Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Pl. Grzybowski z regulaminem? Urzędnicy pytają mieszkańców

Najnowsze


Jak zadbać o plac Grzybowski? Czy wprowadzić zasady jego użytkowania? Te pytania stawiają mieszkańcom śródmiejscy urzędnicy ponad dwa lata po otwarciu odnowionego placu.

Jesienią 2010 roku warszawiacy mogli po raz pierwszy skorzystać z nowego placu Grzybowskiego, ale z czasem zaczęły się kłopoty.

Niszczone ławki i zieleń

O problemach z dewastacją śródmiejskiego placu pisaliśmy nie raz. Zmorą placu są przede wszystkim samochody, które rozjeżdżały zieleniec. Teraz urzędnicy chcą wprowadzić regulamin użytkowania placu, ale wcześniej postanowili spytać o zdanie mieszkańców.

- Powodem zainicjowania konsultacji społecznych dotyczących regulaminu są właśnie problemy z niszczeniem samego placu. Często dostajemy zgłoszenia, że niszczone są ławki czy zieleń - mówi Urszula Majewska, rzeczniczka Śródmieścia. - Taki regulamin uporządkowałby zasady korzystania z placu. Chcemy zapytać mieszkańców, co na ten temat sądzą - dodaje. Wstępna wersja regulaminu jest przygotowana. Zarząd Terenów Publicznych, któremu plac podlega proponuje zapisy dotyczące m.in. możliwość wchodzenia na trawniki, z wyłączeniem obszarów rabat, skupin krzewów i skarp, organizowania imprez okolicznościowych, czy przebywanie dzieci na terenie placu pod opieką osób pełnoletnich.

Lista rzeczy zabronionych

Zabronione byłoby oczywiście niszczenie wyposażenia placu, a także wprowadzania psów bez smyczy i kagańca, wjazd i poruszanie się pojazdami mechanicznymi, z wyjątkiem rowerów oraz wózków inwalidzkich.

Zakazane było też jeżdżenie rowerami, na rolkach, łyżworolkach i deskorolkach po murkach, schodach, ławkach i pozostałym wyposażeniu lub w każdy inny sposób zagrażający bezpieczeństwu życia lub zdrowia użytkowników placu lub powodujący jego niszczenie, oraz palenie ognisk i grillowanie.

Uwagi mailowo lub osobiście

Mieszkańcy swoje uwagi mogą zgłaszać do 10 marca mailowo na adres dzielnica@srodmiescie.warszawa.pl, a także przez platformę konsultacyjną: www.konsultacje.um.warszawa.pl.

Skorzystać można też ze skrzynek umieszczonych w Cafe Próżna (ul. Próżna 12) ) i urzędzie dzielnicy Śródmieście (ul. Nowogrodzka 43). Z kolei 5 marca odbędzie się spotkanie konsultacyjne, gdzie swoje uwagi można będzie zgłosić bezpośrednio urzędnikom. Zaplanowano je w urzędzie Dzielnicy przy ul. Nowogrodzka 43, sala Rady, I piętro, godzina 17:30.

Regulamin ma zostać wprowadzony po konsultacjach społecznych, po zatwierdzeniu przez radę dzielnicy.

WSTĘPNY TEKST REGULAMINU NA STRONIE DZIELNICY

ran/b

Konsultacje na temat regulaminuurząd dzielnicy

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl