Ogród Saski: bistro w szalecie, kultura w Wodozbiorze?

O planach remontu dawnego szaletu i podziemi Wodozbioru
O planach remontu dawnego szaletu i podziemi Wodozbioru
Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl
O planach remontu dawnego szaletu i podziemi WodozbioruDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

Ogród Saski, jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów, najbardziej reprezentacyjnych parków w stolicy, wciąż nie doczekał się porządnej toalety. Z propozycją budowy szaletów - a przy okazji kulturalnego ożywienia parku - zgłosiła się prywatna fundacja.

Problem doskwiera szczególnie latem, w czasie uroczystości na placu Piłsudskiego. Gdy przy Grobie Nieznanego Żołnierza rozbrzmiewają przemówienia państwowych dostojników i melodie wojskowej orkiestry, kilkadziesiąt metrów dalej z krzaków w pośpiechu wychodzą ludzie wstydliwie podciągając spodnie. Czy taki stan rzeczy nie przeszkadza urzędnikom? Zapytaliśmy u gospodarza Saskiego, czyli w Zarządzie Oczyszczania Miasta.

- To temat leżący w kompetencji dzielnic, zgodnie z odpowiednim zarządzeniem prezydenta Warszawy, ZOM nigdy nie odpowiadał za szalety stacjonarne – informuje Iwona Fryczyńska, rzeczniczka ZOM. - Natomiast na nasze zlecenie ustawiono przenośne toalety, w Ogrodzie Saskim są trzy takie kabiny, w tym jedna dla osób niepełnosprawnych, ulokowane są od strony ul. Fredry – dodaje.

Przenośne toalety u wylotu ul. Fredrytvnwarszawa.pl

Szalet pod szklaną kopułą

Nie da się ukryć, że plastikowe "tojtojki" nie przystają do historycznego parku. Jednak dzielnica nie zamierza remontować szaletu usytuowanego w narożniku Marszałkowskiej i Królewskiej. Z nadzieją przyjęła propozycję Fundacji Rozwoju Kultury Ars Omnia Vincit, która zaoferowała sfinansowanie remontu toalety.

- Zaczęło się od sportu. Biegałem po Ogrodzie Saskim i bardzo przeszkadzały mi zapachy dolatujące z krzaków. Wspólnie z grupą pasjonatów wymyśliłem więc fundację, która miała zająć się uregulowaniem tego problemu – mówi Tadeusz Kęsicki, przedsiębiorca i prezes fundacji.

Oranżeria w 1894 rokuFundacja Warszawa1939.pl

Jego ambitne plany na modernizacji zapuszczonego obiektu się nie kończą. - Zniszczony budynek starego szaletu fundacja chciałby wyremontować i zamienić w bistro. Projekt zakłada, że przykryty zostanie szklaną kopułą, która nawiązywałaby do cieplarni, stalowo-szklanego budynku, który stał od końca XIX wieku do 1939 roku w zachodniej części ogrodu. Konstrukcja tworzyłaby całoroczny ogródek. Siedziałoby się tam jak w lesie – opowiada Kęsicki.

Galeria w podziemiach Wodozbioru

Bistro w dawnym szalecie to komercyjna część większego projektu Centrum Kultury Ogród Saski. W wizji szefa fundacji, gastronomia miałaby finansować kulturę ulokowaną w budynku Wodozbioru, a precyzyjniej rzecz ujmując - pod nim.

- Okazało się, że pod tym budynkiem są pomieszczenia, które można przerobić na galerię sztuki. To stare zaplecze techniczne, którego właścicielem jest Teatr Wielki - Opera Narodowa. Chcielibyśmy tam stworzyć galerię malarstwa, rzeźby i plakatu – wyjaśnia nasz rozmówca.

Przestrzeń pod Wodozbiorem liczy ok 120 metrów kwadratowych i nadaje się do kapitalnego remontu. Kęsicki deklaruje, że fundacja jest w stanie go sfinansować, a potem przeprowadzać wszystkie naprawy wynikające z użytkowania.

Toalety jak w Łazienkach

A gdzie w tym wszystkim toalety? - Fundacja zaproponowała miastu, że w zamian wybuduje 2-3 toalety na terenie Ogrodu Saskiego toalety podobne do tych, które są w Łazienkach Królewskich – deklaruje przedsiębiorca i dodaje, że ma świadomość konieczności konsultacji projektu ze stołecznym konserwatorem zabytków.

Dzielnica potwierdza, że rozmowy z fundacją trwają. – Patrzymy przychylnie na tę inicjatywę, ale fundacja będzie musiała przejść normalną ścieżkę, jak każdy inny podmiot: zrealizować wytyczne konserwatora, dostać warunki zabudowy, potem pozwolenie na budowę. Na razie jesteśmy na etapie negocjacji – mówi Mateusz Dallali, rzecznik Śródmieścia.

Piotr Bakalarski

Stary szalet ma zamienić się w bistrotvnwarszawa.pl
Pozostałe wiadomości

Samochód ciężarowy wypadł z drogi w okolicy Białobrzegów (Mazowieckie). Nikomu nic się nie stało, jednak kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP