Profesor Jan Szyszko zmarł 9 października w wieku 75 lat. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 11 od mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Borkowskiej. Po jej zakończeniu kondukt żałobny przejdzie na Cmentarz Rzymskokatolicki przy ulicy Gościniec, gdzie odbędzie się ceremonia pogrzebowa.
Pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Wezmą w nim udział przedstawiciele rządu - między innymi premier Mateusz Morawiecki, Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego, urzędów centralnych, delegacje z uczelni i stowarzyszeń. Uroczystościom towarzyszyć będzie asysta wojskowa.
Zamknięte ulice
Urząd dzielnicy ostrzega mieszkańców przed utrudnieniami w ruchu. Ograniczeń należy spodziewać się w rejonie kościoła przy Borkowskiej oraz na trasie przemarszu konduktu żałobnego. Ruchem będzie kierowała policja.
Jak informuje Joanna Węgrzyniak z Komendy Rejonowej Policji VII, do godziny 11 na ulicy Jana Pawła II (od Traktu Brzeskiego do Granicznej) będą występowały czasowe ograniczenia w ruchu. - Będą one związane z dojazdem uczestników na miejsce uroczystości - zaznacza.
Gdy rozpocznie się przemarsz konduktu żałobnego, z ruchu wyłączone zostaną ulica Jana Pawła II na odcinku od Traktu Brzeskiego do Granicznej oraz ulica Gościniec - na odcinku od skrzyżowania z ul. Jana Pawła II do cmentarza. Utrudnienia pojawią się też na ulicach poprzecznych do ul. Jana Pawła II. Czasowe ograniczenia są też możliwe, po zakończeniu uroczystości i będą wiązały się z powrotami oficjalnych delegacji oraz pozostałych uczestników pogrzebu.
- Będziemy starali się, by czasowe ograniczenia jak najmniej wpływały na płynność ruchu. Trzeba jednak liczyć się z utrudnieniami - ostrzega Węgrzyniak.
Nauczyciel akademicki, profesor, polityk
Urodzony w 1944 roku Jan Szyszko był nauczycielem akademickim, profesorem nauk leśnych i politykiem.
Karierę polityczną rozpoczął pod koniec lat 80., kiedy działał między innymi w samorządzie podwarszawskiej gminy Wesoła. Od początku lat 90. był działaczem Porozumienia Centrum. Do Prawa i Sprawiedliwości wstąpił w 2001 roku.
W latach 1997-1999 w rządzie Jerzego Buzka był ministrem ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. W latach 2005-2007 pełnił funkcję ministra środowiska w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, w latach 2015-2018 natomiast był ministrem środowiska w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego.
Ostatnie dwa lata urzędowania ministra Szyszki upłynęło pod znakiem sporu z Komisją Europejską i ekologami o Puszczę Białowieską.
Był posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji.
Autorka/Autor: kk
Źródło: tvnwarszawa.pl / tvn24.pl