Ogród Saski: bistro w szalecie, kultura w Wodozbiorze?

O planach remontu dawnego szaletu i podziemi Wodozbioru
O planach remontu dawnego szaletu i podziemi Wodozbioru
Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl
O planach remontu dawnego szaletu i podziemi WodozbioruDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

Ogród Saski, jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów, najbardziej reprezentacyjnych parków w stolicy, wciąż nie doczekał się porządnej toalety. Z propozycją budowy szaletów - a przy okazji kulturalnego ożywienia parku - zgłosiła się prywatna fundacja.

Problem doskwiera szczególnie latem, w czasie uroczystości na placu Piłsudskiego. Gdy przy Grobie Nieznanego Żołnierza rozbrzmiewają przemówienia państwowych dostojników i melodie wojskowej orkiestry, kilkadziesiąt metrów dalej z krzaków w pośpiechu wychodzą ludzie wstydliwie podciągając spodnie. Czy taki stan rzeczy nie przeszkadza urzędnikom? Zapytaliśmy u gospodarza Saskiego, czyli w Zarządzie Oczyszczania Miasta.

- To temat leżący w kompetencji dzielnic, zgodnie z odpowiednim zarządzeniem prezydenta Warszawy, ZOM nigdy nie odpowiadał za szalety stacjonarne – informuje Iwona Fryczyńska, rzeczniczka ZOM. - Natomiast na nasze zlecenie ustawiono przenośne toalety, w Ogrodzie Saskim są trzy takie kabiny, w tym jedna dla osób niepełnosprawnych, ulokowane są od strony ul. Fredry – dodaje.

Przenośne toalety u wylotu ul. Fredrytvnwarszawa.pl

Szalet pod szklaną kopułą

Nie da się ukryć, że plastikowe "tojtojki" nie przystają do historycznego parku. Jednak dzielnica nie zamierza remontować szaletu usytuowanego w narożniku Marszałkowskiej i Królewskiej. Z nadzieją przyjęła propozycję Fundacji Rozwoju Kultury Ars Omnia Vincit, która zaoferowała sfinansowanie remontu toalety.

- Zaczęło się od sportu. Biegałem po Ogrodzie Saskim i bardzo przeszkadzały mi zapachy dolatujące z krzaków. Wspólnie z grupą pasjonatów wymyśliłem więc fundację, która miała zająć się uregulowaniem tego problemu – mówi Tadeusz Kęsicki, przedsiębiorca i prezes fundacji.

Oranżeria w 1894 rokuFundacja Warszawa1939.pl

Jego ambitne plany na modernizacji zapuszczonego obiektu się nie kończą. - Zniszczony budynek starego szaletu fundacja chciałby wyremontować i zamienić w bistro. Projekt zakłada, że przykryty zostanie szklaną kopułą, która nawiązywałaby do cieplarni, stalowo-szklanego budynku, który stał od końca XIX wieku do 1939 roku w zachodniej części ogrodu. Konstrukcja tworzyłaby całoroczny ogródek. Siedziałoby się tam jak w lesie – opowiada Kęsicki.

Galeria w podziemiach Wodozbioru

Bistro w dawnym szalecie to komercyjna część większego projektu Centrum Kultury Ogród Saski. W wizji szefa fundacji, gastronomia miałaby finansować kulturę ulokowaną w budynku Wodozbioru, a precyzyjniej rzecz ujmując - pod nim.

- Okazało się, że pod tym budynkiem są pomieszczenia, które można przerobić na galerię sztuki. To stare zaplecze techniczne, którego właścicielem jest Teatr Wielki - Opera Narodowa. Chcielibyśmy tam stworzyć galerię malarstwa, rzeźby i plakatu – wyjaśnia nasz rozmówca.

Przestrzeń pod Wodozbiorem liczy ok 120 metrów kwadratowych i nadaje się do kapitalnego remontu. Kęsicki deklaruje, że fundacja jest w stanie go sfinansować, a potem przeprowadzać wszystkie naprawy wynikające z użytkowania.

Toalety jak w Łazienkach

A gdzie w tym wszystkim toalety? - Fundacja zaproponowała miastu, że w zamian wybuduje 2-3 toalety na terenie Ogrodu Saskiego toalety podobne do tych, które są w Łazienkach Królewskich – deklaruje przedsiębiorca i dodaje, że ma świadomość konieczności konsultacji projektu ze stołecznym konserwatorem zabytków.

Dzielnica potwierdza, że rozmowy z fundacją trwają. – Patrzymy przychylnie na tę inicjatywę, ale fundacja będzie musiała przejść normalną ścieżkę, jak każdy inny podmiot: zrealizować wytyczne konserwatora, dostać warunki zabudowy, potem pozwolenie na budowę. Na razie jesteśmy na etapie negocjacji – mówi Mateusz Dallali, rzecznik Śródmieścia.

Piotr Bakalarski

Stary szalet ma zamienić się w bistrotvnwarszawa.pl
Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl