RELACJA Z OBCHODÓW 78. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Na ruchliwych ulicach stanęły samochody, autobusy i tramwaje. Warszawiacy zebrali się między innymi na rondzie Dmowskiego, placu Piłsudskiego czy przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Jak co roku, rocznicę powstańczego zrywu upamiętniono także na statkach i barkach stojących w nurcie Wisły.
Ale niektórych rocznica godziny "W" zastała w przypadkowych miejscach. Wszyscy zgodnie zatrzymali się na chwilę, by oddać hołd powstańcom, którzy podjęli nierówną walkę z niemieckim okupantem.
Na Placu Zamkowym mieszkańcy utworzyli natomiast ogromny znak Polski Walczącej .Hołd powstańczemu zrywowi oddali żeglarze na Wiśle. Flotylla kilkunastu jednostek, zatrzymała się w okolicach mostu Poniatowskiego.
Godzina "W" na placu Zamkowym. Cześć i chwała Bohaterom! #WarszawaPamięta#PowstanieWarszawskie #PW1944 #GodzinaW pic.twitter.com/zEM6aXC9y8
— Warszawa (@warszawa) August 1, 2022
Godzina "W" na Wiśle. Cześć i chwała Bohaterom! #WarszawaPamięta #PowstanieWarszawskie #PW1944 #GodzinaW pic.twitter.com/oidEv47o6z
— Warszawa (@warszawa) August 1, 2022
Największa zbrojna akcja podziemia
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.
W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy (około pół miliona) wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Autorka/Autor: kz/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl