Plac Wilsona piętą achillesową Żoliborza

TVN Warszawa
TVN Warszawa | youtube.com, briandefrees.com

"Plac Bankowy" to używana przez ironicznych obserwatorów, alternatywna nazwa placu Wilsona. Dlaczego? Bo od wielu lat jest to ulubione miejsce bankowców, którzy w okolicach placu otwierają swoje siedziby. W programie "Twój Wybór" przedstawiciele władz Żoliborza i społecznicy rozmawiali o tym co i jak można zmienić w najmniejszej warszawskiej dzielnicy.

- Mało możemy zrobić na placu Wilsona - mówi burmistrz dzielnicy Janusz Warakomski . - Wśród wszystkich budynków się tam znajdujących, tylko jeden jest komunalny. Mam nadzieję, że już niedługo będzie można tam zrealizować nasze plany i stworzyć kulturalne miejsce na mapie Żoliborza - dodaje.

Jak zapowiada burmistrz, w najbliższych latach będzie starał się uzyskać pozwolenie na budowę lokalu gastronomicznego przy wejściu do parku Żeromskiego.

- Dla mnie, jak i wielu mieszkańców, oznaką bezsilności dzielnicy jest buda stojąca na placu Wilsona. Nikt nie może znaleźć rozwiązania, co z nią zrobić - zauważa Max Suski, dziennikarz, miłośnik Żoliborza.

- Bo są obietnice, a nie ma działania w sprawie placu - ciągnie Grzegorz Hlebowicz, radny PiS. - Zamiast miejsca, które mogłoby być ośrodkiem kulturalnym jest kebab - zarzuca burmistrzowi. Ten odpowiada: - Konkursy na lokal są otwarte, decyduje cena, stąd kebab. Tutaj trzeba zadać sobie pytanie na ile możemy ingerować w życie publiczne.

Parking podziemny na placu Wilsona

Kolejnym problemem dzielnicy jest brak miejsc parkingowych. Najbardziej dokucza to kierowcom, którzy chcą zostawić samochód przy stacji metra na placu Wilsona. W programie wrócono do projektu parkingu podziemnego. - Były takie plany. Pojawiły się już podczas budowy I linii metra. Miał pomieścić 200 aut. To trzy razy więcej niż parking znajdujący się przy kościele św. Stanisława Kostki - opowiada Warakomski. - Nie zadbano o to wtedy, teraz okazuje się, że inwestycja jest za droga. Za jedno miejsce parkingowe trzeba byłoby zapłacić od 120 do 130 tys. złotych.

- Nie ma szans, żeby przez najbliższe 4 lata powstał ten parking, niezależnie od tego kto będzie rządził. Parking jest za drogi, nikt tego nie zrobi - zgadza się Hlebowicz. - Ale za to czeka nas podjęcie decyzji o płatnym parkowaniu. Strefa zbliża się do nas od strony Muranowie - dodaje.

Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli

Żoliborz to nie tylko plac Wilsona. Goście programu skupili się też na powstającym w Cytadeli Muzeum Wojska Polskiego. - W Cytadeli powstanie muzeum, prawdopodobnie będzie się cieszyło taką samą popularnością jak muzeum Powstania Warszawskiego. Trzeba się skupić na zbudowaniu dróg dojazdowych, przygotować się na turystów - zauważa Zbigniew Wawer, historyk.

Żoliborz straszy budami

Jedna z mieszkanek Żoliborza, zauważyła, że problem opuszczonych budek nie ogranicza się do placu Wilsona. - A co ze starą opuszczoną budą przy ZGN na Potockiej? Mieszkańcy nie mogą doprosić się jej usunięcia - mówiła na antenie TVN Warszawa. - Buda zniknie - zapewnia burmistrz. - To nasze zaniedbanie - dodaje Hlebowicz.

Co z RKS Marymont?

Podczas rozmowy wrócił też temat klubu Marymont, który bez finansowej pomocy, zniknie z mapy Żoliborza. - Problem tego miejsca to zawirowania ustroju i przekazu kompetencji - tłumaczy Warakomski. - W sytuacji, gdy brakuje pieniędzy na inwestycje, wszyscy udają, że to nie ich problem. Wilczyński z biura sportu nie przedstawił programu rewitalizacji - dodaje.

- To jest bardzo stary problem. Ciągle nie udało się go rozwiązać - mówi radny PiS.

- Chcieliśmy przejąć grunty klubu, żeby rozpocząć rewitalizację, ale środki z miasta są za małe. Program przewiduje utrzymanie klubu, a nie rozbudowę. Marymont nie może skorzystać z tej opcji, bo jest zadłużony, to wyklucza go z programu - przedstawia sytuację burmistrz.

Jaki Żoliborz?

- Największym problemem Żoliborza jest to, że nie ma tam działań prowadzonych do końca. Trzeba kończyć zwłaszcza inwestycje, żeby mieszkańcy nie mieli poczucia, że nikt o to nie dba. Dzielnica jest lekko sparaliżowana. Czas z tym skończyć - podsumowuje Max Suski.

Źródło zdjęcia głównego:  | youtube.com, briandefrees.com

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl