Odolany chcą "mieszkać po ludzku". Spacer po "deweloperskich cudach"

[object Object]
Tak zabudowane są OdolanyLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Zbyt intensywna zabudowa, brak miejsc parkingowych czy zero zieleni - to tylko kilka z bolączek mieszkańców Odolan. Społecznicy i mieszkańcy zorganizowali spacer po nowych osiedlach i wypunktowali "deweloperskie cuda".

Spacer jest inicjatywą lokalnego stowarzyszenia Wola Mieszkańców, na czele którego stoi dzielnicowa radna Aneta Skubida. Jego celem było nagłośnienie problemu intensywnej rozbudowy Odolan. Nowe osiedla powstają tu jak grzyby po deszczu. Często chaotycznie, bez dbałości o wspólną przestrzeń, bez zieleni i miejsc parkingowych.

W spacerze wzięło udział około 30 mieszkańców. Pojawiła się też Marlena Happach - dyrektor miejskiego Biura Architektury oraz jej zastępca Wojciech Wagner. Spacerowicze odwiedzili dziewięć przystanków. Każdy z nich zwracał uwagę na inny problem i wskazywał sposoby, w jaki można spróbować go rozwiązać.

Zniszczone drogi dojazdowe

Pierwszą stację zorganizowano u zbiegu Wschowskiej i Warneńczyka. Tam aktywiści chcieli zwrócić uwagę na problem nieremontowanych dróg dojazdowych lub ich zupełny brak. Zgodnie z ustawą, remont takiej przeprawy powinien należeć do dewelopera. W tym celu urząd powinien z kolei zawierać z nim specjalne umowy.

- Niestety w przypadku odcinka ulicy Warneńczyka taka umowa nie została zawarta z żadnym z deweloperów, a urzędy twierdzą, że same nie mają środków na ten cel – punktowali aktywiści. - W konsekwencji drogi nie ma, a mieszkańcy dojeżdżający do swojego garażu albo zmagają się z błotem i kałużami, albo z tumanami kurzu - mówiła Roma Zawistowska, mieszkanka pobliskiego osiedla.

Według organizatorów spaceru, urzędnicy nie powinni wydawać pozwoleń na budowę bez podpisania umowy na budowę drogi. Z kolei nabywcy mieszkań zawsze powinni się u dewelopera o taką umowę dowiadywać.

Topola "Odolanka"

Drugi przystanek zorganizowano przy słynnej topoli "Odolance". Pokaźne drzewo stoi przy ul. Wschowskiej, ma około sześć metrów w obwodzie. Mieszkańcy obawiają się, że może nie przetrwać planowanej na pobliskiej działce budowy osiedla. Pojawiły się więc pomysły, aby uznać je za pomnik przyrody. Według aktywistów, urząd dzielnicy uznał, że drzewo spełnia ku temu warunki.

- Choć trudno w to uwierzyć, nie wystąpił z takim wnioskiem. Argumentując, że może zrobić to każdy, na przykład… inwestor, który ma tam budować - wskazywała Lucyna Gawuć z sąsiedniej wspólnoty. Ostatecznie wniosek o uznanie drzewa jako pomnik przyrody złożyli sami mieszkańcy i czekają na pozytywne rozstrzygnięcie.

Trzeci przystanek (przy Jana Kazimierza 9) miał zwrócić uwagę na problem nieuznawania mieszkańców za stronę w postępowaniach. - W ten sposób pozbawiani są wpływu na zmieniające się otoczenie ich osiedla, gdyż nie mogą wnieść uwag do nowej inwestycji - zauważał Piotr Zawistowski.

Mapa spaceruWola Mieszkańców

Plac zabaw dla wybrańców

Następne stacje były organizowane przy kolejnych blokach na ul. Jana Kazimierza. Społecznicy krytykowali deweloperów między innymi za brak zieleni czy placów zabaw.

"W inwestycjach obejmujących więcej niż jeden budynek wielorodzinny, deweloperzy mają obowiązek budowy placu zabaw i przestrzeni rekreacyjnych. Przepis ten można jednak ominąć poprzez zgłaszanie każdego budynku jako osobnej inwestycji" - podkreślali aktywiści.

Jak dodali, w jednej z inwestycji, deweloper zamiast wybudować plac zabaw dla mieszkańców, przypisał część działki do wyłącznego korzystania dla największego lokalu użytkowego, w którym ma powstać przedszkole. Co za tym idzie, z placyku będą mogli korzystać wyłącznie dzieci z tej właśnie placówki

- W ten sposób osiedlowy plac zabaw, zamiast standardu, staje się luksusem dla wybranych - skwitował Jacek Kisiel.

Eko-kratka zamiast zieleni

Podobny problem jest z miejscami parkingowymi. Deweloper ma obowiązek zapewnienia co najmniej tylu miejsc, ile jest mieszkań. "Aby uzyskać odpowiedni współczynnik w projekcie budowlanym widnieją miejsca postojowe na platformach. Zainstalowane platformy po odbiorze budynku są jednak zdemontowane" - skarżyli się mieszkańcy.

Kolejny problem to brak zieleni. - Deweloperzy wyjątkowo upodobali sobie eko-kratki. Według przepisów stanowią one powierzchnię biologicznie czynną, jednak w praktyce nie jest możliwe, aby na miejscu, gdzie parkują samochody, wyrosła jakakolwiek sensowna zieleń - podkreśliła Lucyna Gawuć, mieszkanka ulicy Ordona.

Tysiące mieszkań

Odolany to jedna z najintensywniej rozwijających się części Warszawy. Obecnie znajduje się tu około siedem tysięcy mieszkań. Według przewidywań deweloperów, w ciągu najbliższych trzech-czterech lat, liczba ta może zwiększyć się nawet dwukrotnie. Aktywiści podkreślali, że jeżeli urzędnicy i mieszkańcy nie podejmą wspólnych działań – chaos przestrzenny w tej okolic będzie wzrastał. Zwłaszcza, że teren nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego.

Organizatorzy spaceru zamierzają też wydać specjalny poradnik dla mieszkańców i wspólnot, podpowiadający na co zwracać uwagę kupując mieszkanie albo gdy w okolicy powstaje nowa inwestycja.

kw/b

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP