Pieszy z pierwszeństwem przed przejściem. Ministerstwo nie mówi "nie"

Bodnar chce pierwszeństwa pieszego przed pasami
Bodnar chce pierwszeństwa pieszego przed pasami
TVN24
Bodnar chce pierwszeństwa pieszego przed pasamiTVN24

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar apeluje do ministra infrastruktury, aby piesi mieli pierwszeństwo przy wejściu na pasy. Ministerstwo odpowiada, że dyskusję na ten temat rozpocznie po zakończeniu badań dotyczących zachowań kierowców i pieszych w pobliżu przejść. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

- Chodzi dokładnie o to, że pieszy przed przejściem dla pieszych już ma pierwszeństwo. Ewentualnie, na wzór francuski czy norweski, pieszy, który zbliża się do przejścia, ma pierwszeństwo, co wymusza na kierującym pojazd zatrzymanie się - precyzuje Piotr Mierzejewski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Statystyki coraz gorsze

Rzecznik wysłał już prośbę o zmianę przepisów do ministra infrastruktury, a wraz z nią statystyki policji. Wynika z nich, że liczba wypadków na przejściach od kilku lat rośnie. Skokowy wzrost odnotowano w 2016 roku, kiedy ich liczba zwiększyła się z trzech i pół do ponad czterech tysięcy.

Mierzejewski podkreśla, że jeżeli dotychczasowe zasady nie doprowadziły do zmniejszenia tragicznych zdarzeń z udziałem pieszych, należy dokonać zmian w przepisach.

O pierwszeństwo dla pieszych walczą też ruchy miejskie, w tym Piesza Masa Krytyczna. Pytamy jej reprezentanta Marcina Chlewickiego, w którym momencie kierowca powinien się zatrzymać. - Dokładnie w tym momencie, kiedy podchodzimy do przejścia i rozglądamy się, bo zasada ograniczonego zaufania obowiązuje. Wiem, że mogę wejść, a kierowca podjeżdżając musi mnie przepuścić - odpowiada Chlewicki.

Zachodni standard czy czytanie w myślach?

Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś wyjaśnia, że każda zmiana przepisów musi być poprzedzona merytoryczną dyskusją.

Resort nie mówi "nie", ale czeka na wyniki badań Instytutu Transportu Samochodowego. Eksperci przez kilka miesięcy sprawdzali w okolicach 80 przejść, jak zachowują się kierowcy i piesi, prowadzili ankiety i nagrywali filmy. - Prowadzimy badania, które niebawem się zakończą i ich wyniki, raport z tych badań, będą podstawą do dyskusji na ten temat - informuje Szymon Huptyś, rzecznik ministerstwa infrastrutkury..

Krótka sonda przeprowadzona przez reportera TVN24 dowodzi, że zdania na temat propozycji Adama Bodnara są podzielone. Od pieszych usłyszał, że to słuszny kierunek i powinno być "tak, jak na Zachodzie". Kierowcy zaś podnosili, że musieliby "czytać w myślach" pieszych. - Domyślać się, czy każda osoba, która zbliża się do przejścia, chce przejść, czy też nie - przekonywał jeden z nich.

Pomysł upadł jednym głosem w Senacie

Temat budzi kontrowersje i wraca jak bumerang. Cztery lata temu Platforma Obywatelska forsowała ustawę, która dawała pierwszeństwo pieszym przed wejściem na pasy. Sejm był za, ale w Senacie zabrakło jednego głosu.

- Przepis, który był już w projekcie posłanki Beaty Bublewicz, przewidywał to, że pieszy musi stanąć na chwilę przed przejściem i upewnić się, czy może przejść - przypomina Marcin Chlewicki. - To też nie jest tak, że ta zmiana spowoduje wbieganie na przejścia i powszechną śmierć pieszych - przekonuje aktywista.

Sceptyczny jest Janusz Popiel ze Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych Alter Ego. - Ten przepis niczego nie zmieni, jeżeli nie będzie edukacji komunikacyjnej, dotyczącej zarówno pieszych, jak i kierujących - twierdzi Popiel.

Od lat pierwszeństwo przed wejściem na pasy mają piesi w krajach skandynawskich (Norwegii, Danii, Finlandii) oraz Europy Zachodniej (Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Austrii i Niemczech).

Łukasz Wieczorek, "Polska i Świat" TVN24

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24