Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Profesor Zbigniew Gaciong nowym rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Najnowsze

Autor:
mp/pm
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Profesor Zbigniew Gaciong został rektorem WUMWUM
wideo 2/6
WUMProfesor Zbigniew Gaciong został rektorem WUM

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim profesor nauk medycznych Zbigniew Gaciong. Zastąpi on prof. Mirosława Wielgosia, który był rektorem WUM przez ostatnie cztery lata.

We wtorek uczelniane Kolegium Elektorów wybrało profesora Gacionga na czteroletnią kadencję. Jak poinformowało biuro prasowego WUM, za jego kandydaturą głosowało 118 elektorów, 80 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Profesor nauk medycznych i nauczyciel akademicki

Zbigniew Gaciong urodził się 17 grudnia 1955 roku w Warszawie. Jest profesorem nauk medycznych, nauczycielem akademickim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego specjalności naukowe to choroby wewnętrzne i nadciśnienie tętnicze. Ukończył I Wydział Lekarski Akademii Medycznej (tak wcześniej nazywał się WUM) w Warszawie, na którym w 1992 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego oraz w 1996 tytuł profesora RP.

Profesor od 1998 roku jest Kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM. Wchodzi także w skład Rady Dyscypliny Nauk Medycznych WUM (Nauki Medyczne Kliniczne Niezabiegowe). Jest również członkiem Rady Doskonałości Naukowej w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu - w dyscyplinie nauk medycznych.

Profesor Zbigniew Gaciong nowym rektorem WUMWUM

Członek krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych

Gaciong w latach 1996–2002 był prodziekanem I Wydziału Lekarskiego, w 2002-2005 prodziekanem Centrum Kształcenia Podyplomowego, a między 2005 a 2012 dziekanem Centrum Kształcenia Podyplomowego. Jest Prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Personalizowanej.

Jak podkreśliło biuro prasowe w komunikacie, prof. Gaciong należy do licznych krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych (między innymi Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, High Blood Pressure Council - American Heart Association). Był pierwszym delegatem Polski do Europejskiego Stowarzyszenia Specjalizacji Medycznych (UEMS), a w kraju pełnił funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie chorób wewnętrznych (2002-2009).

Prawie 10 tysięcy studentów WUM

Jak podała Polska Agencja Prasowa, na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym studiuje ponad 9,7 tysiąca studentów, w tym prawie 800 cudzoziemców i 470 doktorantów. Na uczelni pracuje około 1,8 tys. nauczycieli akademickich. Bazę naukowo-dydaktyczną WUM stanowi między innymi Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM, w którego ramach działalność prowadzi Centralny Szpital Kliniczny przy Banacha, Dziecięcy Szpital Kliniczny przy Żwirki i Wigury i Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus przy Lindleya.

Autor:mp/pm

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: WUM