Nowy stadion Polonii Warszawa. Znamy datę startu budowy

Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trening reprezentacji Polski przed meczem z Łotwą na stadionie Polonii
Trening reprezentacji Polski przed meczem z Łotwą na stadionie Polonii
TVN24
TVN24Trening reprezentacji Polski przed meczem z Łotwą na stadionie Polonii

Zwycięzcy konkursu architektonicznego na stadion i otoczenie stadionu Polonii Warszawa zostali zaproszeni do dalszych negocjacji. Ratusz oszacował wstępnie, że inwestycja będzie kosztowała około 400 milionów złotych i zadeklarował, że budowa może ruszyć w 2021 roku.

Konkurs na wykonanie koncepcji zagospodarowania terenu przy ulicy Konwiktorskiej 6 został ogłoszony w listopadzie ubiegłego roku. Wpłynęło 17 prac, które oceniało 13-osobowy sąd konkursowy. W maju poznaliśmy wyniki konkursu - autorem zwycięskiego projektu Polonii jest firma JSK Architekci, która projektowała Stadion Narodowy i obiekt Legii Warszawa.

400 milionów złotych

"Po wyborze najlepszej koncepcji rozwoju popularnego ośrodka sportowego oraz debatach pokonkursowych, stolica przystąpiła do wykonania analiz, niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia kolejnych etapów przedsięwzięcia, w tym montażu finansowego zadania" - poinformował ratusz.

– Z końcem września, po dokładnym ustaleniu kosztorysu, zaprosiliśmy zwycięskich architektów do negocjacji umowy projektowej – przekazała we wtorek Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, odpowiedzialna m.in. za sport. Na początku listopada autorzy nagrodzonej koncepcji mają spotkać się z zespołem negocjacyjnym ratusza, by dograć szczegóły umowy projektowej. Później przyjdzie czas na ogłoszenie przetargu na wykonawcę.

Koszt inwestycji oszacowano na blisko 400 milionów złotych, z czego sam stadion pochłonie 150 milionów. Według zapowiedzi urzędników, "prace budowlane mogłyby ruszyć około 2021 roku". Nie zdradzono, jak długo potrwają.

Spójność, prostota, kompletność

Jak po rozstrzygnięciu konkursu opisywał ratusz, zwycięską koncepcję cechują "spójność, prostota i kompletność".

"Budynek stadionu dostępny jest ze wszystkich stron. Uporządkowana struktura z rytmiczną kolumnadą, otwarta na fragmencie od strony placu, eksponuje elewację budynku historycznego, tworząc oprawę w postaci przestrzennej 'ramy'. Nowa architektura nie naśladuje form historycznych, ale przez zastosowanie klasycznej osiowości i rytmizacji bardzo pasuje do charakteru Muranowa" - opisywał ratusz. Obok stadionu mają stanąć hala i centrum sportu młodzieżowego.

Nagroda I, JSK Architekci UM

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:mp/b

Źródło zdjęcia głównego: UM

Pozostałe wiadomości