.

- Użyję wszystkich możliwych środków, a prokuratura jest dopiero pierwszą rzeczą, którą mam zamiar zrobić, żeby osoby odpowiedzialne za to, co spotkało moją rodzinę, ale również też inne osoby, bo wiem, że to nie jest jedyny przypadek, poniosły konsekwencje swoich czynów. Zostało złożone zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie – powiedziała Marta Ratuszyńska, córka zmarłej.

Do zarzutów odniósł się Łukasz Skrzeczyński, wiceprezes zarządu szpitala. - Faktem jest to, że odpowiedzialność za wypisywanie ze szpitala pacjentów ciąży na lekarzu. On, według swojej wiedzy, kieruje takie osoby czy to do szpitala zakaźnego, czy kieruje ją na izolację domową. Taką decyzję lekarz naszego szpitala podjął – powiedział.

Zaznaczył równocześnie, że w chwili wypisu pacjentka była w "stanie stabilnym dobrym". - Na potwierdzenie tego, że była w stanie dobrym ogólnym może świadczyć to, że kolejne apele pani, która była bohaterką konferencji sprzed godziny, jest to, że kolejne zespoły ratownictwa medycznego, na podstawie informacji o stanie zdrowia tej osoby, nie podejmowały próby przewiezienia jej do szpitala zakaźnego – dowodził.

Zapowiedział, że szpital podejmie kroki prawne wobec kobiety. - Wezwaliśmy ją do usunięcia publikacji, która pojawiła się w mediach społecznościowych, do przeprosin szpitala, które również ma zamieścić w mediach społecznościowych, w których z taką lekkością wrzucała oskarżenia wobec osób bardzo doświadczonych, jeżeli chodzi o pracę z pacjentami i wpłacenie dwóch tysięcy złotych na radomskie hospicjum – powiedział Skrzeczyński. 

Szpital zamierza podjąć kroki prawne
Szpital zamierza podjąć kroki prawne TVN24

"Nasz szpital jest na granicy wytrzymałości"

O fatalnej sytuacji w radomskim szpitalu mówił podczas wtorkowej konferencji internista z tamtejszego SOR-u, doktor Paweł Kołodziej.

- Nie mamy czasu zająć się dokładnie pacjentami, przejrzeć ich wyników, zlecić następnych leków, przegapiamy czas podania antybiotyków, bo fizycznie nie jesteśmy w stanie nad tym wszystkim zapanować. Jest nas za mało w stosunku do liczby pacjentów, którzy do nas trafiają – mówił lekarz. Dodał, że na internistycznej części SOR-u zdarza się, że 50-80 pacjentami zajmuje się tylko jeden lekarz. A pacjentów jest tak dużo, że często brakuje dla nich łóżek.

- Nasz szpital jest na granicy wytrzymałości pod względem infrastrukturalnym i stanu kadrowego – stwierdził prezes MSS Tomasz Skura. Jego zdaniem, najlepszym rozwiązaniem byłoby przywrócenie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, obecnie covidowego, do pierwotnej funkcji szpitala wieloprofilowego. Oznaczałoby to otwarcie drugiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w mieście i odciążenie SOR-u przy Aleksandrowicza.

Prezes radomskiego szpitala Tomasz Skura: nasz szpital jest na granicy wytrzymałości
Prezes radomskiego szpitala Tomasz Skura: nasz szpital jest na granicy wytrzymałościTVN24

Wojewoda: podział jest racjonalny

Jednak takich planów wojewoda nie ma, utrzymuje, że taki podział jest racjonalny. - Zmiana tej formuły może jedynie pogorszyć sytuację – stwierdził w wydanym w środę oświadczeniu Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

Zaznaczył, że Radom jest dużym miastem i musi mieć odpowiednią bazę dla pacjentów z COVID-19. - Staramy się natomiast uwalniać więcej łóżek dla pacjentów z innymi schorzeniami – tam, gdzie to możliwe, również w regionie radomskim – powiedział wojewoda. Zauważył, że radomski SOR nie jest jedynym w regionie, taki oddział funkcjonuje również w odległych o 40 kilometrach Kozienicach.

Zdaniem Radziwiłła, wyznaczenie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego jako szpitala przeznaczonego dla pacjentów z COVID-19 jest racjonalne z punktu widzenia organizacyjnego. - W związku z sytuacją epidemiologiczną obecnie nie jest planowane przekształcenie formuły działania RSS w Radomiu – oświadczył. Dodał, że rozważana jest natomiast możliwość (w zależności od sytuacji epidemiologicznej) wyłączenia Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu z obowiązku zabezpieczenia łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Autorka/Autor:dg, kz/b

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl