Za odwołaniem obecnego zarządu dzielnicy głosowało 15 radnych, 8 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Za wyborem nowego włodarza - Sławomira Antonika głosowało 17 radnych, a 8 było przeciw. JEgo zastępcami zostali Andrzej Bittel (dotychczas wiceburmistrz Ursynowa), Janusz Marczyk, Wacław Kowalski i Agnieszka Szmulewicz.
Wybór Antonika był możliwy, bo jego klub (Spółdzielnia Bródno) dogadał się z PiS oraz radnymi niezrzeszonymi. Taki rozkład sił zepchnął PO do opozycji.
Targówek to już kolejna dzielnica po Włochach i Ursynowie, gdzie PO nie ma większości w radzie.
PO nie wystawiła kandydata
Zawistowski stracił poparcie zarządu warszawskiej Platformy. Jednym z powodów był brak jego współpracy z klubem radnych PO.
To spowodowało, że 15 marca złożył rezygnację ze stanowiska. Jednak po kilkunastu dniach wycofał się z tej decyzji. Dlaczego? Między sobą zaczęli się dogadywać radni niezrzeszeni, PiS i Spółdzielnia Bródno.
W tym samym czasie swojego kandydata wystawiła PO. Był nim Tomasz Mencina. Niegdyś burmistrz Ursynowa, odwołany po tym jak miasto przegrywało kolejno sprawy o wypłatę 120 mln złotych od Mostostalu, który wybudował z opóźnieniem Arenę Ursynów.
- Ostatecznie nie wystawiliśmy naszego kandydata, bo pozostałe klubu porozumiały się co do wspólnego kandydata czyli Antonika – mówi jedne z działaczy PO.
Roszady w zarządach
To już kolejna w ostatnich miesiącach zmiana w zarządach dzielnic. W październiku ubiegłego roku ze stanowiska wiceburmistrza Woli odwołano Ryszarda Modzelewskiego. Jego miejsce zajęła Katarzyna Łęgiewicz (wtedy wiceburmistrz Pragi Północ). Z kolei za nią powołano Edytę Fedorowicz.
W grudniu burmistrza Białołęki Jacka Kaznowskiego zastąpił Adam Grzegrzółka (wtedy wiceburmistrz Pragi Południe).
Pod koniec lutego nowym burmistrzem Rembertowa został Kacper Pietrusiński. Do tej dzielnicy przeszedł z Bielan, gdzie był wiceburmistrzem. Na razie nie wiadomo kto na Bielanach zajmie jego miejsce.
bf//ec
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24