Porażka za porażką, widmo spadku do czwartej ligi, rezygnacja trenera, odejście czołowego napastnika, a potem kolejnych piłkarzy. Ostatnie tygodnie do dla Czarnych Koszul, jeden z najczarniejszych okresów w ponadstuletniej historii klubu.
Dług i zawieszony projekt
Ostatnie dni przyniosły jednak nadzieję. Potwierdziło się to, na co czekali kibice Polonii. Pojawił się inwestor – Greigore Nitot, prezes informatycznej firmy Sii Polska. Przejął pakiet większościowy w klubie i zapowiedział (na Facebooku spółki), że w wyłoży miliony złotych na "ten legendarny klub". Zaznaczył, że to jego prywatna inwestycja.
Do rozwiązania problemów Czarnych Koszul jednak daleka droga. I nie chodzi tylko o to, że dziś klub zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli trzeciej ligi (czwarty poziom rozgrywkowy). Problemem są pieniądze i współpraca z miasta. Polonia wynajmuje stadion na Nowym Mieście, za co musi wpłacać do kasy ratusza konkretne sumy. W ostatnim czasie tego nie robiła, w efekcie dług zaczął narastać. Problemy organizacyjne i finansowe w ostatnich miesiącach sprowadziły też czarne chmury nad planowaną rozbudowę obiektu przy Konwiktorskiej 6. Choć wyłoniono koncepcję, to projektowanie zostało zawieszone.
Czy jest szansa, że zostanie wznowione? O to zapytaliśmy wiceprezydent Warszawy odpowiedzialną za sport.
- Dziś jesteśmy na etapie, że pojawił się nowy inwestor. W ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze spotkanie z prezesem Polonii w ratuszu. Drugie, robocze mam zaplanowane na czwartek. Chciałabym na nim usłyszeć, jakie plany ma pan prezes i czy jest szansa, że klub będzie się rozwijał – mówi tvnwarszawa.pl Renata Kaznowska, zastępca prezydenta stolicy.
"Nie odważyłabym się rekomendować"
Podkreśla jednak, że miasto nie zrezygnowało z inwestycji, ale ją zawiesiło. – To zadanie nie jest realizowane, ponieważ nie zbudujemy stadionu za ponad 400 milionów złotych dla klubu, który jest w fazie spadkowej z trzeciej ligi, nie przedłożył żadnego planu naprawczego, nie przedłożył sprawozdania finansowego o które prosiliśmy, i od ponad roku nie płaci czynszu. Nie odważyłabym się rekomendować takiej inwestycji radnym do zatwierdzenia – zaznacza wiceprezydent.
I dodaje, że za sam projekt miasto będzie musiało zapłacić około 12 milionów złotych. Wiceprezydent nie wyklucza jednak, że ratusz wznowi nad nim prace. – W sprawie inwestycji nowego prezesa w klub słyszymy na razie głównie doniesienia medialne. Muszę usłyszeć konkretnie, jakie plany ma wobec Polonii i w jakim okresie. Będę oczekiwała krótko i długofalowego programu naprawczego, a także spłaty zobowiązań wobec miasta – wyjaśnia Kaznowska.
Polonia za dzierżawę stadionu, boiska bocznego i lokali użytkowych jest winna miastu ponad milion złotych.
Zawieszona inwestycja
Konkurs na wykonanie koncepcji zagospodarowania terenu przy ulicy Konwiktorskiej 6 został ogłoszony w listopadzie 2018 roku. Wpłynęło 17 prac, które oceniało 13-osobowy sąd konkursowy. W maju poznaliśmy wyniki konkursu - autorem zwycięskiego projektu Polonii jest firma JSK Architekci, która projektowała Stadion Narodowy i obiekt Legii Warszawa. A we wrześniu 2019 roku ratusz zapowiadał, że budowa może ruszyć w 2021.
Jak po rozstrzygnięciu konkursu opisywał ratusz, zwycięską koncepcję cechują "spójność, prostota i kompletność".
"Budynek stadionu dostępny jest ze wszystkich stron. Uporządkowana struktura z rytmiczną kolumnadą, otwarta na fragmencie od strony placu, eksponuje elewację budynku historycznego, tworząc oprawę w postaci przestrzennej 'ramy'. Nowa architektura nie naśladuje form historycznych, ale przez zastosowanie klasycznej osiowości i rytmizacji bardzo pasuje do charakteru Muranowa" - opisywał ratusz. Obok stadionu mają stanąć hala i centrum sportu młodzieżowego.
Polonia założona została w 1911 roku i jest najstarszym istniejącym klubem piłkarskim Warszawy. W ekstraklasie po raz ostatni występowała w sezonie 2012/2013. Do największych sukcesów Czarnych Koszul należy dwukrotne mistrzostwo Polski (1946, 2000), trzykrotne wicemistrzostwo (1921, 1926, 1998), dwa triumfy w Pucharze Polski (1952, 2001) i jeden Superpuchar (2001).
Autorka/Autor: ran/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM