Warszawa zatrzymała się na minutę. Hołd oddany powstańcom

Autor:
kz/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Odprowadzenie wojskowej asysty honorowej i pocztów sztandarowych
Odprowadzenie wojskowej asysty honorowej i pocztów sztandarowych TVN24
wideo 2/18
Godzina W w Warszawie

Wycie syren, bicie kościelnych dzwonów, dźwięk samochodowych klaksonów. Punktualnie o 17.00, w godzinę "W", Warszawa zamarła. Mieszkańcy stolicy zatrzymali się, by w ten sposób oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego.

RELACJA Z OBCHODÓW 78. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Na ruchliwych ulicach stanęły samochody, autobusy i tramwaje. Warszawiacy zebrali się między innymi na rondzie Dmowskiego, placu Piłsudskiego czy przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Jak co roku, rocznicę powstańczego zrywu upamiętniono także na statkach i barkach stojących w nurcie Wisły.

Ale niektórych rocznica godziny "W" zastała w przypadkowych miejscach. Wszyscy zgodnie zatrzymali się na chwilę, by oddać hołd powstańcom, którzy podjęli nierówną walkę z niemieckim okupantem.

Na Placu Zamkowym mieszkańcy utworzyli natomiast ogromny znak Polski Walczącej .Hołd powstańczemu zrywowi oddali żeglarze na Wiśle. Flotylla kilkunastu jednostek, zatrzymała się w okolicach mostu Poniatowskiego.

Największa zbrojna akcja podziemia

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy (około pół miliona) wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

"Jesteśmy winni im nie tylko pamięć, ale i wdzięczność"
"Jesteśmy winni im nie tylko pamięć, ale i wdzięczność"TVN24
wideo 2/14

Autor:kz/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości