Atmosfera w Królikarni ma być jak za króla Stasia – sielankowa, frywolna i kulturalna. Na trawie przed pałacem już królują leżaki i koce, a w środku sztuka. Starczyło też miejsca na księgarnię i kawiarnię.
Nowa wystawa "Portret damy z pieskiem i małpką" to sygnał zmian, które zachodzą w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Oddział Muzeum Narodowego ma od początku czerwca nową szefową, która zamierza tchnąć życie w malownicze miejsce na Mokotowie. W związku z remontem samego muzeum Królikarnia przejmuje na niemal rok część jego obowiązków.
Wiejska sielanka w sercu miasta
- Parku nie trzeba reklamować. Warszawiacy bardzo lubią spędzać tu czas. To kawałek wsi w środku miasta. Przekracza się bramę przy ul. Puławskiej i wchodzi do XVIII-wiecznej podmiejskiej rezydencji - mówi Agnieszka Tarasiuk, kuratorka Królikarni.
Tytuł najnowszej ekspozycji zaczerpnięty jest z obrazu Nicolasa de Largilličrre'a "Portret damy z pieskiem i małpką" z kolekcji Muzeum Narodowego. Na wystawie prezentowane są obrazy i rysunki mistrzów rokoko i późnego baroku, żurnale z epoki, suknia i rzeźbione sanie w kształcie muszli. Towarzyszą im prace artystów współczesnych Alfreda Aberdama, Maurycego Gomulickiego, Dominika Jałowińskiego, Piotra Kurki, Jana Mioduszewskiego i Igora Omuleckiego.
- Okazuje się, że te prace doskonale łączą się z zabytkami XVIII-wiecznymi - zauważa Tarasiuk, która na przygotowanie wystawy miała zaledwie miesiąc. - To była niesamowita przygoda. Udało mi się zrobić wystawę dzięki wsparciu i pomocy wszystkich działów. Miałam świetną okazję, żeby zobaczyć, jak skomplikowanym, a przy tym sprawnie działający tworem jest muzeum - opowiada.
Lukier na talerzu
W Królikarni organizowane będą warsztaty i czytanki dla dzieci, miniwykłady o sztuce i ogrodach, pałacowe gry oraz koncerty. Rozpoczęły już działalność artystyczna księgarnia i kawiarnia prowadzona przez Larę Gessler. W ofercie tarty, kanapki, ciastka, świeże warzywa, soki owocowe, kawy i koktajle. W kawiarni można wypożyczyć kosze piknikowe i koce. Za wnętrza odpowiada Aleksandra Wasilkowska, znana warszawska architektka i projektantka.
Agnieszka Tarasiuk jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ostatnio pełniła funkcję dyrektora innego miejsca idealnie łączącego kulturę i przyrodę - Domu Pracy Twórczej w Wigrach.
bako