Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Nowe pływające pawilony nad Wisłą. A w nich przystanki, toalety i bary

Najnowsze

Nowe pawilony na bulwarachTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Cztery pływające pawilony mają wzbogacić nadwiślańskie bulwary. Służyć będą przede wszystkim jako przystanki dla pływających po rzece statków. Poza tym mieszkańcy znajdą w nich restauracje, bary i publiczne toalety.

Pawilony będą cumować do bulwaru Jana Karskiego i generała Pattona, na odcinku od mostu Świętokrzyskiego do ulicy Boleść. W czwartek władze miasta dokonały ich oficjalnej prezentacji. - Do odwiedzania nadwiślańskich bulwarów, chyba nie trzeba nikogo zachęcać. Chcemy jednak ubogacić tę przestrzeń zgodnie z zamysłem projektantów. Przy bulwarze zacumują pływające pawilony, dzięki którym będziemy mogli jeszcze bardziej przybliżyć mieszkańcom uroki Wisły, a przede wszystkim zachęcić ich do korzystania z wiślanej oferty żeglugowej - powiedział na czwartkowej konferencji wiceprezydent miasta Michał Olszewski.

Poczekalnia dla pasażerów

Podstawową funkcją pawilonów będzie zapewnienie miejsc do cumowania tramwaju wodnego i innych przewoźników kursujących po Wiśle. W tym celu we wnętrzu pływających pawilonów znalazły się poczekalnie dla pasażerów, wyposażone w stojaki na rowery, a także windy dla osób z niepełnosprawnościami. Będą też publiczne toalety, podzielone na część damską i męską, również dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

- Dążymy do tego, aby stale zwiększać dostępność, ale też poprawiać jakość usług żeglugowych na Wiśle. Nowe przystanki są jednym z elementów tych zmian - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej Marek Piwowarski, szef miejskiego Zarządu Zieleni.

Bary i restauracje

Barki jednak służyć mają nie tylko jako poczekalnia. Znajdzie się w nich również część gastronomiczna. Na razie, jak informują stołeczni urzędnicy, jest wciąż przygotowywana, w stanie deweloperskim zamkniętym obejmującym m.in. ścianki działowe, pełne wyposażenie pomieszczeń węzłów sanitarnych oraz komplet instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej i klimatyzacyjnej. Czeka jeszcze na wyposażenie w oświetlenie oraz urządzenia kuchenne, ale te zadania pozostaną już po stronie oferentów.

- To właśnie z myślą o potencjalnych najemcach przycumowaliśmy pawilony do bulwaru. Chcemy, aby poznali obiekty i dobrze przygotowali swoje oferty. Pamiętajmy, że połowę oceny punktowej ofert będzie stanowić proponowany program działalności. Mówimy wprost, że chcemy, aby najemcy upowszechniali program żeglugi i rekreacji wodnej na Wiśle - powiedział Piwowarski.

W ostatnią środę miasto rozpisało konkurs, który ma wyłonić najemców obiektów na kolejne trzy lata. Oferty, które zbierane są przez Zarząd Zieleni, można składać do 13 listopada, do godz. 11.00.

Zimą zwycięzca konkursu będzie mógł przygotować wnętrze pawilonu, aby wiosną były już otwarte dla mieszkańców i turystów.

Przystanki i przystań

Docelowo przy bulwarach przycumować mają cztery pawilony: trzy przystanki i jedna przystań. Każdy o powierzchni użytkowej 210 metrów kwadratowych. Różnica pomiędzy obiema jednostkami wynika przede wszystkim z innego zagospodarowania pomieszczeń technicznych.

Przystanki mają nieco większą przestrzeń przeznaczoną na działalność gastronomiczną, natomiast w przystani wygospodarowano pomieszczenie biurowe oraz magazyn, który może być wykorzystywany na przykład do przechowywania sprzętu wodnego. Na górnym poziomie zaplanowany został taras widokowy z barem przykrywany rozkładanymi markizami przeciwsłonecznymi.

Obiekty zostały zaprojektowane jako całoroczne. Jednak jak informuje ratusz, funkcjonowanie pawilonów przy bulwarze jest ograniczone jedynie do sezonu nawigacyjnego. Na czas zimy będą odholowywane do Portu Żerańskiego. Podobnie będzie się działo w przypadku przechodzenia przez Warszawę wód wezbraniowych, czyli w momencie, kiedy stan wody wzniesie się ponad sześć metrów.

kw/pm