- Kręcimy trudne ujęcia z efektami komputerowymi i pirotechniką. Dlatego w tle widać stumetrowy blue screen. Są kaskaderzy i grupy rekonstrukcyjne - opowiada w TVN24 Jan Komasa, reżyser filmu.
To jedne z ostatnich ujęć w filmie.
Jak mówi Komasa, wraz ze zbliżającym się końcem zdjęć, twórcy filmu rozstają się po kolei z aktorami. - Żegnamy ich oklaskami. Byliśmy razem dwa i pół miesiąca - opowiada.
Komasa podkreśla również, że ważnym elementem filmu jest obecność w nim kombatantów. - Bardzo mi tym zależało. Chciałem, żeby byli w tym filmie, bo przez wiele lat konsultowaliśmy scenariusz, rozmawialiśmy o jego kształcie. Chciałem więc, żeby w ramach symbolu twarze powstańców pojawiły się w tym filmie - mówi.
Wybuch czołgu-pułapki
Na początku sierpnia ekipa filmowa kręciła ujęcie, w którym odtworzono jeden z najbardziej tragicznych epizodów Powstania Warszawskiego, wybuch czołgu-pułapki. W eksplozji z 1944 roku zginęło ok. 300 osób.
Sceny nagrywane były na Nowym Mieście w Warszawie, m.in. na ulicy Mostowej.
Kręcą Miasto44 na Starym Mieście
63 dni zdjęć
W sumie zaplanowano 63 dni zdjęciowych, czyli dokładnie tyle, ile trwało powstanie.
Ujęcia powstawały nie tylko w Warszawie. Zdjęcia były kręcone przez około miesiąc w Warszawie, potem ekipa przeniosą się do Łodzi. Film powstawał również m.in. we Wrocławiu i Świebodzicach.
W bohaterów opowieści o Powstaniu Warszawskim wcielili się zawodowi aktorzy oraz wyłonieni podczas castingów amatorzy. W obsadzie są m.in.: Józef Pawłowski (w głównej roli Stefana), Zofia Wichłacz (jako Biedronka), Anna Pruchniak (Kama), Maurycy Popiel (Góral), Antoni Królikowski (Beksa), Karolina Staniec (Beata), Filip Gurłacz (Rogal), Tomasz Schuchardt (Kobra), Monika Kwiatkowska (Matka).
Oprócz nich ma wystąpić ok. 3 tysięcy.
Premiera w 70. rocznicę
Uroczysta premiera "Miasta 44" odbędzie się na Stadionie Narodowym 1 sierpnia 2014 roku, w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Producenci filmu przewidują, że podczas premierowego pokazu obejrzy go publiczność licząca 15 tys. osób.
Budżet filmu wynosi 24 mln zł. Polski Instytut Sztuki Filmowej przeznaczył na produkcję "Miasta 44" 6 mln zł.
su/par