Szukają neurochirurgów do szpitala w Radomiu. Oddział nie przyjmuje pacjentów

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu
Rzeczniczka szpitala o problemach oddziału neurochirurgii
Źródło: TVN24
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny szuka neurochirurgów. Tamtejszy oddział neurochirurgii wstrzymał od początku roku przyjmowanie pacjentów, ponieważ współpracujący z placówką lekarze nie chcieli przedłużać swoich umów. Na południowym Mazowszu nie ma innej lecznicy zapewniającej pomoc medyczną w tej specjalizacji, dlatego w nagłych przypadkach chorzy są kierowani do szpitali w Kielcach i Warszawie.

Oddział Neurochirurgii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu jest jedynym w południowej części Mazowsza. Jak informowaliśmy we wtorek na tvnwarszawa.pl, od 1 stycznia nie są do niego przyjmowani nowi pacjenci. Powodem jest wygaśnięcie wraz z końcem roku umów kontraktowych sześciu zatrudnionych w placówce neurochirurgów.

Szpital ogłosił, że szuka nowych lekarzy. Na oferty czeka do 10 stycznia. - Ogłosiliśmy konkurs ofert na świadczenie usług z zakresu neurochirurgii. Cała oferta znajduje się na naszej stronie internetowej. Mamy nadzieję, że zgłoszą się lekarze, którzy będą chcieli z nami współpracować - poinformowała w rozmowie z TVN24 Karolina Gajewska, rzeczniczka Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

Lekarze nie doszli do porozumienia z zarządem szpitala

We wtorek rzeczniczka tłumaczyła, że wszyscy neurochirurdzy pracujący dotychczas na tym oddziale byli zatrudnieni na umowach kontraktowych. Ich termin skończył się 31 grudnia 2022 roku. - Mimo rozmów i negocjacji z zarządem szpitala nie doszło do podpisania nowych umów - powiedziała. Dodała, że żądana przez medyków stawka za godzinę pracy przekroczyła możliwości finansowe lecznicy, a na niższe stawki lekarze się nie zgodzili.

Chorzy przebywający na oddziale neurochirurgii zostali przeniesieni na inne, między innymi na ortopedię, neurologię i na oddział intensywnej opieki medycznej. Pacjenci planowi są informowani telefonicznie o sytuacji oddziału. Chorzy trafiający na szpitalny oddział ratowniczy, wymagający przyjęcia na oddział neurochirurgii, po udzieleniu pierwszej pomocy są przewożeni do innych ośrodków.

Jak przekazała Gajewska, radomski szpital porozumiał się w tej kwestii między innymi z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym przy Grunwaldzkiej w Kielcach oraz Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA przy Wołoskiej oraz Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM przy Banacha w Warszawie.

Czym zajmuje się oddział neurochirurgii?

Szpitalny Oddział Kliniczny Neurochirurgii zajmuje się leczeniem chirurgicznym chorób układu nerwowego, między innymi guzów mózgowia i kanału kręgowego, tętniaków i naczyniaków, urazów czaszkowo-mózgowych i urazów kręgosłupa, a także leczeniem chorób kręgosłupa, takich jak dyskopatie szyjne i lędźwiowe z zastosowaniem implantów. 

Czytaj także: